138 YIL ÖNCE DÜŞÜNÜLEN PROJEDE SONA GELİNDİ

Doğu Karadeniz Bölgesini Doğu Anadolu ve GAP’a bağlayan en kısa ve güvenli karayolu olan Rize-Erzurum karayolunda 260 km. olan mesafe tünellerin hizmete girmesiyle 35 km. kısalarak 225 km.ye inecek. Hem zamandan hem yakıttan kazanılacağı için sürücüler içinde tercih edileceğine kesin gözüyle bakılan Rize-Erzurum güzergâhında 2012 yılında temeli atılan dünyadaki 3.en uzun çift tüplü 14.000 metrelik Ovit Tüneli,7.100 metrelik Kırık,3.100 metrelik Dallıkavak tünelleri yer alıyor.

    AKP Rize Milletvekili Hasan Karal ile AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir önceki dönem Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz, Erzurum 12.Karayolları Bölge Müdürü Enver Şerif Bağ, 10.Trabzon Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş ve İkizdere Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, Erzurum eski İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu, AKP İspir,  İkizdere İlçe Başkanlarına Ovit Tüneli şantiyesinde çalışmalar hakkında slâyt eşliğinde brifing verildi.

               Milletvekili Hasan Karal’Ovit hayal olmaktan çıktı’

     Ovit Tünelinin hayal olmaktan çıktığını söyleyen Rize Milletvekili Hasan Karal’burada tünel yapacağız dediğimizde bize hayal olmaz gözüyle bakıyorlardı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı tavrı sonucu burada Türkiye’nin en uzun tüneli yapımına karar verildi ve bugün dağın 873 metre altından geçerek 16 dakikada aşılmaz denilen Ovit Dağını geçiyoruz. Burada Türk işçi ve mühendisi muhteşem bir eser meydana getirmiştir. İşin başında Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın kararlı tutumu gelir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

     Rize-Erzurum arasındaki bu yol yalnız Erzurum Rize için değil Doğu, Güneydoğu ve GAP’a ulaşan Mardin Sevgi yoludur. Karadeniz Doğuya GAP’a bu yol sayesinde 12 ay açık olacak. Bu yol bölgelerde ticaret ve turizm açısından önemli hareketlilik getirecektir.

    Bu proje ile yoğun kar yağışı sonucu yılda 4-6 ay arasında trafiğe kapanan güzergâhı bundan böyle 12 ay 365 gün 24 saat güvenli bir şekilde kullanacağız’ dedi.

       Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’Erzurum’a deniz geldi’

    Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’de yaptığı açıklamada’bu tünel öncelikle ayrılmaz iki şehir olan Rize ile Erzurum’u birleştirdi. Kış mevsiminde başlayan ayrılığı artık yaşamayacağız. Erzurum denize Rize Palandökene kavuştu. İki şehrimiz; söylendiğinde hayal olduğu açıklanan Ovit Tüneli sayesinde birleşti. Emeği geçenlere başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere sonsuz teşekkür ediyorum. Bugün ilk kez tünelden geçerek 16 dakikada İkizdere’ye vardım. Bu yolu 40 yıldır Erzurum tarafından seslendiren Tahsin Bayramoğlu ağabeyimizin gayretini unutamayız. Tahsin Bayramoğlu bizi her daim teşvik etmiştir’ dedi.

Kuzeyi Güneye, Hayali Gerçeğe dönüştüren OVİT Tüneli yoluda 35 km. kısaltıyor

                12.Karayolları Erzurum Bölge Müdürü Enver Şerif Bağ,

      Erzurum Karayolları 12.Bölge Müdürü Enver şerif Bağ brifingde yaptığı açıklamada’Ovit Tünelimiz yalnız değildir. Rize sınırlarından sonra Erzurum’da bizim 12.Bölgenin çalışmaları devam ediyor.7.100 metrelik KIRIK Tünelimizde arazi yapısında çok sıkıntı çektik. Arazi bozuk çıkınca iş yavaş gidiyor. Arazi bozuk olduğu için bazen günde 4 metre bazen 50 cm. destekle gidiyoruz. Kırık Tünelinde 2019 sonu ışık göreceğiz. Kırık Tünelinde %60 gerçekleşmedeyiz.3.100 metre uzunluğundaki Dallıkavak tünelimizde 2000 metre tamamlandı kalan 1000 metreyi de tamamlayarak bu yılsonu ışık göreceğiz. Burada zemin konusunda sıkıntımız yok.

