ENDEMİK BİTKİLER YURTDIŞINA KAÇIRILIYOR

Rize Türk Ocağı Şubesinde RTEÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Serdar Makbul tarafından “TÜRKİYE’DE BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ ve BİTKİ KAÇAKÇILIĞI’ konulu konferans verildi.

RİZE TÜRKOCAĞINDAN’KARADENİZ BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ KONFERANSI

     Türk Ocağı lokalinde yapılan sohbet toplantısında son yıllarda bölgemizde de çok konuşulan Bitki Kaçakçılığı ve Endemik bitki türünün özellikle ele alındığı ve konu hakkında tedbirler alınması gerektiği açıklandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar MAKBUL ’ bitkiler insandan farklı olarak üretim yapar. İnsan ise tüketiyor. Karadeniz Bölgesi ve özellikle Rize Trabzon kısmı endemik bitki çeşitliliği bakımından çok zengin. Bölgenin endemik türdeki ağırlığını Anzer Vadimiz çekiyor. Bunun benzeri bitki çeşitleri çok var ama incelenmemiş. Çok önemli.  İnsanımıza faydalı olmak isteriz. Bölgede ve Rize’de çok konuşulan ama pek bir çalışma olmayan Bitki Çeşitleri ve Bitki Kaçakçılığı konusunda bilim adamlarımıza da gereken destek gösterilmeli. Son yıllarda bitki kaçakçılığı konusunda alınan önlemler var. Sınır kapılarından geçişlerde yakalanan bitki türleri hayli artmış durumda. Türkiye’de bitki envanteri konusunda bilimsel bir araştırma yapılmış değil. Bu konuda İsviçre dünyada söz sahibi. Adamlar 1950 li yıllarda bizim bitkileri incelemiş ama bizde ilerleme yok maalesef’ dedi.

RTEÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Serdar Makbul: “ENDEMİK BİTKİLER YURTDIŞINA KAÇIRILIYOR”

     Konuşma sonunda Prof.Dr. Serdar Makbul’e Rize Türkocağı Şubesi Başkanı Turan aslan Mercan tarafından Türkocağı Logolu duvar saati hediye edildi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU