OVİT YOLU-99

Rize-Erzurum-Mardin sevgi yolu olarak isimlendirilen projenin RİZE-ERZURUM ayağı bitmek bilmiyor.

   Yeni Bakan inşallah hayırlı olur bu yolda çalışmaları hızlandırır.

   Biraz dokunmak istiyorum zülfüyâra.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan iken 13 Mayıs 2012 de temelini attı, son Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla 11 Kasım 2016 da tek tüpte ışık göründü töreni yapıldı ve nihayetinde Cumhurbaşkanının 24 Haziran seçimi öncesinde 13 Haziran 2018 de 6 yıl süren bir çalışmayla hizmete açılan OVİT Tüneli herkesin ağzında sakız olmuş.

    Tünel geçit veriyor ama buraya gidecek duble yol yok maalesef.

    İyidere-İkizdere arasında tam 10 yıl önce başlanılan çalışma vardı bununda tamamlanmamasını neye yoralım. AKP İktidarının her zaman öğündüğü bir çalışması vardı. Bu iktidar döneminde Türkiye’de 20 bin km.duble yol yapıldığı söyleniyor ama İyidere-İkizdere arasında toplamı 35 km. olan yol halen bitmedi.

     Bunu anlatmak söylemek istiyorum.

     Bazı çokbilmiş aymazlar niye hep aleyhimize yazıyorsun diye laf ebeliği yapıyorlar.

   Bunlar için söyleyeceklerim baki, daha sonra detaylıca yazacağım.

    Ben yola bakarım.2008 de başlayan 35 km. Bitti mi bitmedi mi. Ben yalan mı yazıyorum. Buyurun gelin yapılan ve yapılmayan yol orada 35 km.halen bitmedi beyler.

    Yalnız bu kadar mı?

    Dünyanın gıpta ettiği 14300 metre uzunluğundaki şu anda dünyadaki 3.en uzun çift tüplü Ovit Tüneli ışıl ışıl yanıyor ve kem gözleri yakıyor ama buraya ulaşacak yolda hiçbir çalışma yok.

    İkizdere-Sivrikaya köyü yani Tünel girişi 24 km.lik bir alan ama tık yok beyler.

    Ey Ankara’dakiler, seçilmişler atanmışlar duyun sesimizi.

    Ulaştırma Bakanlığına yeni atanan M.Cahit Turhan Karayolları Genel Müdürlüğünde bulunmuş tecrübeli bir şahsiyet. Seçimle gelmediği seçmene sorumlu değil ama teknokat Bakan gibi de işleri yaptırmalı.

    Yolun bu duruma gelmesinde kimlerin az veya çok emeği var yakından bilirim. Her zaman söylemişim başta Sn. Erdoğan olmasaydı bu Tünel yapılmazdı. Sn. Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı olmasaydı Tünele başlanmazdı. Dönemin Müsteşarı Habip Soluk olmasaydı bu proje hızlanamazdı. Rize Milletvekillerinden Hasan Karal, İstanbul Milletvekili H.Kemal yardımcı olmasaydı belki bende bilgi sahibi olup bu kadar yazı yazamazdım. Hepsinden Allah razı olsun.

     Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’dan Genel Müdürlüğü döneminde başlayan yolu şimdi Bakan iken bitirmesini istiyoruz. İkizdere-OVİT Tüneli arasındaki güzergâhta bir taş yerinden oynamış değil.