      Ovit Tüneli ile İspir arasında 3 tünelimiz devam ediyor. Özbağ-1 ve Özbağ-2 tünellerinde kaplama bitti, bu yıl 3 tünelimizde tamamen hizmete girmiş olacak.

     Ağzı açık mevkiinde Genel Müdürlüğümüze sunduğumuz 3,5 kilometrelik tünel projemiz var. Bu projenin gerçekleşmesini istiyoruz. Sevgi yolu kapsamında 160 km.lik Erzurum-Bingöl yolunda çalışmamız var. Bu çalışma Erzurum-Çat arasındadır. Erzurum-Bingöl-Karlıova’ya kadar ihale yapılmış.

        Selahattin Bayramçavuş-10.Trabzon Karayolları Bölge Müdürü

     Trabzon Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş Ovit Tünelinin ve yolunun Cumhurbaşkanı projesi olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti’burada Cumhurbaşkanı projesi tatbik ediliyor. Dünyadaki 3.en uzun çift tüplü tüneli çok şükür kazasız tamamen Türk İşçi ve Mühendisinin emeğiyle yaptık. Son işlemlerdeyiz.

     14 kilometrelik Ovit Tünelinin ortasından zirveye çıkan bacamızın çalışmaları devam ediyor. Bu baca yalnız havalandırma için değildir.1700 metre uzunluğunda %14 meyilli bu baca yolumuzu olağanüstü hallerde kaçış yolu olarak ta kullanacağız. Tarihte ilk kez Ovit Dağını Tünelden araç geçişine izin vererek aşmış olduk. Bugüne kadar olmayan bir işi gerçekleştirdik.Haziran Temmuz aylarına kadar tüneldeki işlerimizin tamamen bitirileceğini söyleyebilirim’dedi.

        Tahsin Bayramoğlu’Rize-Erzurum 150 km.ye düşene kadar çalışacağım’

    Erzurum İl Genel Meclisinde İspir ilçe temsilcisi olarak 25 yıl İl Genel Meclis Üyeliği yaparak ayrı bir rekorun sahibi olan Tahsin Bayramoğlu’bugüne kolay gelmedik. Ovit Yolu 1911 deki Erzurum Valisi M.Emin Yurdakul’un bize vasiyetidir.1880 yılından Osmanlı Devletinden gelen ata yoludur. Burada bugün dünyanın 3.en uzun tüneli açıldıysa emeği geçen herkese başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere teşekkür ediyorum. Bu yolda hedefler bitmez.

     Ovit’ten sonra yapımı devam eden Kırık, Dalllıkavak Tünellerinin de tamamlanmasıyla mevcut yol 35 km. kısalmış olacak. Ayrıca Erzurum’a yakın yerde Havaalanı kavşağında 10 km.lik bir tünel açıldığında Rize-Erzurum 150 km. mesafeye inecektir. Ben sağ olduğum sürece Rize-Erzurum arasını 150 km.ye indirmek için bütün çabamı göstereceğim’ dedi.

      Rize-Erzurum karayolu üzerinde 12 Mayıs 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Ovit Tüneli sevgi yolu adı verilen Rize-Mardin otoyolu kapsamında bölünmüş yol olarak projelendirilmiş. Kasım 2017 ayında tek tüpten trafiğe açılan Ovit Tünelinin içinde havalandırma, boya, aydınlatma haberleşme gibi bazı konularda halen çalışma devam ediyor.

    Projenin toplam uzunluğu 17.3 km.dir. Bu kapsamda 0.3 km. Çığ Tüneli,1.4 km. Çığ Tüneli,12.6 km. Tünel ve 3 km. bağlantı yolu yer almaktadır. Proje içinde yapımı devam eden 1.700 metrelik kaçış ve havalandırma tüneli bulunmakta. Projedeki 1.4 km.lik çığ tüneli 12.6 km.lik tünel entegre olarak inşa ediliyor. Toplamda tünel boyu 14 km. olmakta.

    Bu durumda 14 km. uzunluğu ile Ovit Tüneli dünyada çift tüplü inşa edilen en uzun 3.Karayolu tünelidir. En uzun karayolu tüneli 18.02 km. ile Çin’de ki Zhongnanshan tünelidir. Kuzeyi Güneye, Hayali Gerçeğe dönüştüren Ovit Tünelinde 24 saat vardiyalı olarak çalışma yapılmış. Tünel için fiziki gerçekleşme olarak %90,3 gerçekleşme sağlanmış..

     Proje bedeli 1.256.500.000.00 TL. olan tünel için bugüne kadar toplamda 1.129.667.043.60 TL. Harcama yapılmış.

Haber:İsmet KÖSOĞLU