TRAFİKTE ÖNCELİK YAYAYA

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmişti.


81 ilde eş zamanlı olarak başlayan kampanya İkizdere ilçesinde öğrenciler tarafından uygulandı. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74.maddesinde yapılan değişiklikle ” Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. “hükmü getirilmiştir.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ KAMPANYASI İKİZDERE’DE UYGULANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun desteğiyle başlatılan kampanyanın geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması İkizdere İlçe Emniyet Amiri Mahir Yüksel, Merkez Polis Amiri Osman Emirzeoğlu ve Trafik Polisi Rıdvan Erikçioğlu, okul müdürleri, ilkokul ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin katılımıyla “Trafikte Yaya Önceliği Uygulaması” gerçekleştirildi.

Haber:İsmet KÖSOĞLU