Rize işi teleferik: Lazferik

Rize’nin İkizdere ilçesinde yaşayan İhsan Ekşi, 2640 rakımlı Ovit Dağı’nda kayak yaparken kullanmak için, 10 bin lira harcayarak teleferik sistemi kurdu. 300 metre çelik tele asılı makaralı kabini olan ve elektrikle çalışan sistemi kullanarak kolaylıkla zirveye çıkanlar, ayakları yerden kesilmeden kayarak aşağı iniyor.

Bölgede yük taşımada kullanılan ilkel teleferiklerden esinlenen İhsan Ekşi, yılın 8 ayını karla kaplı geçiren Ovit Dağı ın yamacına 300 metre uzunluğunda zemine yakın yükseklikte çalışan teleferik sistemi kurdu. İki çelik tele asılı 2 kişilik makaralı kabini bulunan ve elektrikle çalışan eleferik, 2 dakikada zirveye çıkıyor. Kabine binerek zirveye ulaşanlar, bölgede ‘Lazboard’ olarak bilinen kayak tahtaları ve profesyonel kayakçıların kullandığı Snowboard’larla kayak yapıyor.

300 metre çelik tele asılı makaralı kabini olan ve elektrikle çalışan sistemi kullanarak kolaylıkla zirveye çıkanlar, ayakları yerden kesilmeden kayarak aşağı iniyor.

300 metre çelik tele asılı makaralı kabini olan ve elektrikle çalışan sistemi kullanarak kolaylıkla zirveye çıkanlar, ayakları yerden kesilmeden kayarak aşağı iniyor.

Teleferikten esinlenerek kurduğu sisteme ’Lazferik’ adını koyan İhsan Ekşi, yılın 8 ayı boyunca karla kaplı Ovit Dağı’nın ideal kayak alanı olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Mayıs ayında bile Ovit’te 1.5 metre kar var. Haziran ayı sonuna kadar kayak yapabiliyoruz. Ancak daha önce yürüyerek zirveye çıktıktan sonra kayarak aşağı iniyorduk. Haliyle tırmanmak çok yorucu oluyordu. Böyle bir sistem kurmak istedim. 10 bin liraya mal oldu. Şimdi arkadaşlarla kabine biniyor ve zirveye kolayca çıkıyoruz.”

’İŞİMİZ KOLAYLAŞTI’

TELEFERİK DEĞİL LAZFERİK

TELEFERİK DEĞİL LAZFERİK

Teleferiğin devreye girmesi sonrasında her şeyin çok daha kolaylaştığını anlatan İslam Havuz ve Cengizhan Kurt da, “Zirveye tırmanmak çok yorucu oluyordu. Teleferikle işimiz kolaylaştı. Mayıs ayında kayak yapmak artık çok daha keyifli oluyor” diye konuştu.

Muhammet KAÇAR / İKİZDERE(Rize) (DHA)