RİZE’DE ADAYLIK

 İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

2019 Yerel seçimi 31 Mart Pazar günü yapılacak.

   Aday kim olacak kesin isim yok ama aday adayı isimler ortada dolaşıyor. Rize merkezde mevcut Başkan Prof.Dr. Reşat Kasap hoca son 6 aydır meydanlara boşuna çıkmamış.

    İktidar partisinden olmak avantaj olduğu kadar dezavantajlı da. Hiçbir şey garanti değil.

    Reşat Başkan’ın başarısız olduğu veya beceriksiz olduğu söz verdiği büyük projeleri yapamadığı tartışılabilir ama kimse Reşat Başkan şu kadar apartman sahibi oldu, benzin istasyonu sahibi oldu diyemiyor, buna yakından şahidim.

    Reşat hocanın dürüstlüğünden kimsenin şüphesi yok.

    Hizmet yapmak ayrı meziyet ister.

    Rize Belediye Başkanlığı için yalnız Reşat Kasap değil birçok isim söyleniyor. Ankara ve İstanbul’dan ithal aday olma ihtimalide yok değil.

    Ankara’dan gelen Ahmet Minder hava kokluyor.

    Eski Vekilimiz Hasan Karal bu makama yakışmaz mı yakışır. Karal Rize’yi Rizeliyi en iyi tanıyan bir siyasetçi ayrıca Ankara’yı da siyasi hayatında öğrenmiş. Hizmetin nasıl alınacağının nereden alınacağını yakından bilir. Vekil iken Rize merkezde başlayan projeleri tamamlayacak önemli bir aday olabilir.

     Her seçimde aranılan isim olan Kenan Bıyık ismi bu kez yabana atılmamalı. İktidar yanlılarının uzun süre koltukta olması rehaveti de beraberinde getirdi galiba.

     2019 yerel seçiminde Rize Belediye Başkanlığı Kenan Bıyık için çok uzak olmasa gerek, zira iktidarın vatandaşa yaşattığı maddi zorluklar, yerelde yaşanan olumsuzluklar(en büyük sıkıntı TRAFİK) Kenan Bıyık gibi alternatif isimlerin şansını çok arttırıyor.

     Mart 2019 da yalnız Rize’de değil, Türkiye’deki birçok koltuğun yalnız el değil parti de değiştireceği endişesi yaşanıyor.

   Derepazarı’nda Yakup Samangül hocanın sahildeki çalışması parmak ile gösteriliyor. Ortadaki futbol sahası Rize merkez için cankurtaran bir tesis. Spor tesisi etrafı güzel dinlenme tesisiyle çevrilmiş, gezen insanlar huzur içinde ayrılıyor Derepazarı’ndaki sahilden.

    Yakup Samangül yeniden aday gösterilir mi bilinmez ama edindiği tecrübe daha güzel hizmette bulunacağının adeta kanıtı.

     Mart 2019 seçimi için yazılar devam edecek.