BİR YOL HİKAYESİ

RİZE-Rize eski Belediye Başkanı ve baba reis ünvanlı Ekrem Orhon’un 1936 yılında ABD İllinois Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinde öğrenciyken tamamladığı yüksek lisans çalışması Amerika’dan temin edilerek ‘Bir yol Hikâyesi Ovit-1’ ismiyle kitaplaştırıldı.

Yayınladığı kitaplarla Rize’de ön planda olan ÇINAR Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği koca Reis Ekrem Orhon’un 1936 yılında Amerika’da bitirme tezi olan Ovit Yolu çalışmasını ortaya çıkararak BİR YOL HİKÂYESİ OVİT-1 ismiyle kitaplaştırdı. Rize Kültür hayatına yaptığı katkılarla her seferinde ilkleri yaparak gündem olan STK’lardan birisi durumundaki Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, kültür tarihi açısından çok önem arz eden bir kitapla yine okuyucusunun karşısına çıktı. “Denizi Kara, Karayı Para” yapan nam-ı diğer Efsane Başkan rahmetli Ekrem Orhon,1935 yılında ABD Illınois Üniversitesinden mezun olurken vermiş olduğu bitirme tezinde ömrü boyunca uğraş verdiği Rize-Erzurum yolu hakkında günümüze ışık tutan bilgilere yer vermiş durumda. Yolun ne şekil ve nasıl, nereden yapılmasını anlattığı tezi 70 sayfa ve İngilizce olarak hazırlanmıştı. Günümüze kadar varlığından bile haberdar olmadığımız bu tez, Çınar Dernek Başkan yardımcısı Recep KOYUNCU tarafından bulunarak Ekrem Orhon’un kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu ile birlikte yayına hazırlandı.

EKREM ORHON’UN 1936 YILI TEZİ KİTAP OLDU. ‘BİR YOL HİKÂYESİ OVİT -1′ KİTABINI RECEP KOYUNCU-ÇAYHAN ORHON DERVİŞOĞLU YAZDI.

Yayınlanan kitap hakkında konuşan Recep Koyuncu “Bu teze ulaşmamız filmlere konu olacak bir şekilde gerçekleşti. Başlangıçta rahmetli Ekrem Orhon’un kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu ile beraber umutsuz bir yola girmiştik fakat sonunda başardık. Çok büyük bir mücadele sonunda bölge tarihimiz açısından müthiş bilgiler içeren bu tezi yöre kültürümüze kazandırdık. Yazıldığı dönemin şartlarından bahsetmesi hem de birinci ağızdan bahsedilmesi bizim için daha önemli. Bir belge niteliğinde olan bu yayın için gerçekten çok kişi emek sarf etti ama şükürler olsun ki mutlu sona hep beraber ulaştık ” dedi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU