OVİT TÜNELİNDE BİLİNMEYEN BİR KAOS SÜRÜYOR

Tamamlandığında dünyanın en uzun 2.Çift Tüplü tüneli olması hedeflenen Rize-Erzurum arasındaki Ovit Tüneli’ne Başbakanın 13 Mayısta temel atmasından sonra halen başlanmaması yöre halkının tepkisini çekmeye başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Mayıs’ta birçok Bakanında katılımıyla temeli atılan ve bitirildiğinde dünyanın en uzun 2. Çift tüplü tüneli olacak olan Ovit Tüneli’nin inşaatına Türkiye’de ilk kez kullanılacak TDM. gelmemesinden dolayı halen başlanmadığı, ne zaman başlanacağının da bilinmediği belirtildi.

Türkiye’nin en büyük dünyanın 2.büyük Çift tüplü tüneli olacak olan 14.700 metre uzunluğundaki Ovit Tünelinin inşaatına halen başlanmamasına tepki gösteren MHP Rize İl Genel Meclis Üyesi Hasan KANSIZOĞLU’Başbakan temel attığında çok sevinmiştik. Bugüne kadar halen çalışma başlanmaması bizi üzüyor. İhaleyi alan firmanın Türkiye’de ilk kez kullanılacak olan TDM nin çok pahalı olduğu bundan dolayı kaytarmak için bahaneler uydurduğu duyumlarını alıyoruz. Bu iddialar ne derece doğru. Karayolları Genel Müdürlüğü ile iletişim kuramıyoruz. Burada kimse bizle muhatap olmuyor. Başbakanın attığı temelin Rahmetli Erbakan’ın 80 öncesi attığı fabrika temellerine dönüşmemesini istiyoruz. Firma taahhüt ettiği ve şartnamesinde kabul ettiği TDM. sini niye getirmiyor. Getirmeyecekse işi niye geciktiriyor. Mayıs ayından bu yana 3 ay geçti Sivrikaya Köyünde bir santim çalışma olmadı. Temel atma günü getirilen araç gereçlerde alıp götürülmüş.

Ortaya atılan yeni bir iddiaya göre Sivrikaya Köyü’nde tünelin giriş merkezi olan ve temel atılan 1.919 metre kodunda zeminde karşılaşılan bir sorun varmış. Burada bugüne kadar herhangi bir çalışma olmadı ki sorun çıkarılıyor. Söylenenlere göre tünel girişi daha yukarıya kaydırılacak ve çalışma başladığında tünelin boyu 2 km. daha kısalmış olacakmış. Burada 14.700 metre uzunluğunda Tünel olacak diye proje çizilmiş ve ihalesi yapılmış. Bu söylenenlere inanmıyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Firma yetkileri Rize kamuoyuna aydınlatıcı açıklama yapmalıdır. Burada şimdi çalışma yapılır, kasım ayından sonra kar yağdığında hiçbir çalışma olmaz ve Rize-Erzurum karayolu zaten kapanıyor.’dedi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU