İKİZDERE KARAYOLU UNUTULDU

Bir süredir bu konuda yazı yazmadım.

Daha önemli konu Ovit Tüneli olunca buradaki çalışmaları bir süreliğine kapı ardına koyduk.

Rize’nin Doğuya açılan ana arter bir yolu olan Ovit Tüneli ile Erzurum’a ulaşımda bu yol çok önemli.

Duble yol yapımına Sn. Kasım Esen Valimiz zamanında başlandı. Kasım Esen Valimiz kendi başlattığı için olacak herhalde bu projeye çok önem verdi. Sık sık incelemede bulunduğuna da yakından şahidim. Haberlerini yapmışım. Yolun yapımında dolgu malzemesi olarak çoğunlukla HES Tünellerinin hafriyatı kullanıldı.

Şimdi ortadaki fotoğrafa baktığımızda yaklaşık 2 yıldır İyidere-İkizdere Duble yolunda tretuvar çalışması, demir bariyer dışında hiç bir çalışma yok.

Hele 2 senedir bekleyen Kalkandere ayrımındaki Köprü yapımı Başbakanın Kalkandere’ye geldiği 12 Kasım günü çevredeki çalışmaları tamamlanmadan yarım yamalak açıldı o kadar. Köprünün tamamlanması herhalde Başbakanın gelişini bekliyordu.!

Demek istediğim İYİDERE-İKİZDERE duble yolun yarısı 2009 seçimleri öncesinde ufak eksikler dışında tamamlandı ama sonrası maalesef UNUTULDU. Bu yolun devamı niye yapılmıyor.

İlk etap 17 km. duble olarak çift gidiş gelişli çok sıkıntı çekmemize rağmen tamamlandı. Burası tamamlanırken Çayırlı köyünden İkizdere’ye kadar olan 18 km.lik kısımın da başlayacağını biliyorduk ama gelgörki çeşitli bahanelerle bugüne kadar çalışma başlamadı.

Yetkililer her fırsatta en kısa zamanda çalışma başlıyor. Plan projeleri hazırlanıyor nasihatleriyle geçiştirdi. Hele ‘ yahu ne gerek yapılan yol güzel yeniden çalışma yapılırken toz toprak olacak’diyene de rastladım, hemde idareci yönetici geçinenlerden.

Kim ne derse desin umurumda değil, biz yolun programda olan kalan kısmını istiyoruz. Bu yol İyidere’den Ovit Tünel girişine kadar duble yol yapılacaktı. Burasının yapılmasını istiyor ve bekliyoruz.

Bu yolu bizim kadar takip eden birisi daha vardı.

Sn. Vekilimiz Hasan Karal ‘ın bu yol hakkındaki gayretlerini yakından bilen birisi olduğum için bunca zaman halen bir çalışma başlamamasını anlamış değilim.

Sahi Karayolları Bölge Müdürlüğü İyidere-İkizdere duble yolunun kalan kısmını unuttu mu? Unutmadıysa burada henüz hiç başlamayan çalışmalar hakkında bize kimler bilgi verecek.

Bu yol Karadeniz’den Erzurum’a ulaşan önemli bir alan. Yanlız İkizdere etabıyla bitmiyor. İkizdere’den devam ederek gururla temelini attığımız ve delme çalışmalarına başlanılan Türkiye’nin en büyük tüneli olacak olan Ovit Tüneline kadar yapılması gereken bir yoldur.

Burası hizmet bekliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve Trabzon Bölge Müdürlüğü hakkında gerçekten de bir süredir yazı yazmadığı hatırlatıyor dostlarım. Oysa yazı yazmadığım yolun yapıldığı anlamına gelmemeli. Yolda hiçbir çalışmanın olmadığını dost düşman herkes görüyor, biliyor.

Duble yolda çalışma başlanıncaya kadar yazmaya devam kararı aldım.

Kimse babasının hayrına iş yapmıyor. Herkes görevini bilecek ve yapacak.

Bu yol Ovit Tüneline kadar çift gidiş gelişli standartlara uygun yapılacak, program bu.

Yapılması için çalışmalara başlanmasını istiyoruz.