EN BÜYÜK MADEN FACİASI !

Soma’daki maden faciasında ölenlerin sayısı 274’e ulaştı, artmasından endişe ediliyor. Soma’da meydana gelen maden faciasının ardından Başbakanlık 3 gün milli yas ilan etti. 19 Mayıs’ta törenler yapılacak ancak kutlamalar da iptal edildi.

SOMA’daki maden kazasındaki görev şehitlerimiz arasında bir ikizdereli de var!

İkizdere Güneyce’den Cemil AKAY’ın oğlu Abdülmuttalib AKAY’da Soma Maden’deki elim faciada hayatını kaybetmiştir. Cenazesi yarın öğlen İzmir ilçesi Bergama Yenice’den kaldırılacaktır.


Soma Maden Faciasında Kurtulan işçi…

Can kaybı sayısı Zonguldak’ta 1992’de yaşanan grizu patlamasını bile geride bıraktı. Hâlâ süren yangın yer altında kalan işçilere ulaşmayı zorlaştırıyor. Çalışmalara 02.00’ye kadar ara verildi.Madende 787 işçinin çalıştığını belirten Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Ölü sayısı endişe ettiğimiz bir noktaya doğru gidiyor” dedi.


Soma Ölüm madeninden böyle çıktılar


Kucağında bebeği ile bir yakınının akıbetini öğrenmek için bekleyen kadın. [Fotoğraf:AA]

Hâlâ göçük altında olan Hüseyin Avkaş, 2010 yılından beri Soma madeninde çalışıyor ve ayda 2 bin lira kazanıyor.
Onun gibi göçük altında olan oğlu Ferhat ve sağlık raporu aldığı için o gün işe gitmeyen Fatih ise ayda bin 300 lira maaş alıyor.
Bu riskli işi yapan insanlar arasında en yüksek maaş alan kişi ayda 2 bin 250 TL kazanıyor;
En yüksek maaşı alan başçavuşlar 2 bin 250 TL,
Çavuşlar 2 bin 150 TL,
1. sınıf ustalar bin 900 ila 2 bin TL arası,
2. sınıf ustalar bin 700 ila bin 800 TL,
1. yedek denilen usta yardımcıları bin 500 ila bin 600 TL,
işçilerin büyük çoğunluğunu oluşturan vasıfsız işçiler ise bin 300 ila bin 400 TL kazanıyordu.
Raporsuz işe gelmemenin cezası
Sağlık raporu olmadan işe gelmeyen işçiler ya hafta sonu izinlerini kaybediyor ya da maaşlarından iki günlük yevmiyeleri kesiliyor.
Madencilerin rütbeleri kaç yıl çalıştıklarına göre değil gösterdikleri performansa göre veriliyor.
Madende çalışan işçilerin söylediğine göre işletmede işten çıkarma neredeyse hiç gerçekleşmiyor. Çoğunlukla ağır şartlara dayanamadıkları için kendileri istifa ediyorlar. Ancak neredeyse tamamı geçim sıkıntısı yüzünden kısa bir süre sonra yeniden aynı madenlere dönmek zorunda kalıyor.

Yüreğimizde açtığı delik o kadar büyük ki

İşçilere maaşları dışında verilen tek şey, çıkardıkları kömürden evlerini ısıtmaya yetecek kadarı oluyor.
“Maliyetleri düşürdük”
Bu madenin sahibi olan Alp Gürkan iki yıl önce Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, bu maden Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndayken bir ton kömürün 130 ila 140 dolara çıkartıldığını, kendilerinin bu maliyeti 23,80 dolara indirdiğini açıklamıştı.

Reuters haber ajansı, Soma’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını paylaştı.


Erdoğan’dan Soma açıklaması: Bunlar olağan şeyler..

Maden faciasını yaşandığı bölgede inceleme yapmak üzere Manisa’nın Soma ilçesine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve diğer yetkililerle görüştü.
Manisa Valiliği tarafından oluşturulan kriz merkezine geçen Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan madende mahsur kalan işçilerin yakınlarıyla da ayaküstü konuştu.
Erdoğan’a, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da eşlik etti.
Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği maden ocağında incelemeler yaptı.
Başbakan daha sonra belediye binasında bir açıklama yaptı. Açıklamasından başlıklar şöyle:
“Yakın tarihimizin en büyük iş kazalarından birine şahit olduk”
“Çok büyük bir acı yaşıyoruz, tahammülü son derece meşakkatli bir süreçten geçiyoruz. Milletimize baş sağlığı diliyorum. Ekmek parası için alın teri döken işçilerimizi kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Rabbim ekmeğinin, çoluk çocuğunun rızkı peşinde hayatını kaybeden bu kardeşlerimizin mekanlarını cennet eylesin.”


