ULUSA SESLENİŞ

Bir zamanlar çok başarılı, toplumsal değerleri hat safhada olan, adeletin timsali, eşitlik ilkeli bir ulus vardı Orta Asya’da. Onların üstüne medeniyet yoktu. Batı’da, Mezopotamya’da hatta dünyanın çoğu yerinde kadının bırak değeri adı bile yokken bu bahsettiğim ulus devlet feministleri bile kıskandıracak güzellikteydi. Kadınlar hem aile hayatında da hem de sosyal hayatta oldukça aktifti. Savaşa gidip kılıç kuşanır, evinde yiğit yetiştirirdi. Bu toplumun yapısında en önemli değer kadındı! Her türlü iş ve sorumlulukta iki cinsiyet de eşitti. O yüzden çiftler birbirini tanımlarken hitap şekli de “eş”ti, “eşim”di. Bu dünyanın başka hiç bir toplumunda olmayan bir bakıştı.

İyice anlatalım ki iyi bilinsin. Bu ulusta kadın profili, hem evini yöneten bir yönetici, hem obasını koruyan bir savaşçı, hem evlat yetiştiren bir toplum mühendisi hem de kalkınmayı sağlayan bir ekonomistti. Onlar için söylenen kalplerden dillere geçmiş sözler vardır. Misal: “Han ile Hakan yerin ve göğün evlatlarıdır. Kadın ise yedinci kat göktür.”

Kadın ne yüce bir değer, hak ettiği o yüksek katmanda. Destansı kadınlarımız vardı, destanlara işlendi. Hatun mührü olmadan evrak geçersizdi.

Zamanlar geçti, bu ulus çok savaşlara girdi, dünyaya yayıldı en sonunda geldi Anadolu’yu yurt edindi. Din değişikliği, çok uluslu yaşamak derken kadının yüceliği yedinci kattan sırayla düşürülmeye başlandı. Başta din etkisiyle oldu, örneğin Budizm ve Maniheizm kadını sosyal hayattan uzaklaştırmaya yönelik adetler işledi. İslam ise bir kadın için en doğru, en değerinin gözetileceği din iken yanlış geleneklerin esiri haline geldi. Çok eşlilik, kadının evde hep evde tutulması gerisini az çok biliyorsunuz işte… İslamı kendimiz öğrenip, anlayıp Fars ve Arap kültürünü benimsemeseydik hâlâ o taze çiçek figürümüz baki kalabilirdi.

Şimdi tekrar bu ulusa seslenelim Ziya Gökalp’in dizeleriyle :

“Kadın çalışmazsa fikri yükselmez
Tabii o zaman da size denk gelmez
Kadın yükselmezse alçalır vatan
Samimi olmaz onsuz bir irfan”

Vesselam vatan kadınla yükselir, dünya kadınla güzelleşir. Kadın özgür değilse düşünceler de kirlidir, kadın mahpus edilirse gürültü kirliliği artar, hava kirliliği olur ve vatan, ardından dünya ah dünyamız yaşam süresi azalır, bu dünya yaşanmaz olur.

 

Bu güne serpiştirelim tüm iyi şeyleri; sevgiyi, şefkati, fedakarlığı ve de emeği. Bilirsiniz dünyanın hiçbir kadını Anadolu kadını kadar çalışmamıştır. O yüzden kadınlara en çok değeri veren yine biz olmalıyız, bizim ulusumuz olmalı. Tüm feministlerin yaşamak istediği Ütopya olmalıyız, biz Türkiye!

Kutlu Olsun Şimdi!!!

Didem Ayça KARAGÖZ

Yeyla Paçisi - HendekukaAvcisi ? Doğaya tutkun, ? Renklere vurgun, ? Yaradan'a meftun bir kul. ?İletişimci. ? Dünyayı tek başına kurtaramayabilirsin, ♻️ Yardımcı olmayı dene.