ÜZME TAHTASI ŞENLİĞİ YAPILDI

Kış sporlarının her geçen gün önem kazandığı İkizdere ilçesinde bugün 12.Patranboard Kar Şenliği yapıldı.2 bin rakımlı Petran-Meşeköy’de yapılan Üzme Tahtası şenliğine Rize dışından Ankara, İstanbul, Erzincan’dan binlerce doğasever katıldı.

Dönemin Rize Valisi Kasım Esen ve İkizdere Kaymakamı Emre Çınar’ın öncülüğüyle ilk kez 2007 yılında başlatılan Petran Üzme Tahtası Şenliği her yıl daha da büyüyerek yoğun katılımlarla devam ediyor. Eski ismi Petran olan Meşeköy’de köylüler tarafından kar yağdığında ulaşım aracı olarak kullanılan üzme tahtası denilen özel tahta ile yapılan şenlik Petran Köyünde 12.kez coşku ile yapıldı. Köylülerin Üzme tahtası günümüzde bir diğer adı Petranboard da denilen kayak Tahtası yerli ve yabancı birçok kayak severlerinde ilgisini çekiyor.

PETRAN’DA 12.ÜZME TAHTASI ŞENLİĞİNDE BİRBİRİNDEN GÜZEL SAHNELER YAŞANDI.

Şenlik açılışında bir konuşma yapan İkizdere Kaymakamı Abdülhamid Uyar “burada 12.kez yapılan Petranboard şenliğimizi il dışına açmalıyız. Yoğun bir katılım olması bölgemiz kış sporları turizmine katkıdır.

İmkânların gelişmesiyle Petran köyümüzde daha güzel çalışmalar olacaktır. Katılan herkesi her gelecek yıllarda daha yoğun bir katılımla gelmesini bekleriz. Bacasız sanayi olan turizm sosyal aktivitelerle her gün gelişerek ilçemiz ekonomisine de katkıda bulunacaktır” dedi.

Meşeköy muhtarı Ahmet Tığcı’Meşeköy 2000 rakımda olduğu için kar yağışı haliyle fazla oldu. Sık sık kar dolayısıyla kapanan köy yolunu Özel İdare ekiplerimiz açtı.12.kez bir etkinlik yapmak demek ki iyi yolda gittiğimizin işaretidir. Etkinlik günlerinde köyde üretilen doğal ürünler Bal, Tereyağı, Peynir gibi ürünlerinde pazarlaması yapılarak köye katkıda bulunuluyor, çalışmalarımızda Kaymakamımız Abdülhamid Uyar’ında desteğini görüyoruz ’dedi.

Köyde ilk üzme tahtası heyecanını yaşatan kayakçı Hızır Havuz’Üzme tahtamız bize atalarımızdan kalan bir miras. Yıllardır Üzme Tahtamızla hem kayak yapar hem ulaşım amaçlı kullanırız. Bu tahtalar özel ağaçlardan yapılır ve tamamı köydeki ustalarımız tarafından yapılır.


Yarışlar yapılacağı sürece de altlarına tereyağı süreriz ki hızlı kaysın, sürtünme olmasın. Önceki yıllarda yaptığımız şenlikler çok ilgi çekti. Yerli ve yabancı doğa, kar ve kayak severler köyümüzü ve ilk kez gördükleri Üzme Tahtamız Petranboradımızı çok sevdi. Dış ülkelerden kayak severler üzme tahtamızı tanımak ve nasıl kaydığımızı görmek için köyümüze geliyorlar. Eskilerimizin üzme tahtası dediği özel ağaçtan yapılan tahtamızın adı şimdi Petranboard oldu. Köyümüz Üzme Tahtası sayesinde bölgede kayak konusunda marka olmuş isim yapmıştır” dedi.

12.Petranboard şenliğine İkizdere Kaymakamı Abdülhamid Uyar, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Kalkandere Kaymakamı Sercan Yılmaz, MHP İkizdere Belediye Başkan adayı Hakan Karagöz, Türkiye Dağcılık Federasyonu eski Başkanı Alaattin Karaca, Erzincan Dağcılık Kulübü Başkanı Yılmaz Ünal ve 15 kişilik ekibi, Verçenik Dağcılık Başkanı Emin Ali Kalcıoğlu, İDAK ekipleri ve yaklaşık 3 bin kişi katılarak üzme tahtalarıyla kaymanın coşkusunu yaşadı. ÇAYKUR Genel Müdürlüğü seyyar aracıyla katılımcılara sıcak çay ikramında, köylüler kavurma ve pilavla yemek katkısında bulundu.

Haber ve Fotoğraflar:İsmet KÖSOĞLU