TÜNEL VAR YOL YOK

Dünyanın en uzun 3.çift tüplü tüneli yolsuz açılacak.

11 Kasım günü Sn.Başabkan Binali Yıldırım’ın kalabalık bir heyetle yapacağı teşrifleri sonucu delme işi gerçekleşen 14.700 metrelik Ovit Tünelinde nihayet ışık görülecek.

Bu kez Tünel değil yapılmayan yol hakkında yazacağım.

2012 yılında başlayan delme çalışmalarında sona gelinmesi çok sevindirici.

Tünel delinmesine ne kadar sevindiysek yolunun halen yapılmamasına da o derece üzülmüş durumdayız.Bu yazım bölge konusunda hassas olan binlerce insanın ortak sesidir. Her görüştüğümde Tünel çalışmalarını soran ve yol niye yapılmıyor diyen binlerce insanın sesinin duyulmasını istiyorum.

duble2

Bölge insanı sesini çıkarmıyorsa cahilliğinden değil edebindendir.En az siyasetçiler kadar konuya vakıftır bölge insanı.

Tünel, firmaların öz kaynaklarıyla yapılıyor diyorlar.

Tüneli firma yapabiliyorsa buraya ulaşacak Duble yolu kim yapacak.Karayolları Genel Müdürlüğü(KGM) TÜNELİ biliyorda buraya ulaşacak yolu bilmiyor mu.

Sn.Başbakanım,Ovit Tünelinin yolunu lütfen hızlandırınız.Emirleriniz yeterli olacaktır.Ödenek olmayışı söylentilerine inanmak istemiyoruz.

Komşu illerde yeni yollara,başka yatırımlara ,tünellere para var ise Rizenin yoluna da olmalıdır.

Cumhurbaşkanının 12 Mayıs 2012 tarihinde temel atılırken Ovit Tüneli ihalesinin süresinin 44 ay olduğunu söylemişti.

Sn.Erdoğan’ın yüklenici firma yetkilileriyle temel atma esnasında sürenin aşağı çekilmesi konusunda neler konuştuğunu dün gibi hatırlıyoruz. Sn.Cumhurbaşkanı o gün “Şu andaki süre 2016’nın Mart ayı, tabii uzun süre. Tabii proje gerçekten kolay bir proje değil. Şöyle 2015’in Kasım’ı nasıl. Biz tabii takip edeceğiz ama süreyi bir öne çekelim, ondan sonra da takip edin. Ben diyorum bunlara 24 saat çalışacağız. İnşallah dele dele bu dağı aşacağız. Çünkü Ferhat olmak kolay bir şey değil, Şirin bekliyor, bir an önce ulaşacağız. Tekrar bu düşüncelerle bakanımızı, bakanlık mensuplarını mimarından mühendisine kadar tüm kardeşlerimi, yüklenici firmanın değerli mensuplarını huzurlarınızda kutluyorum ve 2015’in Kasım ayında inşallah açılışında bulunmak üzere hayırlı olsun diyoruz.”Temel atıldığı gün Cumhurbaşkanımız aynen bunları söylemişti.

Oysa bugün Tünel bitti yolunda sıkıntı var.

Tünel yapılıp buraya ulaşacak yol olmaz ise o tünel başka amaçla kullanılır.

Kısaca şunu da belirteyim ki bölge insanı eğer Ovit tüneline çıkacak olan Duble yol Hurmalık-İkizdere-Sivrikaya güzergahı yapılmayacaksa TÜNELİ AHIR yapacağız diyor.

Sahiden de eğer Tünele gidecek olan Duble yol tamamı yaklaşık 35 km.Bu kadar mesafe yapılmayacaksa TÜNEL Ovit dağındaki keçi,koyun sürüleri için AHIR olarak kullanılabilir.

Böyle bir ahır çığ ve kar tehlikesi içinde kurtarıcı olur veselam.