VALİ İDRİS AKBIYIK HAKKÂRİ’YE UĞURLANDI

İstanbul Şişli Kaymakamlığından Hakkâri Valiliğine atanan İdris Akbıyık’ı İkizdereli hemşerileri veda yemeğinde yalnız bırakmadı.

     Yirmi yıl önce İkizdere Kaymakamlığı görevinde güzel hizmetlere el atan halk adamı İdris Akbıyık son Kararname ile Kaymakamlıktan Valiliğe terfi etti. 21.12.2016 Şişli Kaymakamlığına atanan İdris Akbıyık’ın  Hakkâri’ye Vali olarak atanması dolayısıyla Şişli Öğretmenevinde bir veda yemeği düzenlendi. Kaymakam İdris Akbıyık ve eşi Sevim Akbıyık’ın onuruna gerçekleştirilen veda yemeğine, Merkez Valisi Salih Işık, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Belediye Başkan Yardımcıları, şehit yakınları, gaziler ve aileleri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, esnaf teşkilatlarının temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

ŞİŞLİ KAYMAKAMI İKEN HAKKÂRİ VALİLİĞİNE ATANAN İDRİS AKBIYIK’I İKİZDERELİ HEMŞERİLERİ UĞURLADI.

Türkiye’nin en önemli bilim, kültür, sanat ve eğitim merkezi olan Şişli’de görev yapmış olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyleyen Kaymakam İdris Akbıyık konuşmasında “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın! anlayışından hareketle tüm kamu görevlisi arkadaşlarım,   yerel yönetimler ve saygıdeğer Şişli halkıyla büyük bir dayanışma, yardımlaşma ve gönül birliği içerisinde, adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde sevgi, hoşgörü, tarafsızlık ve eşitliği hizmetimizin şiarı sayarak hizmet götürme arzu ve isteğiyle çalıştık. Yeni görevim sizlerden bir ayrılık değil, samimi dostluklarımın farklı bir mekânda devamı anlamına gelmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle başta beni bu göreve layık gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a çok teşekkür ederken, Şişli’de bulunduğum süre içerisinde çalışmalarımda bana yardımcı olan tüm mesai arkadaşlarıma, kıymetli yerel yönetimlerimize, sivil toplum kuruluşlarına, esnaf teşkilatlarına, muhtarlarımıza, siyasi parti ilçe teşkilatlarına, bütün basın mensuplarımıza ve tüm Şişlili hemşerilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum”dedi.

VALİ İDRİS AKBIYIK HAKKÂRİ’YE UĞURLANDI

                                    VALİ İDRİS AKBIYIK

     Görev yapmış olduğu ilçelerde devlet-halk bütünleşmesini en iyi düzeyde sağlayarak, birçok ekonomik, sosyal, kültürel başarılı projeye imza atmıştır. Özellikle eğitim alanında Diyarbakır ili Çınar ilçesinde kız çocuklarının okullaşması ve kadınlara dönük kendine özgü başarılı eğitim projeleri yapmıştır. “Haydi, Anne Babalar Okula projesi ile 4000 okuma yazma bilmeyen kadına okuma yazma öğretilmiş ve istihdama dönük eğitimler verilmiştir. 1000 civarında okula devam edemeyen kız çocuğunun okullaşmasını sağlamıştır. Ayrıca Çınar ilçesinde altı ayrı kan davasının barışla sonuçlanmasında aracılık yapmış, katkıda bulunmuştur.

     Kayseri ili Yahyalı, Sakarya ili Geyve, Hendek ilçelerinde eğitimin başarısını artırmak amacıyla “Bir Kitap Bir İnsan, “Her Çocuk Bir Etkinlik”, gibi kendine has projeler uygulamış ve eğitimde bu ilçelerimiz çok üst seviyelere taşınmıştır.

     Kaymakam olarak görev yaptığı ilçelerde içme suyu, yol, kanalizasyon, gelir getirici tarımsal projeler, modern köyler oluşturma, KÖYDES projeleri, istihdama dönük projeler, gelir getirici hayvancılık ve tarımsal projeler  başarıyla uygulanmıştır. Diyarbakır-Çınar ilçesinde eğitim alanında yapmış olduğu başarılı proje ve çalışmalar nedeniyle Milli Eğitim Bakanımız tarafında teşekkür ile ödüllendirilmiştir. Görev yapmış olduğu illerin tamamında takdirname ile ödüllendirilmiş ve Kayseri ili Yahyalı ilçesinde yapmış olduğu projeler(özellikle eğitim ve köy alt yapısı ile ilgili) “Yılın Kaymakamı Ödülüne” teklif edilmiştir.

     Geyve ilçesinde görev yaptığı süre içerisinde Halk-Devlet bütünleşmesini en üst düzeyde sağlamış, özellikle yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza dönük Konut Projesi gibi çeşitli projeler uygulamıştır. Benzer projeler Hendek ilçesinde de uygulanmıştır.  Avustralya Devletinde 2 ay süre ile adli, idari, siyasi ve ekonomik yapısı açısından incelemeler de bulunmuş, Afganistan Devleti Meydan-ı Vardak vilayetinde 10 gün süre ile valilik ve kaymakamlık personellerine Türkiye`nin idari yapısı konularında eğitim semineri vermiştir.

    Yeni Vali İdris Akbıyık’ı İkizdereli hemşerileri yanalız bırakmadı. Başta Gölyayla Derneği olmak üzere İstanbul’da bulunan İkizdereliler Vali İdris AKBIYIK’I Hakkâri Valiliğine uğurladı.

Haber:İsmet KÖSOĞLU