İkizdere’de “Petranboard” Kayak Keyfi

Rize’nin İkizdere İlçesi Meşe Köyü’nde bu yıl 8. Si düzenlenen Petran Kayak Şenliği ilginç görüntülere sahne oldu.

Rize’nin 2 bin 200 rakımlı Meşe Köyü (Petran Yaylası’nda) düzenlenen şenliğe amatör ve profesyonel çok sayıda kayakçı katıldı. Türkiye’nin bir çok bölgesinden meraklılarında katıldığı şenlikte bölgede 200 yıldır kullanılan, son 8 yıldır ‘petranboard’ ismi verilen kayak tahtaları ilgi odağı oldu. Meşe köyü sakinlerinin petranboard ismini verdikleri yarı ilkel kayak tahtaları ile profesyonel kayakçılara taş çıkartmaları dikkat çekerken, tahtayı kullanmakta güçlük çeken amatör kayakçıların kazaları da ilginç görüntüler oluşturdu.

Petranboardın üzerinde durmakta zorluk çekerler arasında İkizdere Kaymakamı Abdil Koç da yer aldı. Bir süre kayak tahtasını inceleyen Koç kaymaya başlamasının ardından saniyeler geçerken düşerek kara gömüldü. Tahta ile kayma cesareti gösteremeyenler ise yanlarında getirdikleri naylonlar ile kaydılar.

Köy sakinleri yaptıkları açıklamada, “Eskiden yüzme tahtası dediğimiz son yıllarda ise petranboard denen bu tahta yaklaşık 200 senedir köyümüzde kullanılıyor. Geçmişte ulaşım amacı ile kullanırdık. Artık eğlence amacı ile kullanılıyor” dediler.

Köyde misafir olan kayakçılar ise petranboardın kendileri için ilginç bir tecrübe olduğunu belirttiler.

İkizdere Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, yaptığı açıklamada “Snowboardun Avrupa’daki geçmişi 60 yıl. Bizim burada yüzme tahtalarla yaptığımız ‘petranboard’ da yaklaşık 200 yıllık geçmişi var. Petranboard, snowboardın atasıdır. Geçmişte bu tahta ulaşım amacı ile kullanılıyordu. Artık eğlence spor amaçlı kullanılıyor” dedi.

Meşeköy sakinlerinden Lütfi Kahraman da petranboardu önceden ulaşım içi kullandıklarını belirterek, “Şimdi ise bu zevke dönüştü. 7 yaşından beri bu tahtayla kayıyorum” diye konuştu.- Kar üzerinde sörf tahtası ile kayak keyfi yaptılarPetran Yaylası’ndaki şenliğe katılmak için gelen bir grup sporcu, Kar üzerinde sörf tahtasıyla kaymaya çalıştı. Kayma sırasında zaman zaman tehlikeli anlar yaşadı.Zeki Diler, sörf tahtasıyla karda kaydıklarını ifade ederek, “İlk defa kaydığım için değişik bir duyguydu. Tahtayı durdurabilirsin ama sörf tahtasını durduramazsınız. Bu çok süratli gidiyor. Bunun tehlikeli olduğunu biliyoruz. Arkadaşlarla bu tehlikeyi göze aldık” dedi.

KİMİ DÜŞTÜ, KİMİ YAMAÇTA GÖZDEN KAYBOLDU

Yörede Petranboard adı verilen köylülerin ise ‘üzme tahtası’ olarak adlandırdığı tahtalarla dik yamaçlardan aşağıya kayak yapan köylüler nefes kesen gösteriler yaptı. Bu sırada dengesini kaybederek düşen bazı köylüler hafif şekilde yaralandı. Köylülerden sonra vatandaşlar da ‘Petranboardla’ kayak yaptı. Kimi vatandaşlar ise naylonlarla kayak yaptı.

OYUN SETİ, ISITICI VE EL FENERİ ÖDÜLLÜ YARIŞMA

KAYMAKAM DÜŞTÜ, BAŞKAN 10 METRE İNEBİLDİ

İkizdere Kaymakamı Abdil Koç ile İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu da Petranboard’la kayak denemesi yaptı. Kaymakam Abdil Koç Petranboard’a bindiği gibi düştü, belediye başkanı ise 10 metre kayabildikten sonra yere düştü.

Şenlik kapsamında Petranboard yarışları düzenlendi. 250 metrelik parkurda 35 kayakçı Petranboardla aynı anda dik yamaçtan kaydı. Nefes kesen yarışlarda kayakçılardan kimileri çarpıştı, kimileri ise takla attı. Petranboard yarışlarında birinci Sefer Karaman, ikinci Şaban Havuz, üçüncü ise Lütfü Kahraman oldu. Dereceye girenlere İkizdere Kaymakam’ı Abdil Koç ile İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu tarafından oyun seti, ısıtıcı ve el feneri hediye edildi.

RİZE (İHA) (DHA)