TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TÜNELİ OLACAK!

13 MAYISTA BAŞBAKAN ERDOĞAN TARAFINDAN TEMELİ ATILACAK OVİT TÜNELİ 4,5 YILDA TAMAMLANACAK.

Başbakanın katılacağı törenle temeli atılacak olan OVİT Tüneli 4,5 yılda tamamlanacak. Tamamlandığında Dünyada 3. Büyük tünel olacak olan OVİT Tüneli çift gidiş gelişli olmak üzere 14.700 m. uzunluğunda olacak.

Doğu Karadeniz Bölgesini Erzurum üzerinden Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayan, 2640 m.rakımlı Ovit Dağı’nda 1880 yılından beri yapılmak istenen tünel hayata geçiriliyor. Ovit dağını kış mevsiminde ve 12 ay aşmak için çift gidiş ve geliş olarak 4 şerit ve iki tünel yapılacak, 14.700 metre uzunluğundaki tünel, bu özelliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en uzun tüneli olacak. Rize’nin İkizdere ilçesinin Ovit dağı eteklerindeki en son köy olan 1950 m rakımdaki Sivrikaya köyünün çıkışından başlayacak olan Tünel 14.700 m.sonra Rize-Erzurum il hududundan çıkacak.

Rize sınırlarında kalan Ovit Dağı geçidi, kar yağışının durumuna göre genellikle Kasım ile Nisan ayları arasında ulaşıma kapalı kalıyor. Yolun 12 ay boyunca ulaşıma açık tutulabilmesi için mevcut 260 Km.lik Rize-Erzurum karayolunun İkizdere ile İspir arasındaki Ovit Dağı’nın tünelle geçilmesi uzun yıllardır planlanıyordu. Tünel ve devamında yapılacak çevre yolları ile Rize –Erzurum arası 40 km. kısalacak zaman bakımından3 saatli sürede 1.5 saate inecek.

Öte yandan, 2012 bütçesine Ovit Dağı tüneli için 50 milyon lira ödenek ayrıldığı, sadece tünelin maliyetinin 600 milyon lira olduğu, bağlantı yolları, kavşaklar ve diğer yapılması planlanan yollar ile toplam maliyetin 1,5 milyar lirayı bulacağı belirtildi.

Tamamlandığında Ovit Tüneli girişi böyle olacak!

Haber: İSMET KÖSOĞLU