CUMHURBAŞKANIM KONU OVİT-98

Yılların hayal olanı nihayet gerçekleşti.

   Doğu Karadeniz’den  Erzurum ve Doğu Anadolu ile GAP’a ulaşan en güvenli ve kısa karayolu Ovit Yolu bundan böyle 12 ay 365 gün 24 saat ulaşım verecek.

   Ovit Dağı aşılmaz dediler, geçilmez dediler yıllarca.

   Bugün Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın dirayetli duruşu ve azmi bu dağı 14.400 metrelik bir tünelle delerek aştı çok şükür. Başta Erdoğan olmak üzere bu konuda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.

   Bu konuda sesimizin duyulması, kamuoyunda olumlu etkiler bırakması bakımından birçok yazılı ve görsel basında yüzlerce haber yaptım. Bu yol sayesinde en tepe noktasındaki insanlarla hem bilgi almak hem de eleştirmek eleştirilmek babından muhatap olmak zorunda kaldım.

   Ovit yolu, sahilden Erzurum’a kadar en uzunu Ovit Tüneli olmak üzere birçok tünelden geçilerek gidilecek.

    Cumhurbaşkanım, 13 Mayıs 2012 de temelini attığınız 14.300 metrelik Ovit Tünelini bugün hizmete açıyorsunuz.

     Memleketimize milletimize hayırlı olsun.

      Geçen süre zarfında tünelde 24 saat esasıyla cansiperane bir çalışma gösteren tamamen yerli Türk Mühendis ve İşçisinin çalışmasını unutmak mümkün değil. Patronundan çalışanlarına teşekkür ediyorum.

    Sn. Cumhurbaşkanım Tünel tamamlandı ama İkizdere ilçesinden Sivrikaya köyüne kadar olan 24 km’lik güzergahta çalışma halen başlamadı.

     İkizdere-Sivrikaya yani Tünel girişi arası unutuldu mu bilmiyorum ama çalışma olmadığına göre bir sıkıntı var demek ki. Tünele çıkan yol olmayınca mevcut yoldan büyük taşıtların işleyemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Şimdiki yol hem dar hem virajlıdır. Kış mevsiminde Ovit Dağını  aşmak için yapılan Tünel bu yol olmazsa anlamsızdır.

     Yalnız Ovit Tünelini geçmekle işimiz bitmiyor.

    Tüneller zincirinin ikinci uzun Tüneli olan 7200 metre uzunluğundaki KIRIK Tünelinde çalışmalar çok yavaş tabir yerindeyse  kötü gidiyor.Erzurumdan gelen haberlere göre KIRIK Tüneli ile bölge siyasetçilerinin ilgilenmediği söyleniyor. İddianın ne derece doğru olduğu Tünel çalışmasının göstergesidir.

       KIRIK Tüneli olmadan Ovit Tünelinin bir anlamı olmaz. Bu tüneller birbirini tamamladığında Rize-Erzurum karayolu toplamda 40 km. kısalmış olacak.

      Sn.Cumhurbaşkanım,Ovit Yolunun hamisi sizsiniz.

      Tünele çıkan duble yol çalışmasının başlaması,hızlandırılması için emirlerinizi bekliyoruz. Emsal yollarda  çalışmaların aralıksız sürdüğünü görmekten gurur duyuyoruz. Rize-Erzurum güzergahında da aynı gururu yaşamak istiyoruz.