Faciadan Önce Soma Maden Ocağı!

“Geride kalan acı sadece vefat eden kardeşlerimizin değil hepimizin ortak acısıdır. Hem ailelerin hem milletimizin başı sağ olsun diyorum. Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Şu ana kadar son derece sorumlu bir yayın yapan medya mensuplarına, serin kanlı açıklamalar yapan siyasetçilerimize teşekkür ediyorum.”
“Sağlık ve güvenlik hizmeti veren tüm arkadaşlarımızı da kendim ve ülkem adına tebrik ediyorum. Kaza haberini duyar duymaz en yakından en uzağa kadar tüm imkanlarımızı seferber ettik. Ulusal ve uluslararası seyahatlerimizi iptal ettik. En hızlı şekilde kardeşlerimize ulaşmaya gayret ettik.”
“Bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uç gruplar var”
“Vefat eden kardeşlerimizin üzerlerinde kimlikleri yok. Vücutlarında darbe, yara söz konusu değil. Ama kimlik de olmadığı için tespit yapılamıyor. Aileleri gelip tespiti yapıp yakını alıyor ve köyüne götürüyor. Devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Bu aşamadan itibaren de madden ve manen ne gerekiyorsa yapacağız. Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalar da başladı. Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermedik, vermeyeceğiz.”
“Soma halkının, bölge halkının yanında olacağız. Sağlıklı bilgilendirme konusunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız başta olmak üzere sadece yetkililerin açıklamasının dikkate alınmasını özellikle rica ediyorum. Fırsatçılara karşı daha da dikkatli olunmasını rica ediyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına, milletimize baş sağlığı diliyorum.”
“Tüm medyanın huzurunda bir şeyi daha söylemek istiyorum. Bu tür havaları fırsat bilip, bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uç gruplar var. Bunlara da değer verilmemesinin ülkemizin huzuru için, birliği ve beraberliği için çok çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.”
“Hiç kaza olmayacak diye bir şey madenlerde yok. Tabii işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden yaralamış, üzmüştür.”
Gazetecilerin sorularına Başbakan’ın cevapları
Erdoğan, Al Jazeera Türk’ten Gonca Şenay’ın “Bunda sorumluluk kime ait? Hükümetinizde ilgili bakanlıklarda, Çalışma ve Enerji Bakanlıklarına düşen bir sorumluluk var mı?” sorusuna şu cevabı verdi:
“Bir gazeteci olarak zannediyorum dünyada kömür madenlerinin nasıl çalıştığını yakından takip etmiyorsunuz. Bu şundan kaynaklanıyor olabilir, Katar’da pek kömür madeni yok doğalgaz var. Ben size birkaç rakam vereceğim, neyin ne olduğunu görmeniz bakımından önemli. Bu ocakla ilgili mart ayı sonunda yapılmış olan gerek sağlık gerek güvenlik kontrolünde bu ocağın, bu noktada işçi sağlığı iş güvenliği noktasında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bizim 1942’den 2010 sonuna kadar arkadaşlar, toplam şöyle bu kazalardaki ölü sayımıza baktığımızda yaklaşık 900 civarında. 42, 47, 55, 83, 87, 90, 95, 2010. Bunların içerisinde 92 yılında Kozlu’da yaşanan 263 işçinin öldüğü grizu faciası en büyük kaza olarak kayıtlara geçti. Bunlar kömürde olanlar.”


