OVİT YOLU-65

Bölgemizin en büyük yatırımı Dünyadaki 2.en uzun çift tüplü, Türkiye’nin en uzun Tüneli. Rize-Erzurum karayolu üzerindeki 2640 m.rakımlı dağı aşmak için çok mücadeleler, çok canlar verildi.

Bu satırların yazarının yazdığı yazılar 30 yılı geçti. Benim yazmam bir şey değil 1880 yılından beri aşılması için çalışmalar yapılırken son nokta nihayet Başbakanımızın talimatı ile 13 Mayıs 2012 günü temeli atılarak konuldu.

Burada 12 ay ulaşım yapılsın çağrılarımıza günü geldiğinde güzel destekler bulduk, günü geldiğinde olmazzz, neredeyse istemezükçülerle de karşılaştık.

Destek olmalarını istemedik bari köstek olmayın diye dil döktüğümüz çok kendini bilmezlerde gördüm.

Çok şükür 13 Mayıs’ta Ovit Temelini Başbakan (ben göremedim ama)bizzat attı, şantiye araç gereç derken çok şükür işi alan yüklenici firma taşeronları ile birlikte gerek Sivrikaya gerek Körpınar denilen Ovit çıkışındaki yayladan delinmeye başlandı.

Dize gelmez, aman vermez, geçit vermez denilen Ovit Allaha çok şükür deliniyor. Anlayacağınız Ovit hem girişten hem çıkıştan deliniyor ve galiba zirvede iki tünel buluşacak.

Ovit yolu yapılmasın diye bölgemizde kimlerin köstek olduğunu çok iyi biliyoruz. Devletin kurumları bile, idarecileri, siyasileri sayesinde soğuk ve bölgesel baktı bu işe. Bu bakış ancak Karayolları Genel Müdürlüğünün Ulaştırma Bakanlığına bağlanması ile sona erdi.

Bu yolda ilk kez çığ gelmiyor. Aşağıdaki son iki çığ olayı yolda tünel yapılması konusunda çok önemli kamuoyu görevi yaptı ama bunlar gelen ilk çığlar değil. Kış mevsiminde Ovit dağı çığ olayına her zaman müsait.

En son 18 Kasım 2009 Kasım ve 12 Nisan 2010 tarihlerinde ikisi de takriben aynı yerde meydana gelen çığ olayları Tünel yapımını çok hızlandırdı.

Bugün şöyle veya böyle gündemde olduğu için Ovit konusunda kalem sallayan genç arkadaşlarım birçok kez konunun ayrıntısını bilemeden yazar. Hele daha uzaktaki arkadaşlardan Ovit hakkında masa başında yazanlarda var. Ben buna habercilik diyemiyorum.

Yapımı devam eden Ovit Tüneli’nin şantiyesi tünelin de giriş noktasında kuruldu diye alabildiğine haberler üretildi.

Köylülerin kahvehanesindeki vatandaşların dediği gibi şantiye çığ bölgesi altında kurulmuş, tehlikeliymiş denildi. Burada şunu özellikle hatırlatmak istiyorum. Sivrikayadan sonra Ovit zirvesine çıkana kadar çığ gelmeyecek bir yer yok ki. Tünel zaten bunun için yapılıyor. Ovit eteklerinde şantiye kurmak için çığ gelmeyen yer aranıyorsa bulamazsınız ve çalışma yapamazsınız. Bundan dolayı Şantiye yetkilileri o bölgeyi uygun alan görmüşler ki bütün çalışmalarını orada konuşlandırdılar.

Yapılan haber Tüneli istemeyen kitle için bulunmaz bir haber olmuştur.

Dediğim gibi o bölgede çığ gelmeyen yer aranırsa tüneli hiç yapamayız, çünkü her yerde çığ tehlikesi vardır. Lütfen haber yapmak için haber yapmayalım ve Tünel konusundaki çalışmalarda köstek olanlardan değil destek olanlardan olalım.