ILICA KÖYÜ TURİZME AÇILSIN!

İkizdere Ilıcaköy Muhtarı Ali Balcı girişimciliği ile takdir edilirken köyünü Doğa Turizmi merkezi yapmak istiyor.

     Ilıcaköy Muhtarı Ali Balcı köyünü ve Tron Vadisini Turizm bölgesi yapmaya çalıştığını söyleyerek isteğimi Muhtarlar toplantısı için geçen hafta Ankara’ya Külliyeye gittiğimde Cumhurbaşkanımıza da dosyamı sundum dedi. Tron Mesire alanının 80 dönümlük önemli bir yer olduğu için Turizm gelişme planında değerlendirilmesi gerekir diyen Muhtar Ali Balcı ’burada yapılan yanlışlıklar sonucu sıkıntımız var. Kadimden beri Ilıcaköy’ün malı olan TRON Mesire yeri ve piknik alanı Kadastroda Orman İşletmesine yazılmış. Oysa burası köyümün sınırları içinde olan bir yer. Burada bizim köylülerimiz hayvancılık yapardı.1955 yılında bu bölgeye araba yolu açılarak yol Cimil köyüne kadar gitti. O tarihlerde İkizdere’de Orman teşkilatı yeni kuruluyordu. Tron bölgesin de de tomruk için uygun ormanlık alanlar vardı. Bu araziye göz koyan Orman İşletmesi tomruk deposu olarak kullanmaya başladı. Depo yapılınca araziyi kullanan köylülerimiz göç etmek zorunda kalmışlar ve köye doğru indiler. Böylece boşalan yeri Orman İşletmesi tomruk deposu olarak kullanmış. Köylüye bir hak vermemişler.

TRON VADİSİNİ DEĞERLENDİRMEK İSTEYEN MUHTAR ALİ BALCI KÖYÜNÜ TURİZME AÇMAK İSTİYOR.

                   Kadastroda arazi Orman İşletmesine kaydedildi.

    Kadastro yapılırken de bilirkişiler burasını Orman idaresine yazdılar. Benim muhtarlığımdan önce ormandan kiralanmış. DOKA tarafından yapılan bir proje Hostaval Şelalesine kaydırılarak 2010 yılında orada dinlenme tesisi yapıldı. 2011 yılında yaşanan sel felaketiyle Hostaval Şelalesinde yapılan tesis tamamen yıkılarak yok oldu. Yapılan proje Hostavala kaydırılmış. Ben muhtar olduktan sonra mesire yerine işletmeci bulamadım. Hostaval ve Faso Şelalesini turizme açmak ve Tron vadisini tanıtmak için iki yıldır orada şenlik programı yaptım. Amacımız hep beraber bu yerin köyümüzün malı olduğunu ve turizme açılmasını talep ediyoruz.

      Üç önemli vadisi bulunan ilçemizin Cimil Vadisi’nde ve köyümün sınırları içindeki Faso Şelalesi,Hostaval Şelalesi’nin, Cimil köyündeki ahşap tomruk evler, doğal krater göller, Şifalı Tron Balı ve Cimil köyündeki Balbal Mezar Taşları turizme katkı sağlayacaktır. Doğal ve tabii güzelliklerimizi herkesle paylaşmak istiyoruz. Tron projesi bundan dolayı hayata geçmelidir. Bütün bunların yanında turistik tesisler yaparken çevreye zarar verilmemesini isteriz. Doğamızı hiç kirletmeyerek temiz bir çevrenin varlığını sürdüreceğiz. Hedefimiz İkizdere’yi turizm alanında marka yapmaktır. İkizdere’nin geleceğinin turizmle olacağını düşünüyoruz. Turizm sayesinde bölgemizde istihdam artacaktır. Bu konuda daha birçok çalışmamız olacak. Çevreyi bozmadan, incitmeden ve doğayı tahrip etmeden başka projeler de üreteceğiz. Ülkemiz turizminde İkizdere’nin de sesini gür bir şekilde duyuracağız. Turizm pastasından ilçemizin hak ettiği payı almasını istiyoruz ’dedi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU