PETRAN ÜZME TAHTASI ŞENLİĞİNE HAZIR

Kış sporlarının her geçen gün önem kazandığı İkizdere ilçesinde 3 Şubat 2019 günü 12.Patranboard Kar Şenliği yapılacak.2 bin rakımlı Petran-Meşeköy’de 3 Şubat Pazar günü yapılacak Petranboard kar şenliğine yoğun katılım olması bekleniyor.

Dönemin Rize Valisi Kasım Esen ve İkizdere Kaymakamı Emre Çınar’ın öncülüğüyle ilk kez 2007 yılında başlatılan Petran Üzme Tahtası Şenliği her yıl daha da büyüyerek yoğun katılımlarla devam ediyor. Eski ismi Petran olan Meşeköy’de köylüler tarafından kar yağdığında ulaşım aracı olarak kullanılan üzme tahtası denilen özel tahta ile yapılan şenlik 3 Şubat 2019 günlerinde 12.kez yapılacak. Köylülerin Üzme tahtası günümüzde bir diğer adı Petranboard da denilen kayak Tahtası yerli ve yabancı birçok kayak severlerinde ilgisini çekiyor.

PETRAN ONİKİNCİ ÜZME TAHTASI ŞENLİĞİNE HAZIR

Meşeköy muhtarı Ahmet Tığcı’Meşeköy 2000 rakımda olduğu için kar yağışı haliyle fazla oldu. Sık sık kar dolayısıyla kapanan köy yolunu Özel İdare ekiplerimiz açtı.12.kez bir etkinlik yapmak demek ki iyi yolda gittiğimizin işaretidir. Etkinlik günlerinde köyde üretilen doğal ürünler Bal, Tereyağı, Peynir gibi ürünlerinde pazarlaması yapılarak köye katkıda bulunuluyor, çalışmalarımızda Kaymakamımız Abdülhamid Uyar’ında desteğini görüyoruz ’dedi.

Köyde ilk üzme tahtası heyecanını yaşatan kayakçı Hızır Havuz’Üzme tahtamız bize atalarımızdan kalan bir miras. Yıllardır Üzme Tahtamızla hem kayak yapar hem ulaşım amaçlı kullanırız. Bu tahtalar özel ağaçlardan yapılır ve tamamı köydeki ustalarımız tarafından yapılır. Yarışlar yapılacağı sürece de altlarına tereyağı süreriz ki hızlı kaysın, sürtünme olmasın. Önceki yıllarda yaptığımız şenlikler çok ilgi çekti. Yerli ve yabancı doğa, kar ve kayak severler köyümüzü ve ilk kez gördükleri Üzme Tahtamız Petranboradımızı çok sevdi. Dış ülkelerden kayak severler üzme tahtamızı tanımak ve nasıl kaydığımızı görmek için köyümüze geliyorlar.

Eskilerimizin üzme tahtası dediği özel ağaçtan yapılan tahtamızın adı şimdi Petranboard oldu. Köyümüz Üzme Tahtası sayesinde bölgede kayak konusunda marka olmuş isim yapmıştır” dedi.

Eskilerimizin üzme tahtası dediği özel ağaçtan yapılan tahtamızın adı şimdi Petranboard oldu. Köyümüz Üzme Tahtası sayesinde bölgede kayak konusunda marka olmuş isim yapmıştır

Haber:İsmet KÖSOĞLU