GAZETECİLERİ UNUTANLAR, HATIRLAYANLAR

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

  10 Ocak Türkiye’de Çalışan gazeteciler günü olarak 1961 yılından bu yana kutlanıyor.

   Öncelikle meslek çalışanları arasında kutlanan 10 Ocak gününe daha sonraları bazı duyarlı STK lar ve kamu temsilcileri de katılıyordu.

   2018 de de böyle oldu.

   Birçok duyarlı saygıdeğer STK lar sosyal medya, telefonlarla veya bizzat görüşerek günümüzü kutlayarak bizlere moral verdiler.

    Gazetecinin 24 saat görev başında olduğunu herkes bilir.

    Gazeteciler, hemen her kuruluşun haberine, açılışına, davetine katılır ve kamuoyuna duyurulması için haberlerini yaparlar.

   Anlatmak istediğim devlet tarafından yılda bir gün kâğıt üzerinde de olsa resmileştirilen 10 Ocak Gazeteciler gününde Rize’deki gazetecilerin Rize Valiliği ve Belediyesi tarafından unutulması.

    Bölge basınını okurken Trabzon’da, Giresun’da, Bayburt’ta, Erzurum’da illerin Valileri başta olmak üzere yerel yöneticileri Gazeteci arkadaşlarımıza günlerini hatırlatarak duyarlılık göstermişler.

    Önceki yıllarda Rize Valiliği tarafından birkaç saatliğine de olsa naçizane bu şehirde görev yapan gazeteciler aynı gün kutlanan İdarecilerle birlikte hatırlanırdı.

      2018 de Valiliğin bu hatırlaması 4 paragraflık bir mesajla geçiştirildi. Anlamak zor belki ama komşu şehir Vali’si ve Belediye Başkanlarının gazeteciler gününü kutladığını görünce bizde bu eksiklik niye var diye sormadan geçemeyeceğim.

    Sn. Valimiz Rize basınıyla aranızda bir sıkıntı mı var ki günlerini kutlamaya tenezzül etmediniz. Gazetecilerle bir çay içmeye yoğun işleriniz dolayısıyla mı katılamadınız.

    10 Ocak Gazeteciler gününü Valilik ve Belediyemiz unuttu ama unutmayan güzide kuruluşlarımızda var.

    Bu kuruluşların başında bölgemizdeki en büyük özel kurum Çayeli Bakır İşletmesine yürekten teşekkür ediyorum. Bölge ekonomisine yıllardır çok önemli bir işgücü katkısından bulunan Çayeli bakır İşletmesine duyarlılığı için bütün arkadaşlarımızın teşekkür etmesi boşuna değildi.

   Mesai saati tanımadan haber peşinde koşan Gazeteci arkadaşlarımızı günün anısına her yıl hatırlayan Çayeli Bakır İşletmesinin başta çiçeği burnundaki yeni Genel Müdürü hemşerimiz Murat Güreşçi’ye ve güler yüzlü karşılamalarıyla emeği geçen bütün çalışanlarına sonsuz teşekkür ediyorum.

GAZETECİLERİ UNUTANLAR, HATIRLAYANLAR