OVİT TÜNELİ-84

Türkiyede 2012 yılında temeli atılan en uzun tünel başlanmış ve delinmiş.

Dünyanın 3.uzun çift tüplü tünelinde güneş göründü nasip olursa 11 Kasım Cuma günü Başbakan Sn.Binali Yıldırım’ın katılımıyla bayram törenimiz yapılacak.

Hizmet yapanı takdir etmek lazım,başarılı öğrencileri öğretmenleri nasıl takdir ediyorsa,başarılı memuru amiri nasıl tebrik ediyorsa vatandaş olarak hizmet edenleride birçift sözle de olsa takdir etmek lazım.

Bölgemizdeki büyük proje 136 yıl sonra gerçek oldu.

Buraya nasıl gelindi önce o pozisyona bakmak ve hatırlamak lazım.

Ovit dağında en son 2009 ve 2011 yıllarında meydana gelen 2 çığ olayı Tünel yapımını hızlandırdı.İyi hatırlıyorum 18 Kasım 2009 ve 11 Nisan 2011 tarihlerinde meydana gelen Çığ olayında Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu idi.Bu olaylarda çoğunluğu öğrenci olan yolcular saatlerce midibüs ve kamyonların içinde çok şükür can kaybı olmadan kurtarılmayı beklemişlerdi.

Yazılarımı takip edenler beni tanır.

Hava durumuna göre genellikle Mart ayı geldiğinde Kasım-Aralık aylarında kar dolaysıyla Ovit Dağından kapanan RİZE-ERZURUM karayolunu ulaşıma açtırmak için çok haberler yaparım.Karayolları ekipleri adeta benim yazılarımla harekete başlar.

İyi hatırlıyorum 11 Nisan 2011 deki çığ olayında yapılan çalışmayla Karayolu o hafta ulaşıma açılmıştı.Kulakları çınlasın Valimiz Sn.Seyfullah Hacımüftüoğlu Çığ olayı sonrası Sivrikaya köyünde bana yarı ciddi yarı şaka takılarak ‘gördünmü yolu açtık çığ olayı meydana geldi’diyerek niye yazmakta ısrar ettiğimi sorgulamıştı.

Herşey bir tarafa,bu iki ÇIĞ olayı sonrası Tünel yapımı konusunda AKP Hukümeti başta dönemin Başbakanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Sn.Binali Yıldırım’ın talimatları sonucu bugün hedefe ulaştık.

Talimat vermekle herşey bitmiyor tabiiki.Talimat vremekle bitseydi İkizdere Organik çay Fabrikasıda bugüne kadar başlayıp tamamlanmıştı.

İşi takip etmeye yürekli adamlar lazımdı.Yürekli adamlara ben kahraman diyorum.

Taşın altına elini sokan çok isim var. İsim fazla yazmayacağım ama bu kahramanların başında kim ne derse desin bugünde görevde olan Milletvekilimiz Hasan Karal geliyor.Rizedeki STÖ lerinin teşvik ve seslendirmeleri Sn.Karal’a çok güzel ivme kazandırdı.

Bakanlıklardaki işleri dönemin Müsteşarı M.Habip Soluk ile bire bir takip eden H.Kemal Yardımcı ve Hasan Karal olmuştur.İş yoluna girince konuya ortak olan siyasileri saymakta istemiyorum.Daha önce hiç tanımadığım İstanbul Milletvekili Sn.Hasan Kemal Yardımcı’yı Ovit Yolu konusunda benden brifing yazıları istedikten sonra tanıdım.İyiki de tanımışım bu iki Rize evladı Ovit’in aşama aşama ileriye gitmesinde çok yardımcı oldular.

Tünel sontaj ve delgi işleminde emeği geçenlere,makine ve kamyon başında direksiyon sallayan,tünel şantiyelerinde 4 senedir kar kış demeden çalışan işçi ve mühendislerimize,müteahhit firmalarımıza,Rizeden siyasi anlamda destek olarak çaba gösteren Rizesever herkese,Ankara cephesinde bu projeyi hazırlayan dönemin Ulaştırma Bakanı ve Müsteşarına, Karayolları Genel Müdürüne, bürokratlarımıza ve her fırsatta her zaman ısrarla arayarak sorguladığım Milletvekilimiz Sn.Hasan Karal’a sonsuz teşekkür ediyorum.