ANZER’DE BAL YERKEN

Hafta sonu Balı ile ünlü köyümüz Anzer(Ballıköy)deydik.

    Rize Müftülüğünün organize ettiği Yaylalarımızda Kur’an ziyafeti programının 2018 de yapılan 2.si Pazar günü şifalı Anzer Balının üretildiği köyde yapıldı.

     Programa Rize ve İkizdere Müftülüğü tam kadro katılırken resmi kurum temsilcileri -Pazar günü olmasına rağmen- galiba işleri çok yoğun olduğundan katılamadı. Birde burada çalgı horon olmayınca tercih etmediler kendi meseleleri.

    Gördüğüm kadarıyla bir tek İkizdere İlçe Özel İdare Müdürü İrfan Türkyılmaz katıldı hakkını yemek istemem.

   Geleneksel hale gelen Yaylalarımızda Kur’an ziyafeti 5 Ağustos 2018 Pazar günü Güneysu Handüzü yaylasıyla başladı.10 Ağustos Cuma günü İkizdere-Ovit Yaylasında,11 Ağustos Cumartesi Çamlıhemşin-Ayder Yaylasında,12 Ağustos Pazar günü-dün- İkizdere-Anzer Yaylasında yapıldı.

     2 Eylül Pazar günü Güneysu-Kıble dağı Camisinde yapılacak programla 2018 yayla faaliyeti sona erecek.

     2280 metre rakımdaki Anzerde yapılan programa sonradan bastıran sis ve çiseleyen yağmura rağmen yoğun bir katılım oldu. Kur’an sesini duyana yağmur hiç etkili olmadı.

     Köy meydanında güzel bir organizasyon yapıldı.Organizeyi Müftülüklerimiz yaptı ama köydeki hizmette başta Muhtar Remzi Güzel olmak üzere bütün Anzerli dostlar misafirlere mahcup olmamak için her türlü ihtimamı gösterdi.

     Ziyafet sonrasında verilen yemek zizyafeti birçok organizasyona parmakla gösterilecek örnek bir düzenlemeydi.

     Kapalı kabda getirilen sıcak kavurma, pilav baklavaya ilave yoğurt, karalahana ve mısır ekmeği anzer polenli bal ile müthiş takviye edilmişti. Yemekte aramızda olmayan Gazeteci Orhan Yazıcılar dostumuzu hayırla yad ettik.

     Programdaki yemeği Anzerli siyasetçi ve işadamı Ahmet Reyiz Yılmaz üstlendi. Kendilerinden Allah arzı olsun çok teşekkür ettik. Yılmaz katılamayınca Muhtar Remzi Güzelin verdiği plaketi kendisine ulaştırmak üzere Muhammet Recep Altun’a verdi.

     Böyle organizasyonlarda teşekkür etmeyi pek beceremem ama burada vefa borcumuz var. Geçen yıldan kalan eksikliği aksaklığı giderdiği için Muhtar Remzi Güzel’e teşekkür ederim.

    Rize’den davet üzerine programa katılan Gazeteci dostum B.Ali Kavalcı’ya katılımı için, program süresince katılımcılara sıcak ÇAYKUR Çayı ikram eden ÇAYKUR ekibine başta ve bu ekibi aracıyla birlikte Anzer köyüne gönderen Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’e teşekkür ediyorum.

     Köydeki güzel organizasyonda ev sahibi olarak yılların dostu Muhtarımız Remzi Güzel, Anzer Balı Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, Muhammet Recep Altun ve hizmette emeği geçen bütün dostlara teşekkür ediyorum.