İSTİKLAL MARŞI VE ŞAİRİ ANMA PROGRAMI

İstiklal Marşının TBMM tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 96.yıldönümü İkizdere ilçesindede törenlerle kutlandı.

İlçe Kültür Merkezi Konferans salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda ilçedeki okul öğrencilerinin Mehmet Akif’un yazdığı şiirleri okumasıyla devam etti. Ersoy’un hayatı slayt gösterisiyle izleyenlere gösterildi.

AKİF’İN TABUTUNU TAŞIYAN TARKAN’IN AKRABASI

Programda Kaymakam H.İbrahim Kazar Milli Şair M.Akif Ersoy hakkındabir konuşma yaptı.Kaymakam konuşmasında’Akif !in en büyük özelliği sözünde durmasıdır.Günümüzde çok az bulunan adam gibi bir adamdı.Sözünün eriydi.Veteriner Hekimliğini okul 1.si olarak bitirdi. Gururluydu şerefliydi verdiği sözden hiç dönmeyen bir adamdı.İnandığı gibi yaşayan lafını hiç kimseden esirgemeyen biriydi.Akif 1936 yılında vefat ettiğinde cenazesine Üniversite öğrencileri sahip çıktı.500 Altın ödül olan İstiklal Marşını ben para ile İstiklal Marşı yazmam diye kabul etmemiştir.Oysa maddi olarak çok zor durumda ve ihtiyacı olmasına rağmen İstiklal Marşını parayla satmamıştı.Şişlideki evinde vefat ederek at arabasıyla sahipsizb bir şekilde musalla taşına getirildiğini öğrenen Üniversite öğrencileri bakkaldan aldıkları Türk Bayrağını cenazeye sarmıştır.

“M.AKİF ERSOY; DOĞRU BİLDİĞİNİ HER YERDE SÖYLEYEN,DİK DURAN,BAŞINI HİÇ EĞMEYEN BİR VATAN ŞAİRİYDİ”

Cenazeye sahip çıkan 4 önemli öğrenciden birisinin İkizdereli olmasından gururluyuz. Bu İkizdereli Üniversite öğrencisi günümüzün en büyük pop şarkıcısı olan Tarkan’ın yakın akrabası ve köylüsü Fethi Tevetoğlu’dur.Merhum Akif’i, Fethi Tevetoğlu ile birlikte 4 öğrenci taşıyarak Beyazıt Camisine getirmiştir.Bu 4 Milliyetçi öğrenci Edirnekapı Şehitliğinde toprağa verilen Akif’in mezarını aralarında topladıkları paralarla yaptırmıştır’dedi.

Program sonunda İstiklal Marşı kabulu ile ilgili öğrenciler arası düzenlenen Kompozisyon ve Şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Kompozisyon dalında Fazliye Turanlı Lisesi Öğrencisi Zeynep Ergin 1,İHL.öğrencisi İbrahim Kızılgeçit 2.,Fazliye Turanlı Lisesinden Esra İspirli 3.oldu.

Şiir dalında İHL.öğrencisi Aslı Sara Bozkurt 1.,İHL.öğrencisi Muhammet Taha Tize 2.,Atatürk Ortaokulundan Egem Aksu 3.oldu.Dereceye giren öğrencilere hediyeleri Kayumakam H.İbrahim Kazar,Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu ve İlçe MEM.Adem Gündüz tarafından verildi.

İstiklal Marşının 96 yıl önce kabul edilişi İkizdere ilçesinde de kutlandı.

Ersoy’un hayatı slayt gösterisiyle izleyenlere gösterildi.

Haber: İSMET KÖSOĞLU