OVİT YOLUNDA-100

Ovit Yolu hakkında numara vererek yazdığım 100.yazım. Bu yazımla Ovit için Dalya diyorum.

     Bazı konularda uzun soluklu olanlara dalya derler. Dalya kelimesini ilk kez Celal Bayar 100 yaşını geçtiğinde duyduğumu da itiraf edeyim.

     Ovit konusunda yazdığım birçok yazım ve haberim var.

     Halen daha da devam ediyor.

     Yol tamamen bitmediği sürece de devam edecek.

     Hangi yazımı ne zaman yazdım, arşivimde daha kolay bulayım diye bir süredir yazdığım köşe yazılarımı numara vererek yayınlamaya başlamıştım. Numaralandırdığım Ovit yazılarımda bu 100.yazı. Bundan dolayı bu yazım ile bir Dalya ’da ben diyorum.

    Ovit Dağı, Rize-Erzurum ve GAP’a uzanan karayolunun en yüksek zirvesi.2640 metre rakımda yer aldığı için yılda 4-6 ay arasında (geçtiğimiz kış ayına kadar) ulaşıma kapalı kalırdı. Elimdeki 1880 yılı belgesini yaklaşık 10 yıl önce gazeteler yoluyla açıkladıktan sonra önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve sonra Başbakan R.Tayyip Erdoğan her Ovit yolu konuşmalarında 1880 tarihini milat olarak kamuoyuna açıklayarak bir anlamda resmileştirdiler.

    Ovit Tüneli delindi araç trafiğine açıldı ama yol halen garip. Ovit Tüneli açılmasıyla yol sıkıntımız giderilmiş değil.

    Rize-Erzurum karayolu Güneydoğu ve Doğuya ulaşacak önemli bir arter. Ovit güzergâhından Tünelin delinmesiyle iş bitmiş değil. Yol üzerinde çalışması çok yavaş yürüyen 7.500 metrelik Kırık Tüneli bitmedi. Kırık Tüneli Hortik Dağını aşan önemli bir çalışma ama yıllar oldu halen tamamlanamadı. Bunu yapan firmanın kulağını çekmek lazım.

      Yeni Ulaştırma Bakanı geçen günlerde Trabzon’da açıklamış. Zigana Tüneli önemliymiş. Sayın Bakanım Turhan, Ovit’in sizin gözünüzde değeri yok mu, oysa Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve son Başbakan Binali Yıldırım’ın bu yola ayrı bir önem verdiklerini ben yakından biliyorum, sizin de bildiğinizden eminim.

     Sn. Bakanım siz farklı düşünüyorsunuz Zigana Tüneli Ovit’ten önemli değildir.

     Niye derseniz Ovit öncelikle can ve mal güvenliği yeterli olduğu için önemlidir.24 saat bu karayolundan güvenli seyahat ediliyor. Aynı güvenirliğin Zigana’da olmadığını biliyoruz. Yaşanan olayları görmüşüz.

    Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde küçük büyük 30 tünel yapılmış.2.Zigana deliniyor. Memlekete hayırlı olsun niye yapılıyor diyemeyiz. Fakat Rize-Erzurum-Gap karayoluna da ödenek ayrılarak duble yol çalışmasının hızlanmasını istiyoruz.

     Tünel yapıldı ama İkizdere-Tünel arasında hiçbir çalışma başlamadı. Yol olmayan Tünelden geçişler az diye sızlanmak boşuna. Ayrıca aynı güzergâhta yapımı çok yavaş devam eden KIRIK Tünelinin de hızlandırılarak trafiğe açılması gerekir.

    Son nokta Ovit Tüneline bu uğurda ömrünü veren EKREM ORHON ismi yakışır ve verilmelidir.