ÖMER LÜTFİ METE ANISINA..

EZAN GÜNÜ NAM-I DİĞER ‘ÇİZME’…

ÖMER LÜTFİ METE’NİN İKİZDERE’ YE HATIRASI…

BU FİLM EZAN YASAĞI KALKTIĞI BİR GÜNDE İKİZDERE DE YAŞANANLARI KONU ALAN BİR FİLMDİR.DELİ YÜREK, KURTLAR VADİSİ GİBİ FİLMLERİN SENARYOSUNU YAZAN BİR SENARİST BU FİLME DE İMZASINI ATMIŞTIR.AZ SÖZLE ÇOK ŞEYİN ANLATILDIĞI İÇİ DOLU BİR FİLMDİR.FİLMİN BU DENLİ GERÇEĞİ YANSITMASINDA O ZAMAN İKİZDERE’DE YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ OLAN AMCAM ‘SÜLEYMAN KARAGÖZ’ÜN HATRI SAYILIR BİR EMEĞİ VARDIR.

NİTEKİM FİLM SİYASİ İÇERİKLİ OLDUĞU İÇİN BAZI ÇEVRELER FİLMİN ÇEKİLMESİNDE GEREKLİ İZİNLERİ VERMEK İSTEMEMİŞTİR.SÜLEYMAN KARAGÖZ YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ OLARAK ONUN DA ÜSTÜNDE BELKİ DE GAZETECİ KİMLİĞİNİ KONUŞTURARAK BU FİLMİN ÇEKİMLERİNİ SAĞLAMIŞTIR.CEZAEVİ SAHNELERİ SÜLEYMAN KARAGÖZ’ÜN GİRİŞİMLERİYLE GECE ÇEKİLMİŞTİR VE İKİ GECE SÜRMÜŞTÜR.
İKİZDERE VADİSİ İÇİNDEN NİCE YİĞİTLER ÇIKARMIŞ ÖZEL BİR YERDİR. ÖMER LÜTFİ METE, NEVZAT KÖSOĞLU GİBİ YAZARLAR VE MEMLEKET SEVDALILARI ÇIKARMIŞTIR. BU ANLAMDA DOĞA BİZE CÖMERT DAVRANDI DİYORUM.FİLMİN ÇEKİLMESİNİN ARDINDAN YİRMİ YIL GEÇMİŞSE DE İKİZDERE’NİN PEK DEĞİŞMEDİĞİNİ DE GÖRECEKSİNİZ VE İÇİNİZ BURKULACAK.HER YERE YOL YAPAN ADAM BELKİ ORAYA DA YOL YAPMIŞ O KADAR.

İKİZDERE’NİN HAVASINDAN MI SUYUNDAN MI BİLİNMEZ AMCAM SÜLEYMAN KARAGÖZ DE GÖZÜ KARA BİR GAZETECİYDİ.BAHSETTİĞİM FİLMİN ASLINA UYGUN ÇEKİLMESİNİ SAĞLAYARAK TARİHİN HAKİKATTEN TOKAT YEMESİNİ ENGELLEMİŞTİR.YANİ DÜRÜST DAVRANMIŞTIR.

HURRİYET GAZETESİNDEKİ MAKALE

YILLAR SONRA 2006 DA ERDEM HASTANESİNDE (ÜMRANİYE) AMCAM KENDİSİNİ ZİYARET ETTİĞİNDE YAŞANANLARI ŞÖYLE ANLATIR:

“KENDİSİNİ ZİYARET ETTİM.AMELİYATTAN YENİ ÇIKMIŞTI.GEÇMİŞ OLSUN İÇİN GELMİŞTİM.O HALİYLE BANA YAPILAN BİR HAKSIZLIĞIN GİDERİLİP GİDERİLMEDİĞİNİ SORMUŞ BENİM DERDİMLE MEŞGUL OLMUŞTU.BEN DE HAKSIZLIĞIN DEVAM ETTİĞİNİ KISACA ANLATTIM.HEMEN YANINDA BULUNAN EŞİNDEN BİLGİSAYARINI İSTEDİ.VE BENİM UĞRADIĞIM HAKSIZLIĞI YAZARAK ERTESİ GÜN ‘SABAH’GAZETESİNDE YAYINLATTI.’ AMCAM BUNLARI ANLATIRKEN SON ANLARINDA BİLE BAŞKALARININ DERDİYLE MEŞGUL OLDUĞUNU O HASTA HALİYLE BİLE İNSANÜSTÜ BİR İYİLİK TAŞIDIĞINI , O DENLİ DİĞERGAM BİR İNSAN OLDUĞUNU SÖYLÜYORDU.”
AMCAM VEFATINDAN SONRA KENDİSİNİN CENAZESİNDE YAŞANANLARI DA ŞÖYLE ANLATIR:
“İNANILMAZ KALABALIKTI.SEVENLERİ ÇOKTU.SOL YANDA CAMİ SAĞ YANDA TÜRK BAYRAKLARI ARASINDA DEFNEDİLDİ.ÜZERİNE TOPRAK ÖRTÜLÜRKEN MELEKLER KUŞ SURETİNE BÜRÜNEREK SANKİ ONU SELAMLAYARAK USULCA ORADAN UZAKLAŞMIŞLARDI.GÜNÜN O SAATİNCE ONCA KUŞ OLMADIK BİR YERDE VE OLMADIK BİR ZAMANDA…MANZARA HERKESİ DUYGULANDIRMIŞTI.” ÖLÜM DE ÖYLE DEĞİL MİDİR ? HEP OLMADIK YERDE HEP OLMADIK ZAMANDA. ”
BAZEN VERECEĞİMİZ BİR KARAR ÇOK ÖNEMLİDİR.BİR YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜNÜN MESLEĞİNİ HİÇE SAYMASI DOĞRUNUN YANINDA OLMASI… BİR DAVA ADAMININ SA SON ANLARINDA BİLE KENDİSİNE YAPILAN İYİLİĞİ KARŞILIKSIZ BIRAKMAMASI…

SON OLARAK ÖLÜMÜNÜN YILDÖNÜMÜNDE KENDİSİNE YÜCE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUZ.MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH!

“ÖLEN BEDEN İMİŞ AŞIKLAR ÖLMEZ!”

SELCEN KURT

İkizdere’de çekilen Çizme Filmini izlemek için Tıklayın!