HARUN TAVUKÇUOĞLU’NDAN AÇIKLAMA!

Harun Tavukçuoğlu

Sevgili İkizdereliler!

30 Mart 2014 mahalli seçimleriyle ilgili seçim sürecinde ve sonrasında ortaya atılan yalan, yanlış ve eksik bilgileri düzeltme ihtiyacı duydum. Aşağıda sıralayacağım gerçek bilgileri her ortamda konuşmaya hazır olduğumun bilinmesini isterim.

1. Adaylar belirlenmeden önce Ağustos 2013’te 50 yıllık arkadaşım ve dostum Sn. Kıyasettin AZAKLI ile İkizdere’de yaptığım görüşmede kendisine “aday ol sana destek olalım” teklifinde bulundum, işini bırakıp siyasete dönmek istemediğini söyledi. Sn. Melik AZAKLI için aynı soruyu sorduğumda onunda düşünmediğini daha sonra bana iletti. Kiminle yola devam edeceğiz diye sorduğumda ise mevcut başkan ile bir dönem daha devam etme konusunda fikir birliğine vardık. Ayrımcılık bunun neresinde?

2. 22 Mart 2014 tarihinde İkizdere’de Sn. Kıyasettin AZAKLI ile Türkiye’nin genel meseleleri üzerine yaptığımız uzun görüşmenin sonunda İkizdere’de seçimi kimin kazanacağı sorulduğunda, %60 oyla Ak Parti’nin kazanacağını söyledim. Biz sonucu o gün görürken, neticenin son 2 günde belirlendiğini yazmak mazeret beyanından başka bir mana ifade etmez.

3. Oyların ayartma, baskı kurma gibi yöntemlerle kullandırıldığı manasına gelen ifadeleri şiddetle kınıyorum. Bu ifade İkizdere seçmenine karşı saygısızlıktır. Herkes kendine yakışan şekilde yorum yapar.

4. Seçmenin oy tercihini belirleyen birçok faktör vardır. İkizdere için de bu durum geçerlidir. Seçmenin özgür iradesine ve vicdani kanaatine göre oy kullanmadığı anlamına gelen ifadeleri kullananların İkizdere halkından özür dilemesi gerekir. Siyasi ahlak bunu gerektirir.

5. Sn. Melik AZAKLI aday olmaya karar verdiğinde karşı köy dediği Manle’den kaç kişi ile görüştü? Buna rağmen Manle’den kaç oy aldı, mevcut başkan kendi köyünden kaç oy aldı?

6. Baskı ve ayartmadan bahsedenler seçim sürecinde kendi köy camilerinde kaç toplantı yaptılar? Karşı köy olarak kabul ettikleri Manle’de buna benzer bir toplantı yapıldığını söyleyebilecekler mi?

7. Seçimleri kaybetme psikolojisi ile yazılanlara cevap olsun diye değil, gerçekleri yöre halkımız bilsin diye şimdilik bu kadarı ile yetinmek istiyorum.

8. Seçim sonuçları iyi analiz edilirse sonucu çarşı esnafı ve memur kesiminin belirlediği çok net görülecektir. Bunu görmeyip maksadı aşar ifadelerle taraflar arasında ayrımcılığı körükleyecek, kişilik haklarına hakaret kabul edilebilecek her türlü iddiayı esefle kınıyor ve reddediyorum.

9. Zor iklim şartlarında vatandaşlık görevini yaparak seçimlerde oylarını kullanan bütün seçmenlere teşekkür ediyorum.

10. “Dürüstlük yetmez, risk alacağız.” pankartı açanlara İkizdere yönetimini teslim etmedikleri, Türkiye ortalamasının üzerinde aynı istikamette oy kullanan seçmenleri basiretli öngörülerinden dolayı tebrik ediyorum.

30 Mart seçimlerinin İkizdere’mize, ülkemize ve insanımıza hayırlı olmasını dilerim.

Harun TAVUKÇUOĞLU