EPDK ŞİMŞİRLİ HES PROJESİNİ İPTAL ETTİ

İkizdere’nin Şimşirli köyünde özel bir firma tarafından yapılmak istenen HES köylülerin tepkileri sonucu EPDK tarafından tamamen iptal edildi.

    Son yıllarda çok rağbet gören İkizdere Vadisindeki dereler üzerinde HES yapma kampanyası başlatılmıştı. Birbirleriyle yarışırcasına küçük büyük 26 HES projesi hazırlanmıştı. Toplam 74 km uzunluğunda olan ve 26 ayrı HES projesinin yapımının planlandığı İkizdere Vadisi’ndeki Şimşirli Köyü’nde HES projesi ilk olarak 2009 yılının Ağustos ayında gündeme geldi.  Toplam 3,58 megavat kurulu gücünde olması planlanan Şimşirli Regülatörü ve HES projesi için köylüler, tepkilerinin yanı sıra, 2013’te başlatılan çalışmalardan sonra yine zamanın Başbakan’ı Erdoğan’a seslenerek projenin iptal edilmesini istemiş; yurt genelinde gelen tepkiler üzerine hükümet, 10 megavat altındaki HES’lerin iptal edileceği sözünü vermişti. Şimşirli Köylüleri derneklerinin öncülüğünde HES projesinin iptali için dava açtı. HES projesinin ÇED Raporu iptal edilmesine karşın firma, çalışmalarını özel izinle sürdürdü.

KÖYLERİNDE HES İNŞAATINA KARŞI ÇIKARAK BİRÇOK PROTESTOLAR YAPAN KÖYLÜLERİN TEPKİSİ BOŞA GİTMEDİ.

                                        “HES’ler iptal edilsin”

     Köylüler adına kararı değerlendiren ve söz konusu Danıştay kararı ile artık Şimşirli’de HES projesinin adından dahi söz edilemeyeceğini kaydeden köylüler “2010 yılının Aralık ayında fiili olarak başlayan Şimşirli Regülatörü ve HES projesi, 7 yıl süren hukuki mücadeleler sonucu sonlandırılmıştır. Şimşirli Köylüleri olarak yürüttüğümüz bu mücadele sırasında zaman zaman insanlık dışı müdahalelere maruz kaldık. Aramızda 88 yaşında kadınların da bulunduğu 79 kişiye ceza davası açıldı. Davalar halen devam etmekte. Tüm bu baskılara rağmen yılmadık, yorulmadık, haklılığımıza inandığımız davamızdan vazgeçmedik. Sonunda sadece Şimşirli Köylüleri değil tüm doğaseverler kazandı, Şifalı Maden Suyumuzu yok olmaktan, alabalıklarımızı susuzluktan kurtuldu’dedi.

                 Protestoda Rize-Erzurum karayolu kapatılmıştı

      Şimşirli Köylüleri  31 Mayıs 2014’te Rize-Erzurum karayolunu ulaşıma kapatarak, HES çalışmalarını protesto etmişti. Bu protesto sırasında jandarma görevlileri köylüleri dağıtmak için cop kullanmış, kadın, çocuk ve yaşlıların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Olay sonrasında açılan kamu davasıyla 84 köylü hakkında soruşturma başlatılmış ve 17’si kadın 39 kişi hakkında dava açılmıştı.

      EPDK son kararıyla 3 HES lisansı verirken aralarında Şimşirli HES’inde bulunduğu 10 HES projesini iptal etti.

Haber:İsmet KÖSOĞLU