35.ÖLÜM YILINDA EKREM ORHON

9 Ağustos 1983 yılında aramızdan ayrılan Koca Reisi Kalede bulunan kabri başında bir kez daha anacağız.

     35.ölüm yıldönümünde Ekrem Orhon için yine şöyle mühendisti, Rize’yi taşlarla doldurdu, denizi kara karayı para yaptı diyenler çok olacak.

     Koca Reis Rize’ye miras olarak maddi anlamda han hamam apartmanlar bırakmadı. Buna herkes şahit. Rize’ye yadigâr kalan kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu her ölüm yılında olduğu gibi bir kez daha İstanbul’dan Rize’ye gelerek hatıralarını bizlerle paylaşacak.

      Ekrem Orhon’u 35.ölüm yılında Rize Kalesine çıkarak anıyorsak demek ki Rize’de önemli izler bıraktı önce bunun altını çizmek lazım.

     İnsanlar makam sahibi iken çalıştığı yerde kalıcı izler bırakırsa hatırlanırlar. Rize tarihinde bunca idareci gördük geçirdik önemli bir hizmete el atmayanlar unutulup gitmiştir.

    Koca Reisin en büyük hayalinin Rize-Erzurum karayolunda 12 ay 365 gün kesintisiz ulaşım sağlaması olduğunu biliyoruz.

     Ekrem Orhon’u o yıllarda bazen ayağında sarı çizmeleriyle, bazen de o yıllarda bugünkü Tevfik İleri denilen Sanat Okulunda öğrenci olduğum için Yılmaz Katırcı ağabeyin 50.yıl Bakkalı önünde iskemleye oturup gazete okuduğuna çok şahit olmuşluğum var.

     Geçmiş anma programlarından birinde, eski Bakan ve Trabzon AKP eski Milletvekili F. Nafiz Özak da katılmıştı. Özak o kutlamada aynen şunları söylemişti’  Rizespor’da futbolcu iken tanıdığım Ekrem amcanın en büyük ikinci bir hayalinin deniz üzerine HAVAALANI yapılmasıydı’. Bugün bu hayal OVİT Tüneliyle gerçeğe doğru yol alıyor çok şükür. Gerçi Ekrem Orhon Rize merkezde Havaalanı istemişti ama önemli olan olmasıydı ha Rize ha Pazar.

      35 yaş yolun yarısı demiş Şair Tevfik Fikret.

     35 yıl önce aramızdan ayrılan Ekrem Orhon’un Rize ve bölge için 2 önemli hayalini kendisi göremedi ama bizler gördük çok şükür.

     Ovit Yolu 12 ay ulaşım sağlıyorsa Tünel sayesinde olmuştur. Bizlerinde yıllardır gündemde tuttuğumuz Ovit Yoluna bu tünel yapımı gerçekleştiyse öncümüz Ekrem Orhon’dur. İlk kez 2017-2018 kışında Rize- Erzurum Karayolu ulaşıma kapanmamıştır.

     Önümüzde duran bir gerçek var. Ovit Tüneline EKREM ORHON ismi verilmesi.

    Bu yolun öncüsü Ekrem Orhon ismi bu Tünele verilmelidir. Zira öncü olan yola kılavuz olan Ekrem Orhon’dur. Bundan dolayı EKREM ORHON TÜNELİ olarak hizmete devam etmelidir.

      İnsanlar hayallerle yaşar ve gerçekleştiğinde de mutlu olur.

     Yaptığı hizmetleri unutulmayan Ekrem Orhon yol konusunda çok büyük bir Mühendis idi. ABD’nde Üniversite okumak her yiğidin harcı değilken o Rize’den çıkıp Amerika’da okuyarak Yüksek Mühendis oldu ve Rize’ye geri döndü.

      Rize’deki öğrencilik yıllarımda 1972-73 yılları olacak, yapılan bir seçim propagandasında şimdi olmayan Atatürk Meydanında kürsüde şahit olduğum bir konuşmasında ‘’Erzurum üzerinden İyidere Vadisine akıtılacak olan ham petrol bölgemizin kurtuluşu olacaktır’’ bu hayalinin ne kadar büyük bir proje olduğunu düşünebiliyor musunuz.

      Bu hayal kısmen gerçek oldu. Vadiden ham petrol değil ama Doğalgaz ilkönce Rize’ye getirildi.

      Hakkındaki bir hatıramı daha yazmak istiyorum. İkizdere’de Kaymakamlık bitişiğinde bir kahvehane vardı. Ölümünden kısa bir süre önceydi kahveye kiminle geldi bilmiyorum ama kahvenin dışında oturup etrafındaki insanlarla sohbet ederken oğlum bana bir su getirir misin diye beni işaret etmesi ve çay ocağından aldığım bir bardak suyu kendisine getirmem unutamadığım bir hatıramdır. Demek ki koca Ekrem ORHON’un benim elimden su içmesi nasipmiş.

     Bazen arkadaşlar derler ki Ekrem Orhon’u ne kadar tanıyorsun, şakayla derim ki sohbetini dinleyecek, bir bardak su verecek kadar tanıyorum diyorum.

     Allah tüm sevdiklerimizin günahlarını affetsin, yerlerini mekânlarını cennet eylesin.

     Hakkımız mı, eğer varsa helal olsun.