24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması 12 Eylül döneminin bir ürünü. Yanlış değilsem bildiğim kadarıyla 12 Eylül öncesinde böyle bir kutlama yapılmıyordu. 24 Kasım 1928 yılında Gazi Mustafa Kemal Millet Mektepleri Baş öğretmenliği’ni kabul etmesinin yıldönümü.

1928 yılında Gazinin Başöğretmenliği kabul etmesinin üzerinden bugün tam 84 yıl geçti. Senede bir gün Öğretmen olarak anılmak, tanınmak ve kabul görmek güzel bir duygu olsa gerek.

Bu anlamlı günde bizleri yetiştiren öğretmenlerimizin durumu nedir diye merak ediyorsanız yapılan bir araştırmayı buyurun okuyun.

Eğitim – İş’in yurt genelinde 1776 öğretmenle görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre,

– Öğretmenlerimizin yüzde 68’i bankalara,

-yüzde 32’si şahıslara borçlu iken kredi kartı borcu olanların oranı yüzde 71.

-Her yıl düzenli olarak otel, pansiyon vb yerlerde tatil yapabiliyorum, ifadesine hayır yanıtı veren öğretmenlerin oranı yüzde 81…

– Düzenli olarak tiyatro ya da sinemaya gidemeyenlerin oranı ise yüzde 87.

-Mesleğinin itibarının azaldığını düşünenlerin oranı yüzde 95,

-MEB’in uyguladığı politikalardan şikâyetçi olanların oranı yüzde 86,

-atama, yükselme ve yer değiştirmelerde torpilin belirleyici olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 76.

-Öğretmenlerimizin bir önemli şikâyeti de Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenci velileri ve öğrencilerin şikâyetlerini dinlemek üzere kurmuş olduğu Alo 147 hattı. Her gün yüzlerce isimsiz şikâyet sonucu haklarında derhal soruşturma başlatılması, savunma hakkının neredeyse hiç tanınmaması… Bu hattın hizmete girmesiyle öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının artması.

Gazi Mustafa Kemal’in, “Gelecek nesil sizin eseriniz olacaktır” dediği fakat Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Hem fazla ücret alıyorlar hem de çok tatil yapıyorlar” dediği öğretmenlerimizin 2012 Kasım’ındaki halleri aynen böyle.

“Eser” sahiplerini kutluyoruz!

Bu anlamlı günde bende bazı öğretmenlerimi unutmadım.45 yıl öncesinden hatırladığım Muhterem Yaşar Aslantürk öğretmenimin ellerinden öpüyor kendilerine rahatsızlığı için acil şifalar diliyorum. İlçemde o zamanki biz çocuklara okumanın önemini sık sık pataklayarak öğreten Sefer Ekşi öğretmenimize Allahtan Rahmet diliyorum.

Eğitim camiasına hizmet eden tüm öğretmenlerimizin yılda bir kez de olsa hatırlandığı 24 Kasım Öğretmenler gününü kutlar, sevgili Öğretmenlerim her türlü olumsuz şartlar altında dahi olsanız en önemli görevinizin bu millete bilgili, karakterli, vatanını milletini seven gençler yetiştirmek olduğunu unutmamanızı istiyorum.