RİZE 240 MİLYONU GERİ TEPTİ

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle     

    Dün bir dostum aradı.

   Rize sevdalısı İş adamı dostum dertlimi dertli.

   İş adamının ‘Giresun Limanı’na başlanılan yatırım Rize’de yapılacaktı firmayı Rize’den kovdular ‘ demesine hayret ettim.

    Evet, inanılmaz ama maalesef doğru Ey Rizeli dostlarım. Rize’ye 5 yılda 240 milyon lira yatırım yapılacaktı ve birileri tarafından engellendi.

     Rize yatırımı ne zaman alacak.

     AKP iktidarında Rize’ye çalışan istihdamı sağlayan yatırım yapıldı mı? Yapıldıysa kaç tane.

    Sakın yanlış anlamayın ama bu soruya ben hayır diye cevap vermek istiyorum.16 yıllık iktidar süresince bölgenin en büyük istihdam alanı olan Yaş ÇAY Ürünü işleme konusunda ilerleme ne kadar. Çay Fabrikası olarak bir Organik fabrika dışında yapılan yok. Paketleme yeni diye İyidere de yapılıyor ama eskisi taşınacak ondan dolayı bunu saymıyorum.

     İkizdere de 2015 de ‘Çay Fabrikamız Hayırlı olsun ’denilen pankart halen duruyor ama fabrika nerede bilmiyorum, çünkü hala yapılmadı, ortada fabrika yok.

     İkizdere Organik Çay Fabrikası ne zaman yapılacak, önü açık zira önümüzde daha çook seçim var. O pankartta seçim pankartıydı zaten.

     Ovit Tüneli delindi bugüne kadar araba geçmesinden başka bir işe yaramadı. Tünele çıkan Duble yolda İkizdere-Tünel arasında kâğıt üzerinde dahi çalışma yok.

    Oysa Tünel bağlantılı çok vaatler vardı siz unuttuysanız ben unutmadım.

    Ovit bağlantılı iş isçi istihdamı sağlayacak birçok yatırım sözü verilmişti hem de dönemin Bakanı Hayati Yazıcı tarafından.

    İyidere Lojistik Merkez ve Liman vardı.

    Bu yazımda Rize Limanından bahsederken çözüm isteyen diğer yerlere daldım.

    Limana daha iyi işlevlik kazandırması için 5 yıl içerisinde 240 milyon liralık yatırım yapılacaktı ve bu yatırım Rize’ye gelmeden Giresun Limanına gitmiş, gitmiş diyorum orada çalışmaya başlandı.

     RİPORT İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu bu konuda dertli mi dertli. Yatırım yapılması halinde yılda 200 geminin ağırlanacağını söyleyen Çillioğlu, limanın bu sayede Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktı ve bu fırsatı Rize’den birileri Giresun’a gönderdi.

    Rize denize sıfır bir şehir. Denizden faydalanıyor mu yok.

    Bir zamanlar TERSANE havası vardı, bende 20 yıl öncesinden birçok yazılar yazdım. Tersaneden sorumlu Müsteşar Rizeli olduğu halde unutuldu gitti.

    TERSANE yok, Liman yok olmuş gibi. Limanda 5 yılda yapılacak 240 milyon liralık yatırım hiç edildi.

     İktidar mensupları seçim derdine düşmüş.

     Oy için Seçimleri değil iş için gelecek nesilleri düşünerek İyidere Lojistiği harekete geçiriverin bizahmet.