İKİZDERE DUBLE YOL YAPIMI

Her şey yüzyılın projesi olan Ovit Tüneline endeksli gibi.

Ovit Yolunun Karadeniz ayağı olan İyidere inişinde İkizdere’den sahile olan 35 km.lik mesafe bir türlü bitirilemedi. Çalışmalar yıllardır sürüyor. Kasım Esen Valinin başlattığı Duble yol projesi halen bitirilemedi. İhalesi yapılıp başlanması beklenen yolda çalışmalar karınca gibi yürüyor. Bu yazımda belki yetkili ve siyasiler bilmiyor ondan dolayı bunu işlemek istiyorum.

İkizdere’den sahile toplam 35 km.lik yer var. İlk aşamada 17 km.binbir türlü eza ve sıkıntı sonrası geçte olsa 2 yıl önce tamamlandı. Bu safhada Sn. Müsteşarın yüklenici firmaya ihtar ve ikazları olmasaydı belki de halen bitmiş olmayacaktı. Sn. Habip Soluk’un bu konudaki çabasını yakından biliyorum ve sürmesini de istiyoruz.

Sıkıntı nerede biliyor musunuz?

35 km.lik duble yolun 2.kısımı olan Çayırlı-İkizdere arası aylar önce ihale edildi. Bir süre önce ihaleyi alan firmaya ‘git şantiye için yerini bul ve işe başla’ denilmiş ama sıkıntı iş yapacağı yerde.

Müteahhidin kim olduğunu bilmiyorum henüz tanışamadık. Fakat sakat olan halen 18 km.lik alanda Karayolları tarafından arazi üzerinde istimlâk konusu çözümlenmeden firmaya git başla denmesi.

İstimlâk yapılmadığı için çalışma yok denecek kadar az.

Karayolu duble yani 2 gidiş 2 geliş olarak güzel bir seviyede yapılacak. Yolun genişlemesi için haliyle geçeceği arazilerde istimlâk yapılması şart. Doğu Karadenizi herkes bilir ki hazine arazisi yok denecek kadar azdır. Yolun geçişlerinde ya çaylık arazisi var veya bağ bahçe kısmen de bina. Bu sıkıntıdan dolayı Rize’de yol yapmak çok zor.

Buralarda istimlâk yapılmaması işi sekteye uğratacağa benziyor.

İşi firmaya vermeden istimlâk işlemleri tamamlanamazmıydı. Bu hızla giderse boşa kürek çekiliyor ve iş bitmeyecek gibi gözüküyor.
Konuyu yetkililerimizin bilmesi ve işi hızlandırması lazım.

Bu aylar tam iş ve çalışma mevsimi. Önünmüzde kış geldiğinde yolda çalışma olmaz ve iş gecikir.

Gecikme olmaması için şimdiden istimlâk çalışmaları hızlandırılmalıdır.