Soma'da oğlunun ölüm haberini alan annenin feryadı

“İngiltere’de geçmişe gidiyorum, 1862’de bu madende göçük 204 kişi ölmüş. 1866’da 361 kişi ölmüş İngiltere. İngiltere’de 1894 patlama 290. Fransa’ya geliyorum 1906 dünya tarihinin en ölümlü ikinci kazası 1099. Daha yakın dönemlere geleyim diyorum, Japonya 1914’de 687. Çin 1942, gaz ve kömür karışmanın neden olduğu sayılıyor ölüm sayısı 1549.”
“Değerli arkadaşlar yine Çin’de 1960 metan gazı patlaması 684. Ve Japonya’da 1963’te yine kömür tozu patlaması 458. Hindistan 375. 1975’te metan gazı alev aldı, maden çatısı çöktü ve 372. Bu ocakların bu noktada bu tür kazaları sürekli olan şeyler. Bakın Amerika. Teknolojisiyle her şeyiyle. 1907’de 361.”
“Arkadaşlar yani biz bir defa bu tür ocaklarında, kömür ocaklarında bu olanları, lütfen buralarda bu olaylar hiç olmaz diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeylerdir. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında, fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok. Tabii işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden yaralamıştır. Bizi derinden üzmüştür. Kontrollerle de burası gerçekten gerek işçi sağlığı gerek işçi güvenliği açısından da iyi noktada kömür ocaklarından birisi olarak değerlendirmesi yapılmış ve nisan-mayısta da çalışmalarına devam etmiştir.”
Ocakta bulunan işçi sayısına ilişkin elinizde net rakam var mı?
“Şu anda bunu yüzde yüz olarak söylemeyelim. Ama arkadaşlarımızın ve iş yerinin işletmenin verdiği rakamlardan hareketle, tahmini olarak 120 civarında içeride halen işçinin olduğu söyleniyor. Bu üç aşağı beş yukarı olabilir. Ama iş yerinin işverenin daha doğrusu, verdiği rakam bu. Şu anda biraz daha düşmüş vaziyettedir. Bir taraftan da umudumuz odur ki inşallah yaralı olarak çıkarılanlar olsun.”
Tartışılan bir konu da muhalefete mensup milletvekillerinin, Soma ile ilgili araştırma önergesi vermesi. AK Parti’li vekillerin oyuyla reddedilmişti. Bununla ilgili ne söylersiniz?
“Öncelikle ben o günkü Meclis tutanağını incelemenizi isterim. O günkü gündemde bu Soma ile ilgili CHP’li vekilin getirdiği öneri veya önerge, sadece o günkü gündemi engellemeye yöneliktir. Kendi konuşmasında Soma’yla ilgili tek kelime bulamazsınız. Başlıkta Soma geçiyor ama içerde yok. Üzücü olan da budur. Gerekli olan zaten cevabı arkadaşlarımız da verdiler. ‘Bunu bir başka zamanda gündeme getirip konuşalım, konuşabiliriz’ dediler. Olay şu anda tam böyle bir anda, suiistimal olarak kullanılma gayreti içindedir. Bunun istismarına biz izin vermeyiz. Mart sonunda olmuştur. Tutanak gerçekten şaşırtıcıdır. Konuyla ilgili hiçbir şey yok.”


Borcum var madene girmek zorundayım.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Soma Eynez mevkiinde bulunan kömür madeninde meydana gelen faciayla ilgili olarak şirketten açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, dün saat 15.00 sıralarında yaşanan elim yangınla ilgili kurtarma ekiplerinin yaptığı çalışmaların devam ettiği belirtilerek, madende kalan çalışanların tahliyesi ve kurtarılması için ilk andan itibaren şirketin yanı sıra Başbakanlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere devletin tüm kurumları; Türk Kızılayı, AFAD, TTK ve TKİ’nin yangınla ilgili bütün birimlerini harekete geçirdiği vurgulandı.

“450’YE YAKIN ÇALIŞAN KURTARILDI”
Açıklamada, “Yangın gerçekleştiği andan itibaren, ocaktaki söndürme çalışmalarına eşzamanlı olarak içerideki karbondioksit, karbonmonoksit gazının tahliye edilmesine ve temiz hava verilme çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışma hâlâ devam etmektedir. Bugün itibariyle 238 çalışanımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ani kurtarma müdahalesi sayesinde 450’ye yakın çalışanımız kurtarılmış, içlerinden 80 çalışanımızın tedavileri Soma, Manisa, İzmir ve Balıkesir’deki hastanelerde sürmektedir” denildi.


Soma maden faciasından kurtulan işçi o anları…