Farklılıklarımız, Farkındalıklarımız Olsun

Hayatımızda birçok engel çıkıyor karşımıza öyle değil mi? Bana göre engelsiz geçilen yollar en güzel başarıların gizli olduğu yollar değildir. Kolay bi şeyi yapmanın hazzıyla zor bi işi başarmanın hazzının bir olamayacağı gibi. Kayalara tırmanan bi dağcının yaptığı ile sokakta bi insanın sıradan yürüyüşünün karşılaştıramaması gibi. İnsanoğlu öyle enteresan ki bazı engelleri kendi eliyle koyuyor önüne. Yapamam, edemem, başaramam ve daha nice peşi sıra gelen cümleler.

Her şeye önce kendimizden başlamak gerekiyor. İç dünyamızı ne kadar güzellikle doldurursak eminim bu dışarıya da yansıyacak.
Ülkemizde malesef engelli insanlarımıza yönelik kalıcı çapta şeyler yapılmıyor. İlla ki internette haberlerde görmüşsünüzdür.
Engelliler için yollara park edilen araçlar, amacı engellerin binmesi için olan asansörlere diğer insanların binmesi gibi ve birçokları. Hatta bedensel engelli bi arkadaşım üniversitede, dolmuşun onu görünce durmadığını filan söylemişti. Ve rahatsız olduğum bir durum da var ki, engeli olan insanlara acıyarak bakılması! Sizi bilmiyorum ama bu beni deli ediyor. Bir an için kendimizi onların yerine koyduğumuzda hayatın önümüze çıkardığı engel inanın daha çok gözünüze batacak. Hepten duyarsız olalım da demiyorum elbette. Duyarlılık ve normal insan yerine koymak. İnanın bu size de karşı tarafa da daha iyi hissettirecek. Dinimizde bile ne diyor “kolaylaştırın zorlaştırmayın”. Bizde bakış açımızla, engellere takılıp düşmeyelim. Kolaylaştıralım yaşamı, diyalog kuralım onlarla. Unutmayalım empatidir parola!
*
Empatinin ne olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Bilmeyenler için yine de söyleyelim. Empati, en basit tanımla başkasının yerine kendimizi koymamızdır, onun gibi düşünmeye çalışıp onu anlamamızı sağlar. Olaylara daha yumuşak ve makul bakmamızı sağlar. Umarım varlığını göremediğimiz bu soyut kavramı davranışlarımızla birilerine hissettirebiliriz.
*
Temamız madem empati ve diyalog, iletişime değinmesek olmaz. Empatiyi bir iletişim aracı olarak belirleyebiliriz. Ama ondan önce de bir şey var ki tatlı dil ve nezaket. Barış abimin çok güzel bir sözü var: “İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil tatlı dildir” diye.Birde bizim yörede dillere pelesenk olmuş bi söz var: “Tatlı dil tüfeği indirur”. Tatlı söz, nezaket bilmiyorsak konuşmayı bilmiyoruz demektir. Dil öğrenmek isterken aklımıza hep gelen İngilizce oluyor. Neden kimsenin aklına işaret dili gelmiyor ki… Belki bugün kafanıza dank eder ve bu dili öğrenmek istersiniz, kim bilir.
Son olarak,
Şapta bir şekerde bir tokum diyene
Şalda bir çuha da bir giymesini bilene
Güzelde bir çirkinde bir sevdim diyene

Biz hepimiz biriz. Hepimiz Birbirimizi anladıkça güzeliz. Farklılıklarımız farkındalıklarımız olsun. Esen kalın…☄??

?Engelim Yoktur Benim?

Zihnimde renkli uçurtmalarım
Kalbimde asılı salıncağım
Yıldızlar arası kaydırağım
Engelim yoktur benim

Kanat açarım gökyüzüne
Galaksilerde gezerim
Eğer çalışıyorsa hayallerim
Engelim yoktur benim

Sana olmaz, yapamaz diyenler
Kalplerine set çekmişler
Sevgiyle çalışıyorsa kalbim
Engelim yoktur benim

Düşlerimde gezerim
Kalbimle görür, dinler
Kalbimle söylerim,
Kalbimle hisseder
Kalbimle severim
Engelim yoktur benim!

Didem Ayça KARAGÖZ

Yeyla Paçisi - HendekukaAvcisi ? Doğaya tutkun, ? Renklere vurgun, ? Yaradan'a meftun bir kul. ?İletişimci. ? Dünyayı tek başına kurtaramayabilirsin, ♻️ Yardımcı olmayı dene.