İKİZDERELİ AVRUPADA OTOYOL YAPACAK

İkizdereli Emrullah Turanlının sahibi olduğu inşaat firması TAŞYAPI Avrupa’da Otoyol yapacak. Belgrad-Saraybosna Otoyolu Ulaştırma Bakanı M.Cahit Turan’ında katıldığı törende imzalandı.

TAŞYAPI sahibi Emrullah Turanlı ve Sırbistan yetkililerinin imzaladıkları proje protokolüne Ulaştırma Altyapı Bakanı M.Cahit Turan’da katıldı. Ulaştırma Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan Sırbistan hükümeti, Sırbistan Karayolları ve Türkiye’den Taşyapı firması arasındaki Belgrad-Saraybosna Otoyolunun Projelendirilmesi ve İnşasına İlişkin Ticari Anlaşma’nın imza törenine katıldı. Türkiye`nin de desteklediği Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi için Bakan Turan “Bu otoyol koridorları ve bunların standardının yükseltilmesi, Bosna Hersek başta olmak üzere diğer komşu ülkelerdeki ticareti de canlandıracak, ekonominin, sanayinin ve diğer sektörlerin gelişmesine önemli katkı sağlayacak” dedi.

TAŞYAPI FİRMASININ YAPACAĞI OTOYOL İÇİN İMZALAR ULAŞTIRMA ALTYAPI BAKANI M.CAHİT TURAN’IN KATILDIĞI TÖRENDE ATILDI.

Sırbistan’ın Balkan coğrafyasında önemli bir ülke olduğunu söyleyen Turhan, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ikili ilişkileri daha ileri seviyeye taşıma konusunda son yıllarda önemli anlaşmalar imzalandığını belirtti. Bu anlaşmalar kapsamında Sırbistan ve Bosna Hersek’te, ayrıca Sancak bölgesinde kara ulaştırma altyapılarıyla ilgili çalışmaların desteklenmesi, finanse edilmesi ve yapımıyla ilgili kararlar alındığını, bugün de Belgrad-Saraybosna Otoyolu’nun Sremska Raça-Kuzmin bölümünün proje ve yapım işi ile Pozega-Kotroman bölümünün proje işine ilişkin sözleşmelerin imzalandığını ifade etti.

Türkiye’nin sağlayacağı krediyle finanse edilecek Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi’nin Türkiye açısından önemine dikkati çeken Turhan, şunları söyledi”Türkiye’nin ticaretinin önemli bir kısmı Avrupa ile yapılıyor. Türkiye, Avrupa’daki en büyük tır filosuna sahip ülke. Biz Avrupa’ya mallarımızı taşımak için Avrupa malını Balkanlar’a, Anadolu’ya, Orta Asya’ya ve Orta Doğu’ya taşımak için Sırbistan üzerinden geçmek zorundayız. Bu koridoru iyileştirmemizle, burada yapacağımız ticaretin temelini oluşturan nakliye işleri rahatlayacak. Sadece Türkiye için değil, bölgedeki diğer ülkeler için de bu otoyol koridorları ve bunların standardının yükseltilmesi; Bosna Hersek başta olmak üzere diğer komşu ülkelerdeki ticareti de canlandıracak, ekonominin, sanayinin ve diğer sektörlerin gelişmesine önemli katkı sağlayacak. Yol, insanlar arasında sadece malların, ticari hareketin sağlanması için değil, insanların birbirleriyle ilişkilerinin geliştirilmesi için de önemli. Yol medeniyettir. Yol insanları yaklaştırmak için, barışı tesis etmek için önemli bir altyapıdır’dedi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU