ŞİMŞİRLİ KÖYÜ VARDA SUYUNDAN İSTİYOR

İkizdere Şimşirli Köyü susuzluk çekerken, yaylalarından Rize’ye getirilmek istenen Varda Suyundan köylerine su verilmesini istiyorlar.

     Şimşirli Köylüleri kendilerinin de temiz içme suyuna ihtiyaçları olduğunu söyleyerek bizimde yaylamız olan Varda Yaylasından yapılmaya başlanan içme suyundan almak istiyoruz dediler.

MUHTAR İSMAİL BİR; BENİM YAYLAMDAN RİZE’YE GİDECEK SU ŞEBEKESİNDEN KÖYÜME HAT VERİLMESİNİ İSTİYORUM

Köylülerinin isteklerini yineleyen Muhtar İsmail Bir açıklamasında ’bizim köyümüz kalabalık bir köydür. Bilhassa yaz mevsiminde gurbetteki köylülerimin gelmesiyle içme suyumuz ihtiyaca yetmiyor. Varda Yaylası bizimde yaylamız oradan getirilecek şebekeden köyümüze hat verilmesini istiyoruz. Varda suyu için yaklaşık85 km. Uzunluğunda isale hattı döşenecek. İsale hattının yapım çalışmaları devam ediyor. Köyümün bitişiği Güneyce Köyü faydalanacak, daha aşağıda Ağaçseven köyü faydalanacak biz niye yararlanamıyoruz. Yıllık yaklaşık 2.90 milyon m3 su yaylamızdan taşınacak. Köyümüz haricinde Kalkandere, İyidere, Derepazarı ilçeleri ve Kendirli Beldesi faydalanacak Of ilçesinin Ağaçseven köyü faydalanacak Şimşirli köyü faydalanmayacak bu eksikliktir. Köyümün Varda suyundan yararlanması lazım biz bu suyu istiyoruz. Bu konuda DSİ mi İl Özel İdaresi mi kim yetkili ise proje değişikliğine giderek Şimşirli Köyümüzde su şebekesine dahil etmelerini istiyoruz’dedi.

Haber: İSMET KÖSOĞLU