?Küçük Hayallerini Çalıştır?

Küçük yerler insanın ufkunu kapatır derler. Dağların ufku görmeye engel olduğunu düşünenler için bu. Ufuk insana bağlıdır, okuyup yazdığın, düşünüp çizdiğin, hayal edip ortaya koyduğundur aslında. Dağları bahane edenler, dağların ardını düşlemeyi denemeliler!

Yaşadığım yer İkizdere; ufuk kapatan, insanı gerileten, insana vizyon katmayan bir yer olarak görülüyor. Böyle düşünenlerin çoğu da İkizdereli hani. Böyle düşünmelerinde pek de haksız değiller diyebiliriz. Bakınca şu güzel doğasına doyamıyorsunuz. Peki bu doğanın ne kadar tadını çıkarıyoruz? Gençlerimizden yola çıkalım, burda sosyal etkinlik vs yok diye uyuşturucu illetine yöneliyor. Düşünün şu küçücük yerde! Ve bilseniz yaş dahi öyle düştü ki… İnternet, sanal oyunlar bunun yanında çok masumca kalıyor, keşke onlara yönelsinler diyorsunuz. (beterin beteri var misali)
İkizdere bence sanat yapmak için harika bir yer. Çocukları keşke bu konuda biraz iteklesek, ellerine müzikal aletler tutuştursak, yüzlerine filan boya sürsek. (??️???️?️????)

Biliyorum ki şimdiki neslin asıl sorunu bilgiye aç olmamaları ve boş şeylere zaman akıtmaları. Ülke çapında düşünürsek internete suç bulunuyor ya “internet yüzünden gençlik böyle” diye. Suç internette değil, internet kullanımında. (Kullanıcı hatası da denilebilir bi tabii.) İnternet denilen şey şu girdiğimiz sosyal medya hesaplarından ibaret değil ve ailemizle arkadaşlarımızla geçirdiğimiz zamandan daha fazlasını ona vermemeliyiz. Çocuklarınızın gençlerinizin yanında sürekli sosyal ağlara girmek onları malesef böyle bir düşünceye itiyor. Onlara bu ayrımı yapma kalibiyeti sağlamak önce ailelerden geçiyor aslında. (birde bizim gibi adı duyulmamış medya okuryazarlığı örtmenlerinden)

Geçen günlerde çok sevindirici bir haber geldi İkizdere’den, kodlama atölyesi açılmış. Gerçekten güzel şeylerin olması hâlâ şu 3 dağın ortasında sıkışan hayatlar için umut verici. Teknoloji düşmanımız değil, onu dost da yapan biziz, düşman eden de. Uzmanlarımız basıp bağırıyor; ülkemizde alkol, sigara ve uyuşturucudan sonra gelen en büyük bağımlılık teknoloji bağımlılığı diye.

Yahu konu nasıl şu teknolojiye geldi anlamadım (bir bağımlılık türü mü yoksa bu da). Konumuz ufuktu, vizyondu. Neyse neyse!
Şimdi sıra bizde, hepimizde. Küçük hayallerimizi makine atıp çalıştırma zamanı. Renkliler ve beyazları ayırmadan!

Makineniz öylece çürümesin, içine bir şeyler atmayı deneyin… Makinesine İkizdere’de sanat merkezi açılması hayalini atmış bir deliyim, makine bozulmazsa iyi, çalışırsa muazzam!
?
#MyLittleDream
#WorkingMachine
#İkizdere

Didem Ayça KARAGÖZ

Yeyla Paçisi - HendekukaAvcisi ? Doğaya tutkun, ? Renklere vurgun, ? Yaradan'a meftun bir kul. ?İletişimci. ? Dünyayı tek başına kurtaramayabilirsin, ♻️ Yardımcı olmayı dene.