ANADOLU BASINI ADANA’DA TOPLANDI

Anadolu Basınının kalbi Adana’da attı. Adana’da yapılan Türkiye Gazeteciler Federasyonu 53. Başkanlar Konseyi toplantıları 3 gün sürdü. Toplantıya 100 e yakın Cemiyet Başkanı ve Gazeteci katıldı. 

      Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÇGC) ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 53.Başkanlar Konseyi Toplantısı’ 14-16 Temmuz tarihleri arasında yapıldı. 

ANADOLU BASINI HER TÜRLÜ DARBEYİ LANETLEDİ

Adana Büyük Sürmeli Oteli’nde 3 gün süren TGF 53. Başkanlar Konseyi Toplantısı’na yurdun dört bir yanından giden gazeteciler, ilk gün Seyhan Baraj Gölü’nü gezdik. Muhteşem eser Çatalan Köprüsü’nde hatıra fotoğrafı çektirdik. Dünyada içerisinden iki nehir geçen tek şehir olma unvanına sahip Adana’nın sahip olduğu su kaynakları için çok güzel korunmuş ve güzelleştirilmiş diyebilirim.

ADANA’NIN YEŞİLİ RİZE’DEN ÇOK

    Biz hep Rize’yi yeşil deriz ama Adana’yı gördükten sonra bu kararımdan vazgeçtim. Yeşil alanlar ağaçlar alabildiğine korunmuş. Bizim gibi Cami önlerinden ağaçlar kesilmiyor aksine dikmek daha çok teşvik ediliyor.  Bütün cadde kenarları yeşil alan bandıyla döşenmiş. Yeşil alanların çok korunduğu Adana’da Belediyelerin park ve bahçe çalışmalarına daha fazla ağırlık verildiğini gördüm. İnsanların dinleneceği sosyal alanlar hayli fazla. CHP li Başkanın başında bulunduğu Çukurova Belediyesinin emekliler için dinlenme evleri yapması takdire şayan sosyal bir çalışma. Emekli evlerinde çay kahve ücretsiz veriliyor. Yaş ve cins ayrımı yapılmadan herkesin rahatlıkla oturup gazetesini okuduğu çayını içtiği Dinlenme evlerinde bizde emekli olduğumuzu için oturup çayımızı para vermeden afiyetle içtik. İlçe Belediyeleri arasında 5 kez en başarılı Belediye Başkanı seçilen CHP li Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin Başkana güzel hizmetleri için teşekkür ediyorum.

     Merkez Büyükşehir Belediyesinin MHP de olduğunu görünce keşke Rize’mizde de benzer hizmetler görseydik. Adnan Menderes Bulvarı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaları inceledik. Toplu olarak Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ve Belediye görevlilerinin refakatında Adana’nın tarihi mekânlarını gezdik.

53.FEDERASYON BAŞKANLAR TOPLANTISI ADANA’DA YAPILDI.

     Adana Valiliği tarafından Öğretmenevi’nde öğle yemeğinde ağırlandık. TGF’ye üye cemiyetlerin başkan ve yöneticileri tam kadro AKP’li Yüreğir Belediyesi tarafından düzenlenen Demokrasi Şehitler Parkı açılışına katıldık. AB Bakanı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik’de açılışta bulundu. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın daha önce Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğünden hatırladığım bir bürokrat.2005-2007 tarihlerinde Karayolları Bölge Müdürlüğü yaparken niye yapılmıyor diye Ovit Yolu konusunda çok haberlerini yapmışım. TGF Başkanı Yılmaz Karaca, Başkan Yardımcısı İbrahim Erdoğan, Başkan Vekili Mehmet Ali Dim ile kurucu Başkanlar ve Gazeteci Cemiyet Başkanları akşam Büyük Sürmeli Oteli Akdeniz Balo Salonu’nda gerçekleştirilen yemekli ÇGC Basın Yarışması Ödül Törenine katıldık.               

          Federasyon Başkanı Yılmaz Karaca’Darbeyi lanetliyoruz’

      Anadolu Basını büyük bir sınav vermiştir.15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimi karşısında Anadolu Basınının dik duruşunu ve darbe karşıtı tavrını ortaya koyan, o günün yerel gazetelerinin yer aldığı 15 Temmuz ve Anadolu Basını Sergisi açılışı yapıldı. Serginin açılışında konuşan TGF Başkanı Yılmaz Karaca’ hain darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren Anadolu Basınının büyük bir sınav verdiğini belirterek, “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde de Anadolu Basını dik durmuş, demokrasiden ve cumhuriyetten yana tavır koymuş, darbe karşısında aktif olarak halkla birlikte büyük bir sınav vermiştir. Türk basını ve O’nun yürekli mensuplarını gönülden kutluyoruz” dedi.

54.TOPLANTI ŞANLIURFADA EKİM AYINDA OLACAK.

           TGF Başkanlar Konseyi Açıklaması ’Darbe İnsanlık suçudur’

     Başkanlar Konseyi yaptığı toplantının ardından “Darbe insanlık suçudur” başlıklı basın bildirisi yayınladı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “15 Temmuz 2016 tarihinde halkımız tüm dünyaya tam anlamıyla bir demokrasi dersi vermiş ve ülkemizi adeta uçurumun kenarından çekip almıştır” dedi.


Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Yılmaz Karaca, her darbenin bir insanlık suçu olduğunu vurguladı. Bundan bir yıl önce, 15 Temmuz 2016’da, ülke ve toplum olarak tam anlamıyla bir kâbusu yaşadık. FETÖ Terör Örgütü adına, sinsi ve sistemli bir hedef için gerçekleştirildiği belirlenen kanlı darbe girişimi, Türkiye’yi derinden sarsmış, kahraman halkımıza büyük acılar yaşatmıştır. Ülkemiz üzerinde emelleri hiç bitmeyen dış güçlerin maşası olan hainler, TBMM’yi bombalayıp, savunmasız halkımızın üzerine ölüm kusmuş, yüzlerce vatandaşımızı şehit etmiş, binlerce insanımızı da yaralamış, ortalığı yakıp yıkmışlardır. 15 Temmuz, bu ülkenin tarihine geçen ve vatan hainliğinin en utanç verici örneğinin yaşandığı kahrolası bir darbe girişimidir. Biliyoruz ki, her darbe bir insanlık suçudur, her darbe halk düşmanlığıdır ve her darbe vatan hainliğidir. TGF olarak sebep olanları, bu hainliğe göz yumanları, destek verenleri, aktif olarak görev alanları, kurşun sıkanları, bomba atanları, kan kusanları, ekmeğini yiyip suyunu içtikleri ülkelerine ihanet edenleri bin kere lanetliyoruz. Tabii ki, hain bu darbeye karşı tarihi bir sınav vererek, onurlu bir direnç ortaya koyan Türk basınını ve onun yürekli mensuplarını da gönülden kutluyoruz. Güzel ülkemizi uçurumdan çekip alan Şehitlerimizi her daim rahmet ve minnetle anacak, Gazilerimize de her zaman şükran duymaya devam edeceğiz. Bu vesile ile önemle vurgulamak isteriz ki, birey hak ve özgürlüklerini koruyup kollayan en ideal yönetim biçimi; ancak çağdaş demokrasilerde mümkün olabilen demokrasilerdir. Darbeler ise demokrasilerin askıya alındığı, halkın adeta prangaya vurulduğu insanlık dışı uygulamaların yaşandığı acımasız süreçlerdir. Halkımızın tercihi de hep demokrasi ve cumhuriyetten yana olacaktır.

   

Tarihi VARDA KÖPRÜSÜ

  Bu VARDA bizim İkizdere’deki VARDA değil

    Bilenler bilirki Varda bizim Güneyce’nin eski ismidir. Adana da da VARDA ismini taşıyan bir köprü olduğunu öğrenmiş olduk. Gezi programında bize anlatıldığında bayağı merak etmiştim. Rehberimize sık sık VARDA Güneycenin eski ismi ve halen halk arasında Varda ismi kullanılıyor bu köprünün adı niye VARDA olmuş diye defalarca sordum.

     Kısa gezimizde Varda Köprüsü hakkında öğrendiklerimden aktarmak istiyorum. Adana’da dağ yamaçlarında yapılan VARDA Köprüsü önemli tarihe ışık tutuyor.1898 yılında 2.Abdülhamit Padişah HİCAZ Demiryolunu yapmaya karar verdiğinde yoğun çalışma ve stratejik hareketler yaşanmış. Adana şehir merkezine 64 km. Uzakta yapılan köprü halen ulaşımda kullanılıyor. Karaisali ilçesinin Hacıkırı mahallesinde bulunuyor. Orada bulunduğumuz kısa sürede tren geçişinede şahit olduk.1916 yılında ulaşıma açıldı toplam uzunluğu 172 metre. 1907 da kaba inşaat bitti.1912 de de tüm teknik eksiklikleri tamamlandı.

                    Köprüden ilk geçen idareci Enver Paşa

      1916 yılında artık rahatlıkla kullanılmaya başlanan köprünün üzerinden Almanların çekilirken kullandıkları ilk özel tren 9 Ekim 1918 de geçti. Burada ilk geçen Osmanlı idarecisi ise 18 Şubat 1917 de Enver Paşa olmuş. Varda Köprüsü(Giaurdere Viyadüğü) Hacıkırı ile Alçakgedik denen mevkii arasında Gavurderesi üstündedir. Konya 0 km. Kabul edilince viyadük 306.ncı km.de yer almaktadır Kurp.1200 dir. Uzunluğu 222 metredir. Orta ayağın yerden yüksekliği 93 metredir. İki büyük ayak arasındaki kemer genişlikleri 12 şer metredir. Köprünün örgü taşları ve inşaat malzemeleri teleferik sistemi ile taşınmış. Demir, çimento gibi inşaat malzemeleri ise gemilerle Mersin’e oradan da deve kervanları ile Tarsus-Bucak üzerinden Hacıkırı ve Alçakgedik mevkii’ne taşınmıştır.

    Ayaklar yükseldikten sonra kemer iskeleleri ayakları yere değmeden, burada ilk defa yukarıda çakılmıştır. Bu güzergâhta Varda benzeri köprüler,7 adet tüneller arasında, 2 adet daha Bucak Kelebek arasında yapılmıştır. 
Varda köprüsünün/Viyadüğünün iki büyük ayağı doğu-batı istikametinde birbirlerinden sağa ve sola birer metre farkla aynı hizada değildir. Bu teknik 1200m.lik kurp/viraj için yapılmıştır. Bağdat Demiryolları güzergahında bundan büyük ve yüksek köprü/viyadük yoktur.
Varda Köprüsü/Viyadükü Kurtuluş savaşı döneminde, Çukurova kurtuluşunda önemli rol oynamış fakat Fransız işgali sırasında Fransızların Pozantı’ya asker ve askeri malzeme taşımaması için Karaisalı Milis Güçleri Komutanı Emin Polat Ağa, köprü ayaklarını tam dinamitle uçuracakken, İşgal sırasında anlaşma üzerine burada görevde bırakılan N.Mavrogordatonun yardımcısı Fransız Mühendis Mösyö Deduval, saatlerce Emin Polat Ağa’ya yalvararak köprünün dinamitlenmesine mani olmuş, Deduval’in gösterdiği Yaramış köprüsü dinamitlenerek Fransız Zırhlı treninin asker ve malzeme ikmali engellenmiştir.
VARDA ismi nerden geliyor

     Köprü inşaatında çalışan iki Türk işçisi, merak etmişler, bu köprü ne kadar yüksek diye. Çünkü o ana kadar ülkenin hiçbir yerinde bu kadar büyük ve yüksek köprü görmemişler. Aralarında anlaşmışlar, paydos olunca köprünün üstüne biri, diğeri de aşağıya gidecek, biri yukardan bir kereste parçası atacak ve sayacaklar kaçta yere düşecek. Tamam demişler paydosta dediklerini yapmışlar. Yukardaki bir iskele parçasını aşağıya atmış ve hemen sormuş “Ne oldu Memo? demiş aşağıdaki “Var daha demiş..1.2.3.4.5.6 Ula ne oldu? demiş o aşağıdan VAR DAHA dedik ya demiş 7.8.9.10.11 Ulan ne oldu varmadı mı demiş “VARDAHA… VARDAAAAA VARDAAAA dedik ya demiş. Bağırtıya Almanlar koşmuşlar durumu görmüşler, işçilerde meraklarını anlatmışlar ve bundan sonra Almanlarda bu köprüye VARDA demişler.. Köprüden aşağıya taş atıp (VARDAAAA) deyip artık bizim işçilere gülüyorlarmış. İsmi literatürde daha yeni VARDA olarak TCDD kayıtlarına giren köprünün Alman kayıtlarında GİAURDERE VİADUKT’tür. Yani Gavudere Viyadüğüdür. Gazeteciler Federasyonu 53.Konseyler toplantısına Rize Gazeteciler Derneği Başkanı Faik Bakoğlu ve Gazeteci İsmet Kösoğlu katılarak Rizeye döndü.

Haber:İsmet KÖSOĞLU