RİZE KÜLTÜRÜNE YENİ BİR DERGİ SEBA’T

Rize’nin İkizdere ilçesinde öğrenci, öğretmen ve kamu çalışanları ağırlıklı hazırlanan SEBA’T Dergisinin ilk sayısı çıktı.

İkizdere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına hazırlanan Yerel ve Edebi SEBA’T dergisinde Editör Murat Boza öncülüğünde çoğunluğu Öğretmen, Öğrenci ve kamu çalışanlarının amatörce yazılarıyla katkı yaptığı dergi lüks kuşe kâğıda basıldı ve 56 sahife kapasitesinde. Dergide önsüzü yazında İkizdere Kaymakamı Abdülhamid Uyar ’Güzel ilçemizin saygıdeğer eğitim camiasına, okullarımıza ilçemize yeni bir heyecan getirmek amacıyla var olan insan kaynağımızı değerlendirmek, istikbalimizin sahibi çocuklarımıza zihinsel kabiliyet kazandırmak amacıyla öğretmenlerimizin öncülüğünde böyle bir çalışmayı idrak ve takdirlerinize arz ederken ilçesini seven herkesin bu dergiye sahip çıkmasını temenni ediyorum’dedi.

İLK SAYISI ÇIKAN SEBA’T YEREL VE EDEBİ OLARAK İKİZDEREDE HAZIRLANDI.

İlk sayısı Kasım -2018 olarak çıkan derginin bu sayısında Atatürk ilk-Ortaokulu, Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi ile Fazliye-Hüseyin Turanlı Çok Programlı Anadolu Lisesi okulları tanıtılmış. Halk Eğitim Müdürlüğünün çalışmalarına da yer verilen dergide Ülkemizin değeri İkizdere’mizden biri ismiyle TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman, Nurettin Topçu ve Düşünce Yapısı ve Türk Kültürüne katkıları dolayısıyla Nevzat Kösoğlu ve Milli Kültür isimli yazılara yer verildi.

Derginin ismi SEBA’T olmasıyla ilgi çekmiş olabilir diyen editör Boza, SEBA İlçemizin eski ismi olan Kura-i Seba’dan alınmış, T ile birleşerek SEBA’T meydana geldi, bu da çalışmanın emek vermenin göstergesi olmuştur’dedi. Bütün sahifeleri tamamen renkli kuşe kâğıt olarak basılan SEBA’T Dergisinin iki ayda bir basılacağı ve Rize’de yayınlanan edebi dergiler arasında önemli yer alacağı belirtildi.

Seba’t degisi kapağı