Rizemiz

·  RİZE Merkez

MERKEZ ILÇE
Rize 1924 yilinda il merkezi olmustur. Il genelinde merkez ilçe ile birlikte 12 ilçe, 2 bucak ve 329 köy bulunmaktadir. 1993 yili sonu itibari ile il genelinin toplam nüfusu 334.250’dir. Bu nüfusun 53.145’i sehir merkezinde, 137.266’si ilçe merkezlerinde ve 12.720’si kasaba merkezlerinde yasamaktadir. Il genelinde bir çok önemli ise imzasini atan Il özel Idaresinin gerçeklestirdigi belli basli yatirim hizmetleri arasinda 3 yildizli Turistik Otel, Ayder Kaplica Tesisleri, Ikizdere çamlik Motel, Kültür Sitesi ve sosyal tesisleri gelmektedir. Rize merkezinde Cumhuriyetle birlikte ilk belediye teskilati kurulmustur. Rize’nin 10 Km. dogusunda ve sahil kesiminde yer alan Gündogdu Belediyesi’ne bagli olarak 5 mahalle bulunmaktadir. Toplam nüfusu 4.699’dur. Kiyi seridinin düzenlenmesi ve diger altyapi hizmetleri çözüm bekleyen sorunlaridir. Kendirli Belediyesi, Rize’nin batisinda Iyidere ile Kalkandere ilçeleri arasinda yer alan bir kasabadir. Rize’ye sahilden 31 km. uzakliktadir. Hizli bir iyilesmeyle sehir içi yollari, kanalizasyon ve su sorunu halledilmis bir kasaba olarak kendini göstermektedir. çaykent adi ile ilimiz Salarha yöresinde merkezi müderrisler köyü olmak üzere bir belediye kurulmustur.Yerel seçimler sonucunda yönetime kavusacaktir.

·  Ardeşen

ARDESEN
Ardesen Rize’nin 47 Km. dogusunda yer alan bir ilçesidir. 14 mahallesi, 25 köyü vardir. sehir nüfusu 17.340, toplam nüfusu 39.761’dir. 1953 yilinda kurulan Ardesen Ilçe Merkezi ayni yil Belediye Teskilatina kavusmustur. Firtina Deresinin denize döküldügü yerde olusturdugu genis ve düz bir arazi üzerinde yerlesmistir. Kereste Fabrikasi (ÖRÜS), Silah Fabrikasi (ASILSAN) Ardesen’de bulunmaktadir. Sanayi Sitesi yapilmakta olan 3. Ilçemizdir. Ardesen Silah Sanayisinin Rize ve ülke ekonomisinde önemli bir agirligi olacagi muhakkaktir.

·  Çamlıhemşin

ÇAMLIHEMSIN
Çamlihemsin Ilçemiz sahile 21 Km., Rize Il merkezine 65 Km. uzaklikta bulunmaktadir. 1953’te çamlica adi ile nahiyeye,1960’da çamlihemsin adi ile ilçe oldu. Ilk Belediye teskilati 1957 yilinda kuruldu. 6 mahallesi 25 köyü mevcuttur. sehir nüfusu 2.829, toplam nüfus 10.566’dir. Sivil mimari yönünden ilimizin en önemli yerlesim yeridir. Rize’nin isim yapmis kaleleri olan ZIL KALE ile KALE-I BALA çamlihemsin hudutlari içerisindedir. çamlihemsin dogal güzellikleri yönünden Türkiye’mizin en önemli ilçesidir. Bu ilçemiz termal turizm, doga yürüyüsü (Trekking), dag sporlari, kis turizmi, bitki örtüsü ve yaban hayati gibi özelliklere sahip olmasi nedeni ile turizm yönünden büyük bir gelecek vaat etmektedir

·  Çayeli

ÇAYELI
Rize’nin 19 Km. dogusunda yer alan çayeli ilçemizin merkezinde 17 mahallesi, merkez disinda biri köy biri bucak belediyesi olmak üzere ayrica iki belediyesi ve 47 köy bulunmaktadir. sehir nüfusu 14.947, toplam nüfusu ise 51.751’dir. çayeli 1878’de nahiye, 1944’de çaybasi adiyla ilçe oldu. Sonradan adi çayeli olarak degistirildi. Ilçe merkezinde 1921 yilindan beri Belediye teskilati bulunmaktadir. çayeli önlerindeki denizden petrol sizdigi çok eskiden bilinmektedir. Ilçedeki ulasimin daha iyi bir hale getirilmesi ile halkin mesire yerlerinden faydalanmasi kolaylasacaktir.
Büyük köy belediyesi Çayeli’nden 11 Km. iç kesimde bir bucak merkezinde kurulmustur. Büyükköy’de 1953 tarihinden bu yana Belediye Teskilati bulunmaktadir. Büyük Köy Belediyesinin 8 mahallesi vardir. Nüfusu 4.045 tir. Madenli Belediyesi çayeli’ne 7 Km. mesafede kaptanpasa’ya giden asfalt üzerinde küçük bir kasabadir. 8 mahallesi ve 3.500 nüfusu vardir. çayeli Bakir Madenleri ve Bakir Isletme Tesislerinin Belediye hudutlari içerisinde bulunmasi yakin bir gelecekte yöreye ayri bir canlilik getirecektir.

·  Derepazarı

DEREPAZARI
Rize’nin 9 Km. batisinda bulunan Derepazari 1949 yilinda nahiye, 1990 yilinda ilçe olmustur. Derepazari’nda 1954 yilindan beri Belediye Teskilati bulunmaktadir. Ilçenin 7 mahallesi ve 11 köyü vardir. Sehir nüfusu 4.240, toplam nüfusu ise 10.381’dir. Yeni ilçe olan Derepazari yesil alanlari sahilde kurulacak turistik tesisleri ve balik lokantalari ile gelecege hazirlanmaktadir.

·  Fındıklı

FINDIKLI
Findikli ilçemiz, Rize’nin 63 km. dogusunda bulunmaktadir. 8 mahallesi ve 20 köyü vardir. 1947 yilinda ilçe olmustur. Modern hizmet binasi ile birlikte idari hizmet binalari tamamlanmistir. 1948 yilinda Belediye yönetimine kavusan Findiklinin sehir nüfusu 7.022, toplam nüfusu 16.129’dur. önceleri Artvin Ili’ne bagli olan ilçe 1953 yilinda Rize’ye baglanmistir. Kemer köprüleri ve sivil mimarinin tarihi örnekleri Findikli ilçemizin hatirlattigi güzellikleridir. Ilçemizde adindan da anlasilacagi üzere findik üretimi yaygindir. Findikli ilçesi gelismesini adeta turizme baglamis gibidir. Ilçe merkezinde turistik belgeli bir konaklama tesisi bulunmaktadir. Tatli su balikçiligi istikbal vadeden ugraslar arasindadir.

·  Güneysu

GÜNEYSU
Güneysu Ilçemiz, Rize Merkezine 14 km. uzaklikta iç kesimde yer almaktadir. 1942 yilinda Nahiye, 1987 yilinda Ilçe olmustur. Bu ilçemizde 1969 yilindan bu yana belediye yönetimi bulunmaktadir. üç mahallesi, 20 köyü bulunan Ilçenin sehir nüfusu 3.187, toplam nüfusu ise 19.558’dir. Akarsulari balik çiftligi yapimina elverislidir. Ilçe merkezine 15 km. mesafedeki Gürgen ve Handüzü Yaylalari belli basli mesire yerleridir.

·  Hemşin

HEMSIN
Daha önce Pazar ilçesine bagli bir nahiye merkezi olan Hemsin, 1990 yilinda Ilçe olmustur. Bu ilçemizdeki Belediye Teskilati 1956 yilinda kurulmustur. sehir nüfusu 3.018, toplam nüfusu 5.102’dir. 18 Km.lik asfalt yolla sahile baglanmaktadir. Ilçe yüksek ve dik yamaçlar arasinda dar bir vadiye yerlesmistir. Arazinin dik ve çay tarimina elverisli olmamasi, halki diger illere göçe zorlamistir. Doga güzellikleri yönü ile turizm açisindan gelecek vaat eden bir ilçemizdir.

·  İyidere

IYIDERE
Iyidere ilçemiz Rize’nin 15 Km. batisinda sahil kesiminde yer almaktadir. 1953 yilinda nahiye, 1991 yilinda ise ilçe olmustur. 8 mahallesi, 7 köyü bulunmaktadir. sehir nüfusu 5.791, toplam nüfusu 11.445’dir. Iyidere’de 1957 yilindan itibaren belediye teskilati bulunmaktadir. Ilçe görülen yapilasmanin, batiya dogru ismini aldigi dereye kadar uzamasi ile yeni bir yerlesim sahasi olusmaktadir. Iyidere’yi Ikizdere’ye baglayan yol üzerinde bir çok fabrika kurulmus bulunmaktadir. Burada kurulan fabrikalar Iyidere havzasini Rize’nin sanayi bölgesi haline getirmektedir. Söz konusu sanayi, yörenin ekonomisine önemli katkida bulunmaktadir.

·  Kalkandere

KALKANDERE
Bu ilçemiz, Rize’ye 28 Km. mesafede olup, ilin iç-bati kesiminde yer almaktadir. 1886 yilinda nahiye, 1957 yilinda ise ilçe olan Kalkandere ayni yil belediye yönetimine kavusmustur. Ilçenin 20 köyü ve merkeze bagli 13 mahallesi bulunmaktadir. sehir nüfusu 8.263, toplam nüfusu ise 21.978’dir.
Kalkandere Ilçesine bagli olan Yolbasi Belediyesi, ilçe merkezine 7 Km. uzakliktadir. 1991 yilinda kurulan belediyenin, 5 mahallesi bulunmaktadir. Ilçemiz; modern Hükümet Konagi, çinilerle kapli yeni merkez camii ve çevre düzenlemeleri ile giderek güzellesmektedir. Ancak mahallelerinin daginik bir sekilde olmasi, alt yapi hizmetlerini güçlestirmektedir.

·  Pazar

PAZAR
Pazar, Trabzon’un fethinden sonra yapilan idari bölünmede, Rize ile birlikte nahiye merkezi idi. 1864 yilinda ilçe oldu. Rize 1924 yilinda il oldugu zaman yalnizca Pazar Ilçesi vardi. Ilçeye bagli 9 mahalle ve 45 köy bulunmaktadir. sehir nüfusu 11.068, toplam nüfusu ise 37.241’dir. 1928 yilinda belediye kurulmustur. Pazar ilçesi, çok eski bir yerlesim merkezi olmasina ragmen; tarihi ile paralel bir gelisme gösterememistir.
Dar bir alana sikismis olan Pazar Ilçesi, bazi sosyal tesisleri ile Hemsin yönünde genislemektedir. Bazi özel çay fabrikalari, balik unu fabrikasi ilçenin dogusunda yer alan Hamidiye yöresinde bulunmaktadir. çiha Kalesi, Pazar merkezine 6 Km. mesafede Yücehisar Köyünü yüksek bir tepesinde bulunmaktadir. Bir mesire yeri olarak düzenlenmesi, yöre ekonomisine katki saglayacaktir. Sahilde bulunan Sivrikale’den pek iz kalmamistir. Bir deniz feneri olarak yapildigi sanilan Pazar Kiz Kulesi, kismen varligini sürdürmektedir. Pazar ve Ardesen, Firtina Deresinin yataginda birlesmektedir.