İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF ANILDI

İstiklal Marşının 98.kabul yılı ve Mehmet Akif konulu programa ilçede yoğun bir ilgi gösterildi.
İkizdere Kültür Merkezi konferans salonunda Fazliye Hüseyin Turanlı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen program ayakta alkışlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını Lise Müdür Yardımcısı İbrahim Aslan yaptı. İbrahim Aslan konuşmasında’12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünü ve Mehmet Akif Ersoy2u anmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hepimiz biliyoruz ki ne İstiklal Marşını ne Akif’i anlatmaya sayfalar yetmeyeceği gibi kelimelerde yetersiz kalacaktır. Çünkü onun içindeki Türk Milletinin makûs tarihi anlatmakla bitmez. O ölümsüz tarihi anlatan mısraları kaç kişi bir kez daha bir araya getirebilir, bence imkânsızdır.

İstiklal marşı ifade ettiği derin anlamlar ve şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki diğer mili marşlardan üstün konumdadır. Onun bu üstünlüğü yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dopdolu bir şairin milletin ruhunda iz bulan derin ıstırabın tercümanı olmasından ileri gelir. Bu sebepledir ki istiklal marşı milli mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtan tek örnektir. Akif tarafından yazılıp milletimize armağan edilen marşımız 12 Mart 1921 de TBMM de Kabul edilmiştir. İstiklal Marşımızı iyi anlayabilmek Mehmet Akif’i de iyi tanımak gerektirir’ dedi.

98.KABUL YILINDA İKİZDEREDE ÖĞRENCİLERİN GÜZEL ETKİNLİĞİ İLGİ ÇEKTİ

Programda ‘Asım’ın nesli uyanıyor ’konulu kısa bir tiyatro gösterisi seyredildi. Akif’in hayatı slayt gösterisi halinde sunuldu. İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif konulu kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Abdülhamid Uyar, Jandarma Komutanı J.Kd.Bçvş.Burhan Işık ve İlçe Nüfus Müdürü Âdem İmdat Kesici tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU