DEMİRYOLU RİZE’NİN DEĞİL

 Hükümetin aldığı karara göre 2023 demiryolları hedefinde Karadeniz’e Erzincan üzerinden inecek bir güzergâhta Rize gözükmüyor.

    Erzincan üzerinden Kelkit Gümüşhane-Maçka’dan yalnız Trabzon’a iniş işaret edilmekte.

    Komşuya pişer bize de düşer babından yapılmasına elbette karşı olamayız.

    Doğu Karadeniz’de tek vilayet olmadığını Ankara’daki zevat elbette biliyor. Buna rağmen daha elzem ve önemli olan bu demiryolu hattının Samsun’dan başlayarak sahil boyunu kapsayan bütün illerin yararına olması için sınırları aşarak Sarp’a kadar varmasını isteriz.

    Şunu da söylemeliyim ki Başkanın memleketine uğramayan bir Demiryolunu kabul edemeyiz.

     Ulaştırma ve Altyapı Bakanı komşumuz ve eski bir Karayolcu.

     Başkan Erdoğan’ın emriyle acilen Sarp-samsun ve devamının hem Ankara hem İstanbul olacağı bir hat olmalı.

     Konunun uzmanı tanıdıklar YHT Hattının Karadeniz bölgesinin coğrafi olarak elverişli olmadığını haklı gerekçe olarak ortaya koyuyorlar. Evet, doğru olabilir, teknik olarak birbirine çok yakın il ve ilçeler oluşu yerleşim yerlerinin yakınlığı YHT (Yüksek Hızlı Tren)hattının yapımına engel olabilir ama demiryolu isteğimiz plan proje yapılmadan da bir kenara itilip atılmamalı.

     Yazımın başlığında Demiryolu Rize’nin değil demekle olayın yalnız Rize’yi ilgilendirmediği için Rize’nin olmaktan çıktığını söyledim.

    Bölgede yalnız Trabzon her şeyde olduğu gibi tek olsun benim olsun düşüncesiyle kamuoyu yapmaya başladı ve Trabzonlu Bakanlarını arkasına alarak özellikle konuyu yüklenici Ulaştırma Bakanı etkisiyle hızlı bir şekilde de devam ediyor.

     Samsundan bu yana Karadeniz bölgesinde yalnız Trabzon yok. Ordu, Giresun, Rize ve Artvin de bu coğrafyanın bir parçası şehirleri. Bölge denizle sınır ama deniz ulaşımı hiç yok. Yıllar önce Karayolu ve Uçak olmadığı zamanlarda yapılan deniz yolu yolculuğunu anlatanların sayıları da çok azaldı. Deniz yolu olmuyor hiç değilse Demiryolunu karayoluna alternatif olsun.

     Bayram sonrası Demiryolu projesini kamuoyuna daha yakından anlatmak için Rize’de kurulacak DEMİRYOLU Platformu STK lar ile güzel bir girişime el atacaktır.