TARİHTEN BİR YAPRAK

Tarih 15 Ocak 1955

İlçemizde Sağlık Ocağının açılışı yapılıyor. Bu solmuş fotoğrafı merdivende konuşma yapan o tarihteki Doktorumuz olan Sn. Cahit ÖNEY beyefendi bana ulaştırdı.

Tarihe mal olmuş olayları eğer fotoğraflarını da bulabilirsek sizlere ulaştırmak istedik. Gazetecinin görevi bu. Bir süre önce İkizdere eski Kaymakamı ve daha sonra Adana, Tokat, Konya, Tekirdağ ve Sivas Valiliği yaptıktan sonra Anayasa Mahkemesi Üyeliğinden emekli olan Lütfi Tuncel ile Ekrem Orhonu yaşatan hiçbir yerde yayınlanmış bir fotoğrafa yer vermiştik.


1955 YILINDA İKİZDERE SAĞLIK MERKEZİNİN AÇILIŞI YAPILDI.

Bu kez de başka bir hatıra ile baş başayız.

İkizdere yeni ilçe olmuş ve yeni Sağlık Ocağı binası yapılmış. O tarihte doktor olan Sn. Cahit ÖNEY bu fotoğrafı gönderdi. Kendilerine teşekkür ediyor sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Doktorumuz halen İstanbul’da ikamet ediyor. Tamamen bir tesadüf internet ortamında kendilerine ulaştım. Bazı İkizdere anılarından bahsetti.

1955 yılında çekilen bu fotoğraftan hayatta kaç kişi kalmış bilemeyiz ama güzel bir hatıra olduğu belli.

Doktorumuz Cahit Öneyi ben İkizdere’de bazı yaşlılarımıza sordum hatırladılar. Bugünkü Petrol Ofisinin karşısındaki Ali Çavuşun evi denen evin bitişiğinde kalmışlar.

Hatırasında anlattığına göre bilenler bilir Kabahorlu Market(Ali-İslam Kan kardeşlerin)’in üstünde sağlık hizmeti vermiş, daha sonra Hükümet Konağının yapılmasıyla burada iki odada sağlık hizmeti vermişler. Fotoğrafta da görüldüğü gibi 1955 de Sağlık Merkezi binası bitince oraya taşınmışlar.

Haber ve fotoğraf: İsmet KÖSOĞLU

Yorumlar kapatıldı.