HASAN KÖSOĞLU’DAN AÇIKLAMA

DEĞERLİ HEMŞEHRİLERİM!

İnternet sayfalarında yazılanlara bugüne kadar pek de cevap vermedim. Eline kalem kâğıt alan herkes bir şeyler yazıyor, kendilerini araştırmacı, gazeteci yazar olarak tanımlıyor; Ama hiçbir şey araştırmadan kin ve nefret duygularıyla karalama yapıyorlar ve bunu da İkizdere adına yaptıklarını söylüyorlar.

Değerli hemşerilerim; İkizdere küçük bir yer, herkes birbirini çok iyi tanıyor, kimin ne olduğunu İkizdere’de yaşayanlar gayet iyi biliyor. Pek çok yazıya cevap vermeyişimin sebebi de burada yatıyor.

35 yıllık çalışma hayatımın son 22 senesini sürekli İkizdere’de geçirdim. Beni tanıyanlar tanımıştır. Bunca yıldan sonra kendimi tanıtacak halim yok.

Değerli hemşerilerim; Son günlerde malum kişiler adliyelerin kapatılmasından dolayı, şahsım ve parti ilçe teşkilatıma, haksız, insafsız kin ve nefret duygularıyla saldırıyorlar. Adliye teşkilatının kapatılmasını sanki biz yapmışız veya elimizde imkân vardı da engellememişiz gibi haksızca bizleri itham ediyorlar.

Türkiye genelinde siyasilerden de gizli olarak adliyelerin kapatılıp birleştirileceği yönünde bir çalışma yapılmıştır. Siyasi baskı olmasın diye HSYK bu çalışmayı gizli tutmuştur. HSYK, bir takım kriterler doğrultusunda Türkiye genelinde 146 adliyenin kapatıldığını 15 Haziran 2012 tarihinde açıklamıştı. Tabiidir ki hiçbir ilçe kendi adliyesinin kapatılmasını istemez. Adliyenin kapatılması o ilçenin bir alt kümeye düşmesi demektir. Bu kapatma kararı açıklanıncaya kadar hiçbir milletvekilinin konudan haberi olmamıştır. Karar açıklanınca adliyesi kapanan bütün ilçeler itiraz etmişlerdir. İlçenin belediye başkanı olarak bende itirazımı sayın milletvekillerimize ilettim.

Rize’nin yüzölçümümnün1/4 sahip olan ilçemizin merkeze olan uzaklığının mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini, adliyemizin kapatılması halinde yöre halkına büyük bir zulüm yapılmış olacağını, açılacak Ovit Tüneli ile bölgemizin öneminin ne kadar artacağını sayın milletvekillerimize aktardım. Sayın Hasan KARAL vekilimin konuyu Adalet Bakanımıza ileteceğini Haziran 16’sında Rize’de yaptığım görüşmede bana iletti. 19 Haziran günü vekilimiz Adalet Bakanımızla yaptığı görüşmede, ilçemizin isteğini ve durumunu kendilerine aktardıklarını ve Sayın Adalet Bakanından HSYK’nın yapacağı değerlendirmede bu konuların tekrar bir değerlendirmeye tabi tutulacağını bana telefonla iletti. 21 Haziranda da bu konuları daha yakın takip edebilmek için Ankara’ya gittim. Ama maalesef 22 Haziranda HSYK’nın yapmış olduğu 44 adliyenin tekrar açılması açıklamasında ilçemiz yer almamıştır. HSYK’nın hangi kriterlere göre 44 adliyenin tekrar açılmasına karar verdiğini bilmiyoruz. Bu konuda yaptıklarının yanlış olduğunu hem Adalet Bakanlığına, hem HSYK’ya ve hem de Sayın Bakanımız Hayati YAZICI’ya, belediye başkanı olarak ben, Ak Parti İlçe Başkanım, İl Encümen üyelerimiz ve Muhtarlarımız olarak imzaladığımız dilekçe ile müracaat ettik. Daha sonra halkın imzasına açtığımız ikibine yakın imzalı dilekçelerimizi de gerekli yerlere ilettik. Fakat ne yazıktır ki bizim gibi haklı konumunda olan diğer ilçelerde dâhil hiçbir olumlu netice alamadık. Bu karar bir idari karardır. HSYK’nın aldığı ve sorumluluğu bu kurula ait kararı belediye başkanları veya ilçe başkanları olarak değiştirebilecek yetkimiz mi vardı da bunu kullanmadık.

Muhalefet yapacak olanlar bu işi adam gibi yapsınlar. Dilekçeler Rize’den öteye gitmedi diyenler, Adalet Bakanlığı’nın dilekçelerimize yazdığı cevabı görünce belki utanırlar. Biz her şeyi mükemmel yapıyoruz iddiasında değiliz. Elbette ki bizim de eksiğimiz, kusurumuz vardır. Ama bütün bu uğraşlarımıza rağmen hiçbir şey yapamadık, yan gelip yattık yalanlarına artık yeter diyoruz.

Ayrıca benim ne zaman ne yapacağıma kendim karar veririm. Başkalarının bu konuda akıl vermelerine hiç ihtiyacım yok. Kimin kimden korktuğunu bu millet iyi bilir. Doğru bildiğimi her yerde açıklıkla söyleyen biriyim. 2005 yılından beri HES’ler konusundaki duruşumu anlayamayacak olan zavallılara bir diyeceğim olamaz. İkizdere sevdalısıyım. İkizdere’m için doğru bildiğimi de her yerde çekinmeden söyleyen birisiyim. Kin nefret ve kıskançlık duyguları saçan, para için yapamayacağı hiçbir şey olamayan zavallılarla uğraşmak benim için maalesef bir zaman kaybıdır.

Değerli hemşerilerim; Adliye için son durum ise, Sayın Vekillerimiz ve Sayın Bakanımız Hayati YAZICI Bey’le yaptığımız görüşmeler sonucu adliyemizin tekrar yeniden açılmasının çok zor olduğunu, ancak bizim için tam bir işkence olan Kalkandere ilçesine gitmemiz yerine, davalarımızın Rize adliyesinde görüşülmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Ve inşallah kısa sürede de netice alınır ve Rize adliyesine aktarılmış oluruz. Ayrıca İkizdere-Rize karayolu üzerinde Kalkandere Cezaevinin karşısında yeni bir adliye yapımı gündemde olup, yetkililerce gerekli yerlere talimat verilmiştir. Bu konuyu da yakından takip ediyoruz.

İkizdere ilçesinde yapılan her şey bu hükümetin eseridir. Ama yanlış yapılan her şeye de tepkimizi koyarız. Ne yapalım, muhalefet olmayınca, iktidarımız döneminde muhalefet yapmak da yine bize düşüyor.

Bu vesile ile tüm hemşerilerimin ramazanını kutlar selam ve saygılarımı sunarım.

Hasan KÖSOĞLU
İkizdere Belediye Başkanı