GELDE YAZMA….

Kamuyu yani toplumu ilgilendiren her konuda yazacağım diye sözüm vardır.

Haksızlığa karşı susan dil olmak istemem.

Haksızlık ne derseniz okuyunca anlarsınız. Yazının dozunu bazen biraz kaçırdığımda vay efendim ne yaptıkta yine bizim aleyhimize yazıyorsun feveranlarını çok yakından biliyor ve duyuyorum. Bu feveranlar nedense AKP lilerden geliyor. Neden derseniz ip onların elinde. Öteye de çeken onlar beriye de çeken onlar.

Konu yine kapanan İkizdere Adliyesi.

İçim acıdığı, yüreğim elvermediği için yazmak zorundayım.

Geçen hafta İlçenin ölüm virajı diye tabir edilen Çamçavuş mevkiinde ölümle sonuçlanan bir trafik kazası oldu. Bu virajı karayollarının acilen ıslah etmesi lazım. Bu olay birçok haberde vardı. Fotoğrafları ben çektiğim için konuyu yakından biliyorum.

Allah ailesine sabırlar versin, motosikletle seyahat eden genç bir kardeşimiz yanında arkadaşıyla birlikte kendi yolunda seyrederken İspir istikametinden gelip Rize’ye giden midibüsün çarpmasıyla meydana gelen kazada ağır yaralı ve ölüm olayı meydana geldi.

Kaza saat 15.04 de meydana gelmiş. Jandarmanın tespitinde aracın takografı o saati gösterdiği için yazıyorum. Yaralılar olayın duyulması ile İkizdere sağlık ekiplerinin çok kısa süredeki müdahalesiyle hemen kaldırılarak İkizdere sağlık merkezine ve ilk müdahaleden sonra Rize’ye sevk edildi.

Buraya kadar izlenen yol doğru ve olması gerektiği gibi işlemiş.

Kaza anında motosiklet sürücüsü olduğu belirtilen genç kardeşimiz olay yerinde hayatını kaybettiği için cesedi karayolu kenarında üzerine branda çekili vaziyette bir saati aşkın süre bekletildi. Kimliği tespit edilemediği için yoldan gelip geçen vatandaşlardan bile kimlik tespitinde bulunan çok oldu.

Kaza 15.04 de olmuş. Yol kenarında kimliksiz bir ceset var. Ve gayet normal bir şekilde Kalkandere’den gelecek Savcıyı beklendi. Aradaki mesafeyi hepiniz bilirsiniz. Savcı saat tam 16.20 de olay yerine geldi. Savcının söylemesinden sonra yerdeki gencin cesedi ceset torbasına konularak İkizdere Sağlık merkezine taşındı. Buradaki tespitlerden sonra ancak kimliğine ulaşıldı.
Savcının yaptığı ve yapacağı işleme bir şey demeye hem hakkım hem yetkim yok. Prosedür neyse o yerine getirilmiş.

Benim gelde yazma diye başlayan sitemim Adliyenin kapatılmasına.
DP tarafından o zamanki çok kıt ve zor şartlar altında kurulan 60 yıllık İkizdere Adliyesi AKP iktidarı tarafından kapatılmasaydı o gencin cesedi 1 saati aşkın süre yol kenarına beklemezdi. Çünkü ilçeden oraya 5 dakikada Savcımız varır, tespitler yapılırdı.

Allah hiç kimseye böyle bir acı göstermesin, düşmanıma dahi göstermesini istemem, ama eğer böyle bir vaka AKP li bir yöneticinin Anzerde, Cimilde veya Ovitte başına gelse saatlerce Kalkandere’den gelecek Savcının gecikmesine tahammül ederler miydi? Buna cevap istiyorum.

Bizler hasbelkader İlçemizin hakkını korumak manasında Adliyemiz niye kapatıldı? AKP li ilçe yöneticileri uyuyor mu? derken bize hamasena duygularla tahammül edemeyenlere lütfen bir kez daha düşünün diyorum.

İkizdere’nin emsali yanımızda duran Çaykara, önümüzde duran Arhavi. Çok uzağa gitmek istemiyorum. Çaykara veya Arhavi’de çok mu suç dosyası vardı. Arhavi Hopa’ya çok değil 6 km. uzaktaydı.

Bunların kapatılmasını iptal edenler İkizdere için gözlerini niye yumdu acaba? Sahipsizliğimizden mi beceriksizliğimizden mi?

Başbakanımız var diyoruz da, Başbakan yalnız %80 üzerinde oy verirken mi bize lazım onu anlayamıyorum…..