DURSUN KUVELOĞLU’NDAN NEYZEN TEVFİK KİTABI

İkizdereli hemşerimiz Gazeteci-Yazar Dursun Kuveloğlu NEY ve MEY ismini koyduğu Neyzen Tevfik kitabını yazdı. Ocak 2018 de 2.Basımı yapılan kitapta nüktedan kişiliğiyle Neyzen Tevfik’in hayatından kesitler not edilmiş.

    20 bölüm halinde yazılan kitapta nükteleriyle tarihe mal olmuş Neyzen Tevfik hakkında toplanan sözleri romanlaşmış halde yazıya döküldü. Neyzen Tevfikin evine bir gün genç bir gazeteci gider röportaj yapıp gitmeye acele ederken Yatağında yatan Neyzen’e’birşeyler yazıyor musunuz’ der Neyzen yatağının kenarına oturur, elini boş ver der gibi salladı ve konuştu’yazmayı bıraktım, paydos ettim delikanlı. Söyleyecek bir şey kalmadı gayrı’’inziva hayatı yaşıyorsunuz gibi geliyor. Namaz niyaz ile mi vakit geçiriyorsunuz.’Neyzen başını kaldırıp indirdikten sonra cevabını verdi.’Allah göstermesin. Ne gezer bende namaz niyaz. Bu zamanda Valinin huzuruna çıkmak için bile bir mesele. Allah’ın huzuruna nasıl çıkarım’Vali Lütfi Kırdar’ın kendisiyle görüşmemesine öylesine içerlemişti ki, aradan on yılı aşkın zaman geçmiş olmasına rağmen, reddedildiği o güne atıfta bulunmaktan geri kalmıyordu. Gazeteci sonunda konuyu Ney’e getirdi.’Ney ve Neyzenlik denildiğinde siz akla geliyorsunuz. Ney üflemeyle geçen bir hayat sizinki. En iyi arkadaşınız dersek hatalı bir şey söylemiş olurmuyum efendim’’evet delikanlı. En iyi dostum Ney oldu. Ne benden ayrıldı ne ben ondan. Bilmeyenler Ney’e bir kamış parçası der edepsizce hakir görür. Oysa Ney insan gibidir. İnsanda olduğu gibi yedi deliği vardır.’der.

Neyzen Tevfik ile ilgili yazılmış ilk romandır. Ney’i Mey’i ve Heyhey’iyiy le Neyzenin engin dünyasına yolculuğa hazırsanız Ney ve Mey sizi bekliyor…

    Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu olan Kuveloğlu bir süre serbest gazetecilik yapmış. Çeşitli gazete ve dergilerde araştırma haberleri, yazıları, röportajları yayınlandı. Siyasi danışmanlık ve düşünce kuruluşlarında gündem analizleri yaptı. Turizm alanındaki Turizm Gelecektir isimli ilk kitabını 2004 yılında yayınladı. Osmanlı Hanedan mensuplarının yurtdışına çıkarılması konusunu işleyen ilk romanı’Soylu Sessizlik’ 2006 yılında yayınlandı.1917 öncesi ve sonrasında Batum ölçeğinde Kafkaslardaki gelişmeleri konu ediinen’Batum Çıkmazı’ romanını 2007 de yayınladı. İki çocuk babası olan Dursun Kuveloğlu son olarak felsefe ve tasavvuf romanı olarak tanımladığı’Ben Hain’ve Neyzen Tevfik hakkında yazdığı’Ney ve Mey’romanlarını kaleme aldı.

Haber:İsmet KÖSOĞLU


KİTABI SATIN ALMAK İSTERSENİZ TIKLAYINIZ!