RAUF TUNCER RESİM SERGİSİ

Maltepe Kaymakamlığı giriş katında yapımı tamamlanan Sanat Galerisi, kendine özgü çizgileri ile dikkat çeken, çalışmalarında özellikle Türk kültürü ve İslami motiflere yer veren ünlü Ressam Hemşehrimiz Rauf Tuncer’in Resim Sergisi ile hizmete açıldı.

Kısa bir süre önce yapımı tamamlanan Maltepe Hükümet Konağı Maltepelilerin hizmetine sunulmuştu. Yeni bina ile birlikte Maltepe için çok büyük bir eksiklik de giderilmiş oldu. 500 bine yaklaşan nüfusu ile çoğu ilden büyük olan Maltepe ilçesinde modern bir Sanat Galerisinin eksikliği hissediliyordu. Yeni bina ile birlikte bu eksiklik de giderilmiş oldu. Maltepe Sanat Galerisi ünlü ressam Rauf Tuncer’in 30 eserinin sergilendiği resim sergisiyle kapılarını Maltepeli sanatseverlere açtı.

Maltepe Sanat Galerisi Rauf Tuncer Resim sergisiyle açıldı

rauft

Maltepe Kaymakamlığı Sanat Galerisi açılışı Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Haydar Genç, Ressam Rauf Tuncer, daire müdürleri ve sanatseverler tarafından yapıldı. Açılışta konuşan Kaymakam Çakmak, Maltepe’ye yakışır bir sergi salonu açmış olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak tarafından açılışı yapılan Sanat Galerisi ile Maltepe modern bir sanat galerisine kavuşmuş oldu.

Kaymakam Çakmak “Bu alanı sanatçılarımıza ayırdık. İlçemizde güzel bir sergi salonu yoktu. Rauf Tuncer’in resimleriyle ilk sergimizi açıyoruz. Sergilerimizin devamı gelecek. Sanatçılardan oluşan bir kurul oluşturduk. Bu kurul belirleyecek burada hangi sanatçıların hangi eserlerinin sergilenmesine. Vatandaşımız da bilecek ki Maltepe Kaymakamlığı sergi salonunda bir sergi varsa gezmeye değerdir, çünkü seçilmiş bir sergi olduğunu bilecekler. İlk sergimizi uluslar arası sanatçımız Rauf Tuncer ile açmak bizim için bir onur oldu, teşekkür ediyorum kendisine. İnşallah nice sanatçılar burada güzel sergiler açar. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Sanat Galerimiz Maltepe’mize hayırlı olsun.“ dedi.

Maltepe güzel bir sergi salonuna kavuştu
Rauf Tuncer “Maltepe için çok sevindim”

Böyle bir Sanat Galerisinin Maltepe’de açılmış olmasından büyük gurur duyduğunu belirten ressam Rauf Tuncer ”Ressamlar şehri olarak bilinen Maltepe’mizde birçok sanatçı ve sanatçı vakfı bulunmakta ama böylesine bir sergi eksikliği vardı. Kaymakamlığımızın yeni binasında böyle bir sanat galerisinin açılmış olması sanata çok önemli bir destektir. Benim kişişel sergim ile buranın açılmış olması bana ayrı bir gurur verdi. Türkiye de ve Avrupa’da birçok kişisel sergi açtım. Ama Kaymakamlığımızın sanata doğrudan desteği hem Maltepe’miz hem de benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Başta sayın Kaymakamımız Necip Çakmak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış sonrası davetliler Rauf Tuncer’in fırçasından çıkan 30 tabloyu inceleme fırsatı buldu.Rauf Tuncer’in resim sergisi 17 Haziran’a kadar hafta içi 10.00-17.00 saatleri arası Maltepeli sanatseverleri bekliyor.

RAUF TUNCER KİMDİR?

Rauf Tuncer; 1955 yılında Rize’nin İkizdere ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu İkizdere’de okuyarak, 1974 yılında Rize Erkek İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1979’da İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü resim bölümünü bitirerek, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde lisans öğrenimini tamamladı. 1989’da İstanbul Teknik Üniversitesi, güzel sanatlar bölümünde, yüksek lisans öğrenimini tamamladı. 1974-1986 yılları arasında, ortaöğretim kurumlarında resim öğretmenliği yaptı. Sonrasında, öğretmenlikten ayrılarak İstanbul’da kendi atölyesini kurarak, burada sanatsal çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra yurt dışına giderek, çalışmalarına orada devam etti. Ardından yurda dönerek; 1991 yılında Uludağ üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nde göreve başladı. 2009 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

rauf_tuncer

Uzun süre, Bursa’da bulunan Mahfel Mado Sanat Galerisi ile, Hollanda’da bulunan Kunst Galerie Anatolia Sanat Galerisi’nin kuruculuğunu ve yöneticiliğini yaptı. Vitray konusunda yayınlanmış bir kitabı bulunan Tuncer, Altamira Sanat Dergisi’nin editörlüğünü yaptı. İki yüzü aşkın sayıda ulusal ve uluslararası karma ve kişisel sergiye imza atan sanatçının Kültür Bakanlığı başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında bir çok kurumun müze ve koleksiyonlarında resimleri yer almaktadır.

Yine yurt içi ve yurt dışında birçok mimari eserde vitray çalışmaları bulunmaktadır.

Türk Dünyası Hizmet Ödülü sahibi ve GESAM üyesi olan Tuncer, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.