KENDİR EKİMİ TEŞVİK EDİLMELİ

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

Bugünlerde Rize’de haklı olarak çok konuşulan KENDİR konusunda 2005 yılında yazdığım ve 26.3.2005 tarihli Zümrüt Gazetesinde yayınlanan yazımı tekrar yayınlamakta kamuoyu bakımından fayda gördüm.

14 yıl önce aşağıdaki yazıyı yazmışım.

Rize’mizde geçmiş yıllarda ihtiyaçtan dolayı önemli bir el sanat hammaddesi yani gelir kaynağı idi KENDİR.

Ekilmesi, bulundurulması suç ve yasak olan bu bitkinin niye gündeme getirildiğini merak edeceksiniz. Halk arasında Kendir olarak adlandırılan Kenevir ekimi uyuşturucu madde elde edilmesinde hammadde olarak kullanıldığı gerekçesiyle yıllar önce yasak edildi. Oysa bu ürün yasaklanırken önemli bir tarım ürün ününde yok olması temin edilmiştir.

Rize’de ve birçok ilçesinde yıllar önce ekilen Kendir fakir bölge halkının önemli bir ekonomik gelir kaynağıydı. Fazla bir bakım ve masraf gerektirmeyen Kendirden çok sağlam ve uzun ömürlü İp ve Halat yapılıyordu. Çok sağlam olduğu için halı ipi olarak ve yelken bezi yapımında da kullanılıyordu. Daha önemlisi bizim bölgemizde çok sıhhi olan iç çamaşır yapımında kullanılıyordu. O yıllarda Ferotiko denen trikotaj kumaşımız bu kendirden ve köy evlerinde kadınlarımız, annelerimiz tarafından yapılıyordu. Rize Bezi diye piyasada satılan triko ürününün aslı Kendirden üretilendir.

Kendir üretimi Türkiye’de yasak ama dünya devletleri üretiyor. Bir zamanlar Haşhaş Üretiminin yasaklandığı gibi. Dünyada yıllık kendir üretimi yaklaşık 300.000 Ton civarındadır. Bunu da Fransa, Macaristan, Polonya, Romanya, Meksika ve Hindistan üretmektedir.

Bu pastadan Türkiye’nin pay alması lazım. Uyuşturucu tehlikesi var deniliyorsa bu kontrol altına alınabilir. Ciddi kontrol ve denetim altında Kendir ekimi pekâlâ yapılabilir. Devletimizin eli bu oto kontrol sistemini takip edecek kadar güçlüdür, uzundur.

Daha sonra Kendirin bölgemizde hayli yaygın olarak yapılan Arıcılık için ilaç olarak kullanılabildiği ve arı hastalıkları için yararlı olduğu tecrübelerle sabittir. Ben İkizdere bölgesinden kısaca bahsetmek istiyorum. Geçmiş yıllarda ormanı bol alanlarda hem de kara kovanda yapılan arıcılıkta hastalık nedir bilinmiyordu. O yıllarda gezginci arıcılık yapılmıyordu ama Kendir bitkisine konan arıların bütün zararlı hastalıklardan dezenfekte olmuş bir halleri vardı.

Arıcılık bölgemizde önemli bir geçim kaynağıdır. Dünya’ya açılan ANZER Balı üretimi arttırılmalıdır. Arıcılığın gelişmesi için bütün yetkililer yardımcı olmalıdır. Arıcılığın gelişmesi için hastalıklarla iyi mücadele edilmelidir. Arıcılarımız Kendir gibi tabii bir ilaç olan bu bitkinin üretiminin serbest bırakılmasını istiyor.

Rize’ye alternatif gelirler aranmakta.

Yalnız Arıcılıkta değil, Halk Eğitim Merkezlerimizin desteğiyle genç kızlarımızı eğitmek ve geliştirmek için açılan FEROTİKO kursları yaygınlaştırılıyor. Bu güzel gelişmenin ana hammaddesi olarak temel iplik olan Kendir ipliği üretimi arttırılmalıdır.

FEROTİKO kurslarında eski Rize Bezinin üretimi ve satışı ön plana alınıyor. Hedef ekonomik gelir sağlama ve iş sahibi olmaktır. Bu sektöre hammadde olarak hakiki Rize Bezi üretimi bu Kendir bitkisinin arttırılması ile mümkündür.

Devletimiz triko konusunda Rize’nin ayağa kalkması için bu ürün ekimini serbest bırakmalıdır.

Bu ürün üretimini suiistimal edecek kimselere caydırıcı ağır cezalar getirilebilir.

Ekim alanları sınırlı değil ama kontrollü olmalı ve KENDİR Rize için güzel bir gelir kaynağı olmalıdır.

(26.3.2005 Zümrüt Gazetesi)