İKİZDEREYE DAİR GÖRDÜKLERİM

Çocukluk yıllarımdan beri gider gelirim İkizdereye. Son 5 senedir senede 4-5 defa gider oldum. Her sene gittiğimde gördüğüm manzara aynıydı. Değişen tek şey İkizderenin girişindeki “Dağ Horozu” olmuştu. İkizdere ve İkizdereliler pek tabi ki bunu haketmiyordu.

Fakat senelerdir iktidar partisinin elinde bulunan belediye ve Meclis Başkanı çıkarmış İkizdere bir adım ileriye atmayı koyun kenara elindekinide kaybetmeye başlamıştı. Birçok kurum bizden alındı bizde oturduk izledik sadece. Sevabıyla günahıyla bir dönem geride kaldı.

31 Mart yerel seçimlerinde İkizderenin makus talihini değiştireceğine inandığım gerçek İkizdere sevdalısı ağabeyim Hakan Karagöz belediye başkanlığını kazandı. O güne kadar elimden geldiğince destek olmaya çalıştığım Sn. Başkan’a o günden sonra hep muhalif olmaya karar verdim. Gördüğüm yanlışları direkt kendisine yöneltmeye niyetliyim.

Bundan bir süre önce yazdığım bir yazımda belirtmiştim “İkizdereye gittiğimde daha detaylı yazacağım” diye. 13 Ağustos’ta gittiğim memleketten 23 Eylül yani bugün itibariyle geri dönmüş bulunuyorum. Yediğimiz içtiğimiz bizim olsun gördüklerimizi tarafsız bir gözle sizlerle paylaşayım.

Öncelikle seçim çalışmalarımızda söylediğimiz gibi tuvalet meselesi ile başlayalım konuya;

1-) İkizdere yıllardır ihtiyaç duyduğu insani şartlardaki tuvaletlerini inşaa ediyor. Bir tanesi İkizderenin girişindeki minibüs duraklarının yanına diğeri ise benzincinin karşısına ( Ekşioğlu vakfının arka tarafına) yapılacak. Aşağıdaki tuvaletin inşaatı bitmek üzere. Kısa zamanda İkizdereliye hizmet vermeye başlayacak. Benzincinin karşısındaki ise yıkıldı ve kısa süre içerisinde yapımına başlanacak. İki tuvaletin projeside son derece modern mimari ile planlanmış. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

2-) Bir sonraki konumuza gelirsek o da cephe kaplamalarımız. Bir önceki dönemde ihalesi yapılan fakat yeni dönemle beraber ihalesi iptal edilen ve hane başına ortalama 1000 tl daha ucuza yaptırılan cephe kaplamaları İkizderenin görsel bütünlük açısından çehresini değiştirmiştir. Ön cephe kaplamaları ve diğer üç cephenin sıva boya işlemlerinden sonra sokaktaki karmaşık görüntüden kurtulmaya başladık.

3-) Dükkanlardaki tabelalar ve kaldırım işgalleriyle alakalı alınan kararları da çok doğru buluyorum. Sokaktaki tabelalar tek bir konseptli olacak. Belediyemiz bununla alakalı gerekli görüşmelerinii sürdürüyor. Bu proje hayata geçirildiği zaman gerekli düzende sağlanmış olacak. Ayriyetten herkes kafasına göre kaldırım işgalinde bulunamayacak artık. Vatandaş kaldırımda yürüyemediği için yolun ortasından yürümek zorunda kalıyor. Her ne kadar esnafımız bu işgallerle alakalı kızıyor olsa da Başkanın da her zaman dediği gibi “vatandaş kaldırımlarında yürüyemediği sokaktan alışveriş yapmaz”. Zamanla onlarda haklılığını anlayacak bu kararın.

4-) İkizderede alışık olmadığımız şekilde sokaktaki esnaf denetlenmeye başlandı. Fırınlar lokantalar bakkallar. Bu denetlemeler çok daha kapsamlı şekilde devam edecektir. Artık reyonlardaki tarihi geçmiş ürünler, ürün fiyat bilgisindeki eksiklikler, restoranlardaki pis çatal kaşıklar inşallah İkizderemizde tarih olacak.

5-) İkizderemizin en büyük eksiklerinden bir tanesi de sosyal alan eksikliği. İkizdereli vatandaşımızın ve misafirlerimizin gelip oturabileceği, merkeze inen bayanlarımızın dinlenebileceği yerimiz yok. Merkezdeki “ANAEVİ” içler acısı durumda ki zaten bir çok insan orayı kullanmaktan kaçınıyor. Belediyemizin bununla alakalı çok güzel bir sosyal tesis projesi bulunmaktadır. Görsellerini incelediğim kadarıyla hem ihtiyaca hizmet edecek hem de belediyeye gelir sağlayacak çeşitli bölümler olacak sosyal tesiste. Restorandan kafeye, düğün salonunda toplantı odalarına kadar çeşitli amaçlara hizmet edecek.

6-) İkizdere merkezde yeride belirlenmiş olan bir adet “tourist information office” açılacak ve İkizderenin tanıtımı için gerekli çalışmalar bu ofis üzerinden yürütülecek. Başkanımız Hakan Beyin senelerdir üzerinde önemle durduğu gibi İkizdere’nin geleceği turizmle kalkınacak.

7-) İkizdere için en önemli gördüğüm projeyi en son yazmak istedim. TOKİ ile yapılan görüşmelerde belli noktaya kadar gelindi. Bizzat Başkanımız tarafından yürütülen görüşmelerde arsa sahipleriyle anlaşılmaya başlanıldı. Toplamda 150-200 konut arasında yapılması planlanan bu projenin ikizderedeki konut ihtiyacını rahatlatacağı kanaatindeyim. Başkan beyle yaptığımız ilk görüşmede bu kadar konutun İkizdere için fazla olduğu kanaatinde olduğumu söyledim. Fakat anlattıkları ve sonrasında İkizderedeki insanlarla yaptığım birebir sohbetlerde bunlarında yetersiz kalacağına karar verdim. Konut eksikliği dolayısıyla ilçemizdeki bir çok memur Rize merkezde yaşıyor ve İkizderede kazandıklarını Rize merkezde harcıyor. İster istemez burada bir kaybımız ortaya çıkıyor.

Bunların haricinde dost meclisinde konuştuğumuz beni bunlardan çok daha fazla heyecanlandıran projelerde mevcut. Fakat dediğim gibi dost meclisinde konuşulan orada kalır. İsterse Başkan zamanı gelince kendisi açıklar bu çalışmalarını.

5 ay 23 gün gibi kısa bir sürede yapılanlar bence hiç azımsanacak şeyler değil. Başta Belediye Başkanımız ve çalışma arkadaşları olmak üzere elini taşın altına sokan herkese tüm İkizdereliler adına teşekkür ederim. Bir özel teşekkür de Başkanımızın sevgili eşi Elif Hanım’a. İkizdereyi sevmek onun için bir İkizdereliyi sevmekten geçti. Yaptıklarını çok fazla anlatmıyor ama yapılan işlerin bir çoğunda onun emeği var. Çok teşekkür ederim kendisine yaptığı çalışmalar için.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar. İlerleyen süreçte de bu projelerin tabi ki takipçisi olacağım. Her zaman dediğim gibi ben iktidarı sevmiyorum her zaman muhalif kanattayım. Abimsin, Başkanımsım ama bil ki başkan olduğun sürece sana her zaman muhalifim ağabeyim.

Efecan TURANLI