TANIK OLDUKLARIM

      Gazeteciler tarihin tanığıdır.

     ‘Ayrıca hiçbir şey tecrübeden daha kıymetli ve kalıcı değildir.’

      Bu sözü kim söyledi bilmiyorum ama gerçekten güzel söylemiş. Bizler haber yazarken yalnız gördüklerimizle, resimlediklerimizle kalmıyoruz. Herhangi bir konuda doğru bilgiyi sizlere ve kamuoyuna aktarmak için sık sık arşivler karıştırırız.

      Okuyan herkesin küçükte olsa bir arşivi olmalıdır. Öyle bir gün gelir ki işe yaramaz dediğiniz anda tarihe tanık olur orada yazdığınız üç beş cümle. Hele gençlerimiz lütfen yazmaya önem versin. Ceplerinde bulunduracakları küçük bir not defterine tükenmez kalemleriyle yaşadıkları ilginç anıları tarih ve yerleri ile isim belirterek yazsın.

      Arşiv dedim de, bende elimin altında arşiv denmeyecek ama içinde yüzlerce, belge yazı, hatıra, fotoğrafdan meydana gelen birikimim mevcut. Kendimce lazım olduğunca yararlanırım. Bu kez ilçemizde belki kimsenin ilgisini çekmemiştir, belki pek bilinmemiştir ama sizlere bazı arşiv notlarımı yazmak istiyorum.

       İnşallah ilgi çeker, bizde araştırmaya karıştırmaya devam ederiz.

       Yazılarım tarih sırasıyla değildir.

      -İkizdere’ye karayolunun açılması ile motorlu araç olarak ilk kamyon 16.6.1951 Cumartesi günü saat 20.45 de geldi. İkizdereliler arabanın etrafını bayram yerine çevirdi.

      -Kaza merkezi 25 Temmuz 1952 tarihinde Güneyce ’den İkizdere’ye resmen taşındı.

       -Şimdi olmayan İkizdere Cezaevinin yapımı 38 bin lira muhammen bedelle ihaleye çıkmış ve Fazlı BAŞ’A yapım işi 3 Temmuz 1953 tarihinde verildi.

       -Yolumuzun yapımında çok emeği geçen Ekrem Orhon 21 Haziran 1951 tarihinde Trabzon Yollar 10.Bölge Müdürlüğü görevinden istifa etti.

       -İlk Rize-İstanbul arasındaki telefon konuşması bu da tek saatlerde olmak şartı ile13 Şubat 1951 tarihinde gerçekleşmiş.16 Mayıs 1951 den sonra her saatte görüşülmeye başlanılmış.

      -Atatürk’ün Anıtkabire nakli sırasında her ilden heyet hazırlanmış ve Ankara’ya gitmişti. Rize heyetinde İkizdere ilçesinin Ilıca Köyünden Şakir Yazıcı bulunmuş ve görev sonrası Rize’ye dönmüştü. Tarih- 1953

       -İkizdere ilçesine ilk gelen Bakan 22 Ağustos 1952 yılında Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri olmuş.    

      -1978-79 eğitim öğretim yılında İkizdere Lisesi eğitime başladı.

      -15 Mayıs 1978 tarihinde İkizdere İmam Hatip Lisesinin temeli Rize Valisi Muharrem Bartın tarafından atıldı. İmam Hatip Derneği Başkanı Şerafettin EKŞİ idi. Vali Muharrem Bartın 1979 yılında CHP Senatörü seçildi.

       -30 Temmuz 1977 Cumartesi günü şiddetli yağmur sonucu en büyük sel felaketi yaşandı. Maddi kayıplar çok fazla.4 can kaybı olmuştu.

      -21 Aralık 1982 Salı günü saat 09.00 da HES çıkışındaki Şimri köprüsü önünde İkizdere’den Rize’ye giden dolmuş minibüsünün üzerine kaya düştü.8 kişi can verdi.

       -22Nisan 1979 tarihinde Yeşilyurt Mahallesinin yolu devlet-vatandaş işbirliği ile açılmaya başlandı.

        -15 Temmuz 1979 tarihinde CHP li Orman Bakanı Vecdi İlhan tarafından İkizdere ORKOP ismindeki Orman entegre tesislerinin temeli atıldı. (orman kereste fabrikası)…(Yerinde bugün Talip Kahraman Futbol sahası var)

         -İkizdere Belediyesinin ilk seçimi Kasım 1952 ayında yapıldı. Başkanlığa Murat Ardal seçildi.

         -CHP Heyetinin İkizdere teşkilatı Y.Müh. Ekrem Orhon başkanlığında seçildi. İsimlerin hepsi tanıdık. Abdullah Demirhan, Temel Tavukçu, Dursun Baysal, Yahya Balcı, Alaattin Biber, Cemal Biber, Hasan Sarıçiçek, Şemun Biber, Süleyman Yıldırım, Abdullah Yılmaz.

        -28 Aralık 1950 günü Vali Nazım Üner ile birlikte Kendirli, Maltepe ve Kirazdağına ilk kez otomobil gitti.