BİNGÖL’E GİTTİM GÖRDÜM YAZDIM

İSMET KÖSOĞLU Yazıyor

    Cennet yurdumuzun birbirinden güzel köşeleri var. Bu köşelerden biriside Doğunun mutena şehirlerinden olan Bingöl.

    Rize’den Bingöl’e seyahat niye demeyin orada biz bekleyen Koçyiğitler olunca istikamet mecburi. Güzel insanlar beklediğinde yok diyemezsiniz. İkizdere’den Ovit yolunu takip ederek ilk rota Erzurum olmak üzere çok erken saatte yola çıktık. Haritaya baktım İkizdere-Bingöl 436 km. Bingöl-Yayladere 96 km. imiş.

   Gidiş geliş yaklaşık 1.000 km. yol yaptığımız hatta karayolu durumunu yazmaya gerek yok. Rize –Erzurum güzergahımızdaki OVİT Tüneli çevre yolları halen yapılmamış. Gece saatlerinde de olsa çalışma var, ama duble yol çalışmasında yeterli değil. Erzurum sınırlarındaki yolda çalışmalar yavaş gitse de arazi yapısı Rize’ye göre daha uygun olduğu için yol yapımında büyük oranda ilerleme kaydedilmiş. Kırık Tüneli delinmeye devam. 

     Bingöl adını Rahmetli Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in vefatıyla duyunca çok ilgimi ve dikkatimi çekmiş ama bugüne kadar gitmek nasip olmamıştı. 12 Ağustos 1979 tarihinde bir Ramazan akşamı iftar dönüşü Genç İlçesinde pusuya düşürülerek arabasında bulunan annesi ve öğretmen kardeşi ile şehit edilen Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in 40 yıla yakındır gönlümde özel bir yeri vardı, bu vesile ile bir kez daha Rahmetle anıyorum.

     İkizdere’den Bingöl’e 6 saatte gidilen asfalt bir karayolu var. Bingöl’den Yayladere ilçesinde çok virajlı ve tenha 96 km.lik yol var. Bu mesafe 1,5 saatte ancak gidiliyor.

                                İDAK 33 ASKER ŞEHİTLİĞİNDE

    Erzurum’da sabah çorbası içtikten sonra devam ederek Bingöl’ü geçtik. Elazığ Karakoçan ilçesinden geçerek tehlikeli olduğu söylenen güzergâhta dikkatlice etrafı süzerek Yayladere’ye doğru yola devam ettik.

İkizdere Arama Kurtarma Ekibi Cumhuriyet’in 94.yılında şehitleri unutmadı.

    Bingöl merkezden 10 km. kadar uzakta karayolu kenarında sıra sıra dizili 33 direkte dalgalanan Bayraklarımız dikkatimizi çekti. Yayladere’ye giderken bu anıt yolun solunda kaldığı için uğrayamadık. Dönüşte uğrayarak duamızı ettik. Şehitlerimize Fatiha okuduk. Bugün Yayladere Kaymakamı olan Halil İbrahim Kazar’ın İkizdere’de iken kurucusu olduğu İDAK ekibi 29 Ekim 94.yıl Cumhuriyet kutlamasını şehitlikte yapması çok önemli ve anlamlı oldu.

CUMHURİYETİN 94.YILI ANISINA İDAK BİNGÖL ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET ETTİ.

    Yayladere dönüşü Bingöl’e gelirken 33 şehidimizin adına yapılan anıt yerinde dua ettik. Ekip olarak üzüntümüz sonsuzdu. Haince yapılan pusu sonucu sivil ve silahsız bir şekilde otobüsle yola çıkarılan vatan evlatlarına Fatiha okumaktan başka elimizden dilimizden bir şey gelmedi.33 şehit hakkında en kapsamlı araştırmayı yaparak kitap halinde yayınlayan Gazeteci dostumuz Saygı Öztürk’ün 33 kurşun isimli kitabını herkesin okumasını tavsiye ederim. Olayı yaşayan yaralı kurtulan gazi askerlerden Osman Partal ifadelerinde eşkıyaların başında bulunan Şemdin Sakık haini tanıdığını söylemesine rağmen o hain itirafçı olarak ceza yemekten kurtulmuştur. Gazi er Osman Partal ifadesinde’bizim bulunduğumuz aracın kapısını açan Şemdin Sakık’tı. Fotoğraflarından Şemdin olduğunu tanımıştım’demesine rağmen ceza almayan satılmış köpeklere insan demek istemiyorum.

   Orada gördüğüm manzara karşısında yaşadığım üzüntü ve acıyı tarif edemem ama 33 şehidin üzerinden tam 1547 kurşun çıkarıldığını söylersem yaşadığım acıyı paylaşacağınıza inanıyorum.

     Şehitlerimiz en çok Konya ve Denizliden. 7 şer şehidimiz bu illerden. Kastamonu-3,Samsun ve Çanakkale-2 olmak üzere Trabzon, Kırıkkale, Manisa, Adana, Bolu,İsparta,Afyon,Antalya,İstanbul,Hatay,Malatya ve Osmaniye’den 1 er şehidimiz var.

     İDAK ekibi bir söz verdi bu kutlamayı geleneksel hale getirerek her yıl şehitlerimizi anmak için burada kutlamak istiyoruz dediler.

                                   SÜLBÜS DAĞI

     1800 metre rakımda bulunan küçük ilçe Yayladere sırtını Sülbüs adı verilen koca bir dağın heybetine dayamış.

      Volkanik bir dağ olan Sülbüs Dağı Yayladere İlçesi’nin Kuzey Batısında yer almakta. Tepesinde her zaman kar görülür. Sivri bir koni görünümündedir. Dağcıların her yıl buraya uğramaları güzel bir sosyal faaliyet. Ayrıca bu dağda çeşitli av da yapılır. Dağın üstü düz olmakla beraber, uzaktan sivri görünür. Üstünde Bir ziyaret vardır ve heybetli bir görünüm taşıdığı için çeşitli efsaneler yaşatır. Rivayete göre Sülbüs adındaki genç bir delikanlı, starı adındaki güzel bir kıza aşık olur. Araya giren bir cadı bunların evlenmesine engel olur. Oğlan aşkından verem hastalığına yakalanarak ölür. Bu üzüntüye dayanamayan kız da çok geçmeden ölünce vasiyeti üzerine sevgilisinin yanına gömülür. Fakat cadı mezarlarının bile arasında dikenli bir ağaç şeklinde filizlenerek onları orada da ayırmak ister. Ve bunların öteki dünya da bile birbirlerine kavuşmadıkları rivayet edilir.

        YAYLADERE TÜRKİYE’DE OTEL OLMAYAN 2 İLÇEDEN BİRİ

    Bingöl’ün 7 ilçesinden biri olan Yayladere öğrendiğime göre 1987 yılında ilçe olmuş. Aslında terör sıkıntısı olmasa ilçe yapılacak bir yer değil. İlçenin yüzölçümü 429 km2.Hayvancılık ve arıcılıktan başka gelir kaynağı yok. Terör dolaysıyla sürekli büyük şehirlere göç vermiş.

     Yayladere Bingöl’ün Tunceli sınırına bitişik son noktada olan ilçesi. Çünkü çoğunlukla yurtdışına göç veren bir yer. İlçe nüfusu 1100 kişi imiş. Merkezdeki ilk ve ortaokulda 100 öğrenci eğitim görüyor.

      İlçede Kaymakamlık, Belediye var, belediye başkanıyla tanışmadım 2 dönemdir CHP den kazanmış ve kendi çapınca imkânlar ölçüsünde hizmet yapıyor. Modern bir şekilde yapılan Yayladere Belediyesi Kültür Merkezi kardeş Belediye olan İstanbul-Kadıköy Belediyesi tarafından yapılmış.

               YAYLADEREDE MUHTARI TURGAY KURULAY

    Muhtar Yayladere’de tanıdığım tek insandı. Yaylabağ Köyü Muhtarı Turgay Kurulay’la tanışmam Kaymakamın oraya tayin haberiyle başladı. Sosyal medyayı yakından takip eden güzel insan saygıdeğer Muhtarım Turgay Kurulay annesini PKK saldırısı sonucu şehit veren bir kardeşim.

     İstanbul’da ikamet ederken köyüne hizmet için işini gücünü devrederek hizmet yapmak için çalışıyor. Köyündeki en büyük eksiğinin içme suyu olduğunu her konuşmamızda ısrarla söylüyor. Bu konuyu daha detaylıca yetkilisine aktarması için Kaymakam ile buluşmasına tanışmasına yardımcı olarak kahvaltımıza davet ettim ve birlikte olduk.

     Muhtarımın isteklerinin inşallah zamanla çözüleceğine inanıyorum. Doğuda Karadeniz gibi ödenek sıkıntısı yok, yeter ki yardımlar yapılan işler yerini bulsun yerinde kullanılsın.

    İkizdere’den gelen misafirlere hiç beklemediğimiz hediyeleriyle mukabelede bulunmasından ziyadesiyle memnun olduk, Anadolu insanının misafirperverliğini kardeşliğini yedi düvelin bir araya gelse bozamayacağını bir kez daha yakından gördüm. Muhtarımı İkizdere’ye davet ettik.

                        YOKLAR İLÇESİ YAYLADERE

     Ziraat Bankasına ait, vatandaşların söylediği şekliyle içinde çoğunlukla para olmayan bir sokağın kenarında tek bir Bankamatik var anlayacağınız ilçede hiçbir Banka şubesi yok.

    Yayladere Türkiye’de otel olmayan iki ilçeden biri. Diğer ilçe Hakkâri-Çukurca imiş.

     İlçede Öğretmenevi yok. Adliye olmadığı gibi Benzinci, Tamirci, Lokanta, Fırın, Eczane, Kasap ve Gazete satan bir bayi yok.

      2 bakkal ve bir kahvehane mevcut,2-3 sokaklı ilçe merkezinde 1951 yılında yapılmış 150 kişinin namaz kılabileceği bir Cami var.

     İlçede siyasi olarak HDP, AKP ve CHP nin tabelasını ve teşkilatını gördüm.

     PTT Şubesi var.

               KAYMAKAM H. İBRAHİM KAZAR GERÇEĞİ

   Yokların çok olduğu ilçede ne yazık ki güzel bir Kaymakam var. İkizdere’den Yayladere’ye atanarak adeta cezalandırılan yürekli, insancıl ve vatan millet sevdalısı Kaymakam Halil İbrahim Kazar’ın inanıyorum ki bu ilçeye katacağı çok şey olacak. Yayladere’ye atanalı 2-3 ay oldu mütevazı lojmanı ve Kaymakamlık arasında ilçeyi tanımaya çalışan Kaymakama Yayladere insanı gönlünü yüreğini açarsa inanıyorum orada büyük değişim yaşanacaktır.

Kurucusu olduğu İDAK ekibi Yayladere Kaymakamını ziyaret etti.

     Kaymakam KAZAR’ı görev yaptığı ilçeden gittikten sonra hayırla yâd eden insanları gördükçe Yayladere de de aynı sistem oturacaktır biliyorum. İkizdere’deki Emine teyze, Osman dayı, palto ve sigarasıyla tanınan bizim Nazır Yayladere’de Halil İbrahim Kazar’ı telefonla arayarak başarılı olması için duacı oluyorsa oradaki insanlar çok şanslıdır diyorum.

    Hatalı veya yanlış orada devletin sıcak yüzü belki az yansıtılmıştır. Gerçek olan şu ki Kaymakam Halil İbrahim Kazar T.C.Devletinin sıcak yüzünü ve hizmetini hizmete susamış Yayladere’ye gösterecektir.

One Reply to “BİNGÖL’E GİTTİM GÖRDÜM YAZDIM”

Comments are